Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Anir

STS - Stochastic

Recommended Posts

Witam,

Pragnę w tym temacie omówić trochę podstawowy i moim zdaniem jeden z pomocniejszych wskaźników dostępnych na rynku. Są różne odmiany stochasticu jednak wszystkie opierają się na tej samej zasadzie. Dobrze odczytywane dają 95% sygnały zarówno long-termowe jak i na skalpy.

sts1.png

Oscylator Stochastyczny (Stochastic - STS) został stworzony przez dr George'a Lane i monitoruje zmianę ceny zamknięcia od minimum w stosunku do rozpiętości między ceną minimalną a maksymalną. Wspomniane zmiany następnie uśrednia się przy pomocy średniej ruchomej.

Istnieją trzy odmiany wskaźnika: szybki (Stochastic Fast), wolny (Stochastic Slow) oraz pełny (Stochastic Full). Pierwszy z nich lepiej sprawdza się przy prognozach krótkoterminowych. Drugi rodzaj wskaźnika jest 'wolniejszą' wersją tego samego wskaźnika, wymaga większego okresu czasu branego do obliczeń i wykazuje przydatność przy prognozach długoterminowych. Pełna odmiana wskaźnika STS bierze pod uwagę trzy parametry: pierwszy to liczba okresów służąca do obliczenia %K, ostatni to liczba okresów służąca do obliczenia linii sygnałowej %D, zaś środkowy parametr to tzw. 'czynnik wygładzający' linii %K. Cechą tego ostatniego typu wskaźnika STS jest jego daleko większa elastyczność i uniwersalność w porównaniu z jego dwoma 'kuzynami'.

Wykres wskaźnika składa się z dwóch linii: %K - główna linia oscylatora (niebieska linia na wykresie) oraz jej wygładzona postać - %D, który służy jako linia Signal. %D jest równe trzydniowej średniej ruchomej (Moving Average - MA) z %K.

Istnieją trzy rodzaje interpretacji wskaźnika, pierwszy w oparciu o przecięcie przez wskaźnik %K linii %D, drugi w oparciu o przecięcie przez wskaźnik poziomów wykupienia i wyprzedania, trzeci zaś polega na wyszukiwaniu dywergencji pomiędzy wykresem wskaźnika a przebiegiem kursu.

W pierwszej interpretacji (patrz wykres wyżej), sygnał kupna (zielony znacznik) zostaje wygenerowany, gdy wskaźnik przebija od dołu poziom wyprzedania, zaś sygnał sprzedaży (czerwony znacznik) zostaje wygenerowany, gdy wskaźnik przebija od góry poziom wykupienia. Do analizy oscylatora w ten sposób konieczne jest wyznaczenie poziomów wykupienia i wyprzedania. Poziom wykupienia wyznacza się najczęściej na wysokości 80-90% a poziom wyprzedania na wysokości 10-20%.

sts2.png

W drugiej interpretacji (patrz wykres powyżej), sygnałem do kupna (K) jest sytuacja, gdy następuje przecięcie od dołu niemalejącej linii %D (pomarańczowa linia) przez linię %K (niebieska linia), zaś sygnałem do sprzedaży (S) jest sytuacja, gdy następuje przecięcie od góry nierosnącej linii %D (pomarańczowa linia) przez wskaźnik %K (niebieska linia). Sygnały te (odpowiednio K, S) są bardziej wiarygodne, gdy występują w pobliżu poziomów wyprzedania i wykupienia.

sts3.png

W trzeciej interpretacji (patrz wykres powyżej) poszukuje się dywergencji pomiędzy trendami wskaźnika i kursu instrumentu. Trend zwyżkujący wskaźnika © przy jednoczesnym trendzie zniżkującym kursu (D) może zwiastować zakończenie (i ewentualne odwrócenie) trendu spadkowego. W sytuacji odwrotnej, zniżkujący trend wskaźnika (A) przy jednoczesnym zwyżkującym trendzie kursu (B) może zapowiadać zakończenie (i ewentualne odwrócenie) trendu wzrostowego.

Źródło WD.

Myślę, że jest to dość pomocny opis.

Pozdrawiam i owocnych trade-ów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przeze mnie stosowany, dzięki niemu płynnie odczytywałem fale wzrostowe i spadkowe. Mimo wszystko wyrzucony z arsenału z powodu najprawdopodobniej wiadomego, zbyt dużo błędnych sygnałów.

Pozdrawiam!

=)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś stosowałem Stocha. Lecz postąpiłem jak Asvor został wyrzucony ze względu na duże ilości błędnych sygnałów.

Bardzo porządnie napisany post !

Pozdrawiam

Tomasz Kapuściarz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami z pewnymi fakowymi sygnałami, które na stochach sie pojawiają. Jednak jeśli ktoś długo z nimi pracuje i zna rynek, to są one nie odmownym narzędziem potwierdzającym trendy i sygnały.

Dziękuje za docenienie tego tematu, postaram się stworzyć takich więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat i wasze wypowiedzi :)

Ja do dziś stosuję sts , dobrze skonfigurowany i z dodatkowym filtrem jest zabójczo dokładny kiedy używasz 3 TF.

Razem z moim przyjacielem z Beirutu dawaliśmy kiedyś sygnały na podstawie jego systemu - sts+rsi

skuteczność rzędu 85%.

Sts jest bardzo dobrym indi dla overnight oraz midle termów.

Jak każdy wskaźnik używany sam , daje sporo fałszywych sygnałów , dlatego potrzebuje filtru.

Zdecydowanie polecam , stosuję do dziś i nie wiem czy kiedyś z niego zrezygnuje :)

Gdybyście chcieli mogę wprowadzić ten system tutaj na forum , by można było sie mu przyjrzeć :)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie powiem nic nowego:

1. Dzięki Anir za ciekawego posta.

2. Jeżeli chodzi o STS, to także kiedyś używałem i podobnie jak poprzednicy - w pewnym momencie z niego zrezygnowałem ;)

Gdybyście chcieli mogę? wprowadzić ten system tutaj na forum , by można było się mu przyjrzeć? :)

Co do powyższej propozycji to jestem na tak. Czekamy na temat.

Pozdrawiam.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jeśli chodzi o Oscylator polecam narzędzie do wyszukiwania określonych przez użytkownika poziomów na STS,

wraz z możliwością określenia okresów, interwałów oraz par walutowych.

Jednym szybkim ruchem możemy sprawdzić wszystkie walory.

Jak to działa ?

Zapraszam do obejrzenia prezentacji na YouTube (polecam jakość 720-1080p oraz tryb pełno ekranowy):

http://www.youtube.com/watch?v=KdU49LxfxPE

Program można za darmo pograć z:

www.upswing.pl/pobierz

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...)Jeżeli chodzi o STS, to także kiedyś używałem i podobnie jak poprzednicy - w pewnym momencie z niego zrezygnowałem ;) (...)

Wybaczcie za offtopic ale z racji odświeżenia tematu chciałem zwrócić tylko uwagę na to, jak wiele w podejściu do rynku mogło się zmienić przez 4 lata od napisania posta, którego treść cytuję. Dzisiaj zdanie sformułowałbym nieco inaczej, wskazując na zastosowanie różnego rodzaju oscylatorów w automatycznym tradingu (niekoniecznie tym mechanicznym - posiadającym 100% formalizację, jednak wykonywanym ręcznie). Odpowiednio wykorzystane oscylatory (w tym STS) są w stanie z powodzeniem filtrować niektóre sygnały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...