Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Odwrócenie

Recommended Posts

Ostatnio staram się przypomnieć sobie jak to było, gdy rozpocząłem przygodę z rynkiem. Ze względu na to, że zajmuję się szkoleniem traderów (często początkujących) dobrze jest wiedzieć co oni myślą i czują.

Niestety nie od razu udało mi się zarabiać na rynku, a co dopiero mówić o utrzymywaniu się z niego. Po pewnym okresie "wtapiania" zacząłem zadawać sobie pytanie: Co robię źle? Doszedłem do wniosku, że skoro moje pozycje ciągle zamykają się na minusie to jeżeli zacznę otwierać pozycje odwrotne do kierunku, w którym spodziewam się, że pójdzie rynek to zacznę zarabiać. Oczywiście takie myślenie było naiwne i szybko zorientowałem się, że opisane "odwrócenie" jest zwyczajnie niemożliwe.

Po przeczytaniu kilku książek i zebraniu doświadczenia zrozumiałem, że tutaj najważniejszy jest sposób myślenia. To właśnie to jak postrzegamy sprawy związane z inwestowaniem pozwala nam osiągnąć sukces.

Dzisiaj wiem, że moje myślenie odbiega zupełnie od sposobu myślenia, kiedy zaczynałem.

Chciałbym wypisać tutaj gotowy przepis na to jak osiągnąć sukces, lecz nie jest to takie proste. Osobiście przeżyłem swego rodzaju przemianę, której nawet z perspektywy czasu nie jestem w stanie do końca opisać.

Moje wywody mogą czasem przypominać porady starych mnichów, lecz staram się przekazać Wam wszystko to co wiem i czuję w związku z tradingiem.

Cały temat ma za zadanie pokazać, że nie da się "odwrócić" myślenia (patrzenia na wykres), lecz można je stopniowo zmieniać.

_______

Czy miewacie czasami tego typu przemyślenia? Jeżeli tak, to podzielcie się nimi z nami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy musi przeżyć swoją drogę w rozwoju pod kątem tradingu. Nie ma dwóch identycznych osób, nawet gdyby każdy z nich był uczony tradingu w ten sam sposób, to i tak ich sposób podejścia do rynku będzie inny. Jedni uczą się szybciej inni wolniej. Najważniejsze żeby dać sie poprowadzić przez tych bardziej doświadczonych niż samemu próbować zdobywać wiedzę na zasadzie prób i błędów. Może się wydawać, że właśnie taki sposób nauki jest najlepszy (sam w pewnych dziedzinach życia tak uważam), ale może się okazać, że po 2 latach różnych prób dojdziemy do wniosków, które ktoś chciał nam przekazać na samym początku naszej przygody z rynkiem.

Moja rada: Uczyć się od lepszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wspomniane odwrócenie może być przydatne tylko i wyłącznie w jednym przypadku. Mowa o sytuacji, gdy sami chcemy sprawdzić przeprowadzoną przez siebie analizę.

Przyjmijmy, że po przeanalizowaniu danego wykresu, dochodzimy do wniosku, że powinniśmy otworzyć pozycję długą. Wyliczamy odpowiedni SL, po czym wyznaczamy prawdopodobny target dla naszej pozycji. W tym miejscu pojawia się właśnie sztuczka z odwróceniem. Zanim otworzymy długą pozycję powinniśmy postawić się w roli osoby chcącej otworzyć pozycję krótką. W tym celu należy przeanalizować wykres pod kątem wyszukania elementów sprzyjających zajęciu takiej pozycji. Dopiero w momencie, gdy nie znajdziemy żadnych przesłanek do otwarcia pozycji krótkiej lub też przesłanki które znajdziemy nie będą zbyt przekonujące - możemy otworzyć właściwą pozycję.

Oczywiście powyższa technika nie wyeliminuje w całości stratnych pozycji, które najprawdopodobniej nadal będą się pojawiały. Istotny jest jednak fakt, że tego typu podejście pozwoli nam podejmować w pełni świadome decyzje, które będą skutkowały otwieraniem tylko intencjonalnych pozycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zanim otworzymy długą pozycję powinniśmy postawić się w roli osoby chcącej otworzyć pozycję krótką. W tym celu należy przeanalizować wykres pod kątem wyszukania elementów sprzyjających zajęciu takiej pozycji.

Próbowałem kilka razy czegoś takiego, sprawa jest dość ciężka dlatego, że jeżeli pierwotnie zadecydujemy, że zagramy np pozycje długą to potrafimy znaleźć wiele przesłanek potwierdzający naszą decyzję, ciężko jest znaleźć rzeczy, które by jej zaprzeczały dlaczego ? może dlatego, że tym samym wskazujemy na to, że pierwotnie się myliliśmy a jak wiadomo mylić nikt się nie chce. Dopiero gdy pozycja długa zamknie nam się na SL zaczynamy analizować co się właściwie stało i dostrzegamy nowe fakty, które faktycznie mogły wskazywać na to, iż pozycja krótka jest rozsądniejszym wyjściem, no ale wtedy jest już za późno.

Może troszkę odbiegnę od tematu ale ostatnio widziałem ciekawy film na YT

w tym filmiku chodzi o to aby wpatrywać się cały czas w środek tej figury w dużym skupieniu a po obejrzeniu filmiku rozejrzeć się wokół siebie, spróbujcie....dlaczego zwracam na to uwagę ? wpatrujemy się godzinami w wykresy a na podstawie ich budowy nasz mózg podejmuje decyzje...czy nasz sposób myślenia, postrzegania może być wypaczony przez to co widzimy na wykresie ? ale to już temat do innej dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy trader przechodzi przez kilka etapów zaczynając przygodę z handlem, swego rodzaju ewolucję:

1. Nieświadoma niekompetencja

2. Świadoma niekompetencja

3. Eureka - kiedy wydaje nam się że wreszcie znaleźliśmy złotego graala

4. Świadoma kompetencja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

titus, fajnie, że piszesz ale pamiętaj, że my czytamy różne fora i przepisywanie treści z jednego na drugie nie ma sensu :)

Edytuj post i rozwiń te hasła własnymi słowami w ramach pokuty :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej titus dokonał nie tylko swoistego mini-plagiatu ale również zrobił offtop ;-). Miejmy nadzieję, że się zrehabilituje kolejnymi wypowiedziami.

O ewolucji pisał już platinum, co można znaleźć tutaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...