Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Forex a podatki

Recommended Posts

5000zł to był przykład! no tak od każdej otwartej pozycji od tych stratnych też i je sie sumuje i jak wychodzi poniżej 0 nie płacisz podatku ale i tak musisz papierki do skarbowego dostarczyć

Chodzi o to że podatek płacisz od uzyskanego dochodu - minus koszt uzyskania dochodu

jęśli koszt uzyskania dochodu jest równy/bądź większy od dochodu to nic nie zarobiłeś i nie płacisz podatku.

Biuro przyśle Ci w lutym dokument o nic sie nie martw graj... jęśli będziesz na minusie nie zapłacisz podatku ;) (bo nic nie zarobisz, chodzi o cały rok nie jedną transakcje tylko wszystkie w ciągu roku)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie kiecu bardzo dobrze tłumaczy zagadnienie, jednak sama definicja ostatecznie powinna wyglądać następująco:

przychód - koszty uzyskania przychodu = dochód (zysk/strata)

W omawianej sytuacji koszty uzyskania są równe przychodowi, więc nie możemy mówić o zysku od którego to dopiero płacilibyśmy podatek.

@naimadp:

Jestem pewien, że gdybyś przeczytał cały wątek od początku do końca, to nie zadałbyś takiego pytania, gdyż odpowiedź byłaby dla Ciebie oczywista ;-).

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien, że gdybyś przeczytał cały wątek od początku do końca, to nie zadałbyś takiego pytania, gdyż odpowiedź byłaby dla Ciebie oczywista ;-).

:-) W każdym razie dziękuje Wam za odpowiedzi. Już wszystko jest jasne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W złotówkach to i owszem, wyjdzie na zero. Ale jeśli konto jest prowadzone w walucie zagranicznej, to pewnie jak kurs w czasie straty będzie niższy niż w czasie zysku, to podatek i tak będzie do zapłacenia (przy założeniu identycznego zysku i straty w walucie obcej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W złotówkach to i owszem, wyjdzie na zero. Ale jeśli konto jest prowadzone w walucie zagranicznej, to pewnie jak kurs w czasie straty będzie niższy niż w czasie zysku, to podatek i tak będzie do zapłacenia (przy założeniu identycznego zysku i straty w walucie obcej).

Jest dokładnie tak jak pisze grgr.

Przychody w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Analogicznie koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłoszonego przez narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W związku z powyższym może być rzeczywiście taka sytuacja, że jeżeli przychód i koszty będą równe (kwota wyrażona w walutcie obcej) to i tak powstanie dochód (zysk/strata). Wynika to właśnie z przeliczenia waluty obcej na złote. W tej sytuacji koszty uzyskania powstaną w innym dniu, a przychód w innym, co ostatecznie spowoduje odpowiedni wynik finansowy, który oczywiście wymaga rozliczenia z urzędem skarbowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem Bartosz. Forexem zajmuję sie od początku lutego. Zajmuję sie tylko parami egzotycznymi (usd/pln ; eur/pln). Ryzykowne ale opłacalne. Ale nie o tym....

Moje pytanie brzmi - koszty uzyskania przychodu to też wszystkie opłaty i prowizje+straty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) Moje pytanie brzmi - koszty uzyskania przychodu to też wszystkie opłaty i prowizje+straty?

Witaj Bartku.

Temat został już bardzo dokładnie omówiony na poprzednich kartach tego wątku. Opłaty i prowizje są kosztem, przy czym straty już nie. Można je jednak odliczyć od podstawy opodatkowania zgodnie ze schematem opisanym wcześniej (mam tu na myśli 50% przez 5 kolejnych lat).

Życzę powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a czy jesli gra sie tylko dla przyjemności bardzo niskimi sumami i dochody roczne nie przekraczają 1000 zł to czy nadal trzeba to rozliczać czy jest to jakoś inaczej brane pod uwagę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a czy jesli gra sie tylko dla przyjemności bardzo niskimi sumami i dochody roczne nie przekraczają 1000 zł to czy nadal trzeba to rozliczać czy jest to jakoś inaczej brane pod uwagę?

Urząd Skarbowy nie rozróżnia "gry dla przyjemności" od rzeczywistej spekulacji, inwestowania czy zabezpieczenia. Możemy jednak poddać analizie konkretny przykład owych dochodów na poziomie 1.000,00zł.

Wszystkie dochody uzyskiwane w kraju należy wykazać w zeznaniu rocznym za dany rok. W przypadku roku 2011 (2012 również) roczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku to 3091,00zł, co odpowiada 556,02 zł podatku. Na przykładzie pytania, przy dochodzie 1.000,00zł x 18% (pierwszy przedział skali podatkowej) = 180,00zł. Idąc dalej 180,00zł ( podatek) - 556,02zł (kwota wolna w podatku) = 0,00 podatku (zważywszy na fakt, iż nie może w tej sytuacji występować liczba ujemna).

Mam nadzieję, że udało mi się pomóc. Jeżeli będą kolejne pytania, to proszę śmiało pisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja mam takie pytanko. Gdybym chciał np. żyć z forexa czyli chciałbym założyć własna działalność na jedna osobę i odprowadzać składki żeby mieć ubezpieczenie itp.. Da się tak ?

I jeszcze ciekawi mnie czy od kosztów uzyskania przychodów można odliczyć sprzęt typu komputer ?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) Gdybym chciał np. żyć z forexa czyli chciałbym założyć własna działalność na jedna osobę i odprowadzać składki żeby mieć ubezpieczenie itp.. Da się tak ?

Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi

Dział IV

Uczestnictwo w obrocie instrumentami finansowymi

Rozdział 1

Prowadzenie działalności przez firmy inwestycyjne

Ustawa mówi o tym, iż do prowadzenia działalności inwestycyjnej wymagane jest zastosowanie się do regulacji (kapitały, licencje etc.), jednak:

art 70 ust 1 pkt 4

Przepisów niniejszego działu nie stosuje się do:

4) podmiotów wykonujących wyłącznie czynności określone w art. 69 ust. 2

pkt 3 (nabywaniu lub zbywaniu na własny rachunek instrumentów finansowych), o ile czynności te nie są wykonywane w ramach zadań związanych z

organizacją rynku regulowanego ani nie polegają na nabywaniu lub zbywaniu

instrumentów finansowych w sposób zorganizowany, częsty i systematyczny

poprzez stworzenie systemu umożliwiającego zawieranie transakcji

przez podmioty trzecie;

Dodatkowo proponuję samodzielną analizę wspomnianej ustawy oraz wszelkich regulacji pobocznych.

(...) czy od kosztów uzyskania przychodów można odliczyć sprzęt typu komputer ?

Prowadząc działalność gospodarczą do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć sprzęt komputerowy: do wartości 3.500,00 zł jednorazowo w koszty, powyżej wartości 3.500,00 zł poprzez odpisy amortyzacji - 30 % rocznie.

---

Oczywiście jak już wiele razy wspominaliśmy.

Wszelkie informacje zawarte w tym dziale, jak i na całej stronie/forum należy odbierać, jako osobiste stanowisko danego autora, co nie stanowi żadnego rodzaju porady (prawnej, podatkowej, inwestycyjnej etc.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Super właśnie to chciałem wiedzieć :) Dziękuje bardzo !

Jak myślisz lub myślicie co jeszcze można by zaliczyć w koszty takiej działalności ? Żeby zmniejszyć ten 19% podatek pod koniec roku ! :D Myślałem o tym żeby właśnie tylko na własny cel bo wiem że potrzebne są te zajefajne licencje ! Czy jest instytucja gdzie mógłbym się dowiedzieć od A do Z jak to wygląda ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest zgłosić się do Blajera, który w TVN CNBC prowadzi program "Blajer mówi: Biznes" ;-). Wiele kwestii jest wyjaśnianych na bieżąco na antenie, podczas gdy jeszcze więcej za pomocą poczty e-mail (możliwość darmowego korzystania z usług doradców).

Powyższe może wydać się zabawne, jednak w przeciwieństwie do wielu krajowych podmiotów, Blajer jako jedyny stara się wyjaśnić omawianą kwestię - jak to napisałeś - od A do Z, na przestrzeni kolejnych odsłon swojego programu (archiwalne odcinki dostępne na stronie www.tvncnbc.pl).

Przykładowo dzisiaj była mowa o klasyfikacji obrotu na własny rachunek (np. Forex), jako podstawowa działalność gospodarcza. Wymieniona była w tym przypadku klasa PKD 64 99 Z:

64.99.Z

Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych

Podklasa ta obejmuje:

- pozostałe pośrednictwo finansowe związane głównie z dystrybucją środków finansowych, w inny sposób niż udzielanie pożyczek:

- faktoring,

- wystawianie swapów, dokonywanie opcji oraz zawieranie transakcji zabezpieczających,

- działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp.

Podklasa ta nie obejmuje:

- leasingu finansowego, sklasyfikowanego w 64.91.Z,

- obrotu papierami wartościowymi na zlecenie, sklasyfikowanego w 66.12.Z,

- sprzedaży, dzierżawy i wynajmu nieruchomości, sklasyfikowanych w odpowiednich podklasach działu 68,

- inkasowania należności z tytułu roszczeń, bez przejęcia długów, sklasyfikowanego w 82.91.Z,

- przyznawania dotacji przez organizacje członkowskie, sklasyfikowanego w 94.99.Z.

Źródło: epodatnik.pl

Jeżeli chodzi o kwestie podatkowe, to najlepiej jest skorzystać z porady, przy czym sprawy regulacyjne dobrze jest przeanalizować z użyciem odpowiednich ustaw/regulacji (przykładem jest podana w poprzednim moim poście ustawa o obrocie instrumentami finansowymi).

Przedsiębiorca (prowadzący działalność) jest osobą, która powinna sama przeanalizować środowisko w jakim zamierza pracować. W dzisiejszych czasach jest to znacznie ułatwione, gdyż praktycznie wszystko można odszukać w Internecie. Do tego dochodzi możliwość skorzystania z pomocy doradców i różnego rodzaju pomocy w urzędach i instytucjach państwowych.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kod PKD 64.99Z, który powinieneś wpisać w KRS lub wpis działalności gospodarczej. Jeśli to będzie podstawowa działalność Twojego przedsiębiorstwa to prawdopodobnie będzie można odliczyć większość kosztów (biuro, samochód, komputer itd.)

Podpytaj radcę podatkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od kilku tygodni działa u brokera Plus500 w celu sprawdzenia jego wiarygodności.

Na start dostałem 125 pln - konto u tego brokera jest rozliczane w złotówkach.

Dodatkowo że by mieć minimalnie szerszy zakres działania wpłaciłem 200 pln.

Moim celem było żeby podwoić wpłaconą kwotę co przebiegło skutecznie.

Niedawno wypłaciłem wpłaconą kwotę 200 pln i obecnie obracam już tylko wytworzonym zyskiem.

Jak dobrze rozumiem że podatek zapłacę obecnie za stan konta na plusie jaki będę miał na koniec roku minus ewentualne wydatki na szkolenia czy czasopisma branżowe.

A druga sprawa jak mniemam dla US nie jest ważne czy kwota ta zostanie wypłacona z konta brokera czy na nim pozostanie?

Broker ten pochodzi z Anglii i jest nadzorowany przez FSA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@daniel1704

Tak słyszałem o tym, jednak od momentu wpisania go na czarną listę KNF wiele się zmieniło.

Zmieniła się między innymi siedziba firmy (wcześniej jak było Belize a obecnie to Londyn), jak i to że firma jest nadzorowana przez Brytyjski odpowiednik KNF. Przez te kilka tygodni nie miałem żadnego problemu, a nawet wypłacili to co im wpłaciłem, wypłata trwała około 5 dni.

Ale nie to jest naturą mojego zapytania, więc czekam na dalsze odpowiedzi.

_ Itaki mały offtpic : chyba skrypt jeden szwankuje lub jest niedopracowany, dziwnie to wygląda że dołączyłem do forum dziś o 23 a posty pisz kilka godzin wcześniej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Urząd Skarbowy nie rozróżnia "gry dla przyjemności" od rzeczywistej spekulacji, inwestowania czy zabezpieczenia. Możemy jednak poddać analizie konkretny przykład owych dochodów na poziomie 1.000,00zł.

Wszystkie dochody uzyskiwane w kraju należy wykazać w zeznaniu rocznym za dany rok. W przypadku roku 2011 (2012 również) roczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku to 3091,00zł, co odpowiada 556,02 zł podatku. Na przykładzie pytania, przy dochodzie 1.000,00zł x 18% (pierwszy przedział skali podatkowej) = 180,00zł. Idąc dalej 180,00zł ( podatek) - 556,02zł (kwota wolna w podatku) = 0,00 podatku (zważywszy na fakt, iż nie może w tej sytuacji występować liczba ujemna).

Witam,

Pierwszy post i od razu musze admina korygowac, niezle zaczynam :)

W przypadku dochodow kapitalowych nie ma kwoty wolnej i nie sa te dochody rozliczane wedlug skali. Ergo, nie 18, a 19 procent od calego uzyskanego dochodu, czyli od 1000 190 oddajemy roznym takim, ktorym na co dzien zlorzeczymy i zastanawiamy sie, kto ich wybral ;)

Dobra wiadomosc natomiast jest taka, ze jesli zarobimy 1000 na gieldzie i pokrewnych, a 3091 z innych zrodel, opodatkowanych na zasadach ogolnych, podatek zaplacimy tylko od tego tysiaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) Pierwszy post i od razu musze admina korygowac, niezle zaczynam :)

W przypadku dochodow kapitalowych nie ma kwoty wolnej i nie sa te dochody rozliczane wedlug skali. Ergo, nie 18, a 19 procent od calego uzyskanego dochodu, czyli od 1000 190 oddajemy roznym takim, ktorym na co dzien zlorzeczymy i zastanawiamy sie, kto ich wybral ;) (...)

Oczywiście masz rację.

Wspomniany przykład - tak jak napisałem - dotyczył przychodów uzyskanych w kraju. Nie chodziło tutaj o przychody kapitałowe. Zrozumiałem, że trading, to w tamtym przypadku gra jedynie dla przyjemności, a dochody pochodzą z innych źródeł. W przeciwnym razie oczywiście nie można skorzystać ze zwolnienia.

Inna sprawa, że nie spodziewałem się, iż po 5 stronach trąbienia o podatku od zysków kapitałowych na poziomie 19%, ktokolwiek założy, że w tym jednym przypadku akurat będzie inaczej i zaczniemy rozliczać dochody na ogólnych zasadach poprzez skalę podatkową...

Tak czy inaczej mogło wkraść się nieporozumienie, a ja rzeczywiście napisałem tak, że można było to odebrać dwojako - tak samo zresztą z samym zapytaniem. Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować dokładności i powitać na forum nowego użytkownika ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

warto wiedziec ze prowadzac dzialalnosc gospodarcza zyski kapitalowe mozna rozliczac wg skali progow /pierwszy 18 %/ i uwzgledniac koszty udokumentowane, jednak wtedy zaliczki na podatki placimy w kazdym miesiacu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warto wiedziec ze prowadzac dzialalnosc gospodarcza zyski kapitalowe mozna rozliczac wg skali progow /pierwszy 18 %/ i uwzgledniac koszty udokumentowane, jednak wtedy zaliczki na podatki placimy w kazdym miesiacu.

Niestety nie jest to prawdą. Zyski kapitałowe są zawsze opodatkowane jednakową stawką w wysokości 19% w skali roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały temat ale nadal mam pytanie dot. rozliczenia wyliczenia dochodu.

Czy prawdą jest że:

1. Jeżeli zarobiłem na długiej pozycji 1Lot EUR/USD; kosztem uzyskania przychodu jest kupno 1Lot EUR/USD; przychodem sprzedaż 1Lot EUR/USD; dochód = przychód - koszt.

2. Niezależnie od tego czy poprzez sell zamykamy pozycję czy otwieramy, to wyliczając dochód za cały 2012 to sumujemy wszystkie przychody, czyli transakcje sell (przeliczone na PLN) i wszystkie koszty uzyskania przychodu, czyli transakcje buy (przeliczone na PLN);

3. A co jeżeli mamy otwartą pozycję krótką np. 0.1Lot EUR/USD, która nie zastała zamknięta w 2012 roku, czy ona zalicza się do przychodu w 2012 roku?

Pozdrawiam

Michał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przeczytałem cały temat ale nadal mam pytanie dot. rozliczenia wyliczenia dochodu.

Odpowiedzi na Twoje pytania były już wielokrotnie udzielone w różnych formach. Jeżeli jednak aż tak bardzo potrzebujesz potwierdzenia swoich słów, to chętnie pomogę.

Czy prawdą jest że:

1. Jeżeli zarobiłem na długiej pozycji 1Lot EUR/USD; kosztem uzyskania przychodu jest kupno 1Lot EUR/USD; przychodem sprzedaż 1Lot EUR/USD; dochód = przychód - koszt.

Tak.

2. Niezależnie od tego czy poprzez sell zamykamy pozycję czy otwieramy, to wyliczając dochód za cały 2012 to sumujemy wszystkie przychody, czyli transakcje sell (przeliczone na PLN) i wszystkie koszty uzyskania przychodu, czyli transakcje buy (przeliczone na PLN);

Tak, sumujesz ogólnie wszystkie zamknięte pozycje bez względu na ich rodzaj (rozwinięcie w kolejnej odpowiedzi).

3. A co jeżeli mamy otwartą pozycję krótką np. 0.1Lot EUR/USD, która nie zastała zamknięta w 2012 roku, czy ona zalicza się do przychodu w 2012 roku?

Nie będzie ona przychodem za 2012 roku, gdyż nie została zamknięta przed końcem roku kalendarzowego. Dodam tylko, że w sytuacji, kiedy na rachunku notowalibyśmy pokaźny zysk i chcielibyśmy obniżyć podstawę opodatkowania, to dobrze jest zamknąć stratne pozycje przed końcem roku, aby otworzyć je natychmiast po rozpoczęciu nowego.

Prezentowana strategia stanowi swego rodzaju traderską optymalizację podatkową, która najlepiej sprawdza się przy średnio- lub długoterminowych stylach inwestycyjnych, gdyż tylko w ich przypadku ewentualne zmiany kursów w kolejnych dniach (koniec grudnia roku poprzedniego, początek stycznia roku kolejnego) mogą okazać się na tyle mało istotne, aby owa optymalizacja miała sens.

Nie wyobrażam sobie bowiem sytuacji w której mielibyśmy zamykać pozycje daytradingowe, kiedy ich wynik może na tyle znacząco wpłynąć na ostateczny rozrachunek, że ewentualne osiągnięcie "oszczędności" z tytułu odroczonego podatku nie miałoby dla nas ekonomicznego uzasadnienia. Jest to odniesienie do sytuacji w której realizowalibyśmy prezentowaną strategię tylko dlatego, aby przesunąć płatność kilkudziesięciu złotych, tracąc jednocześnie setki na przedwcześnie zamkniętych pozycjach.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać kolejne wątpliwości, przy czym przypominam, że informacje zawarte w niniejszym dziale oraz całym forum stanowią jedynie opinię osób je wyrażających. W celu uzyskania wiążących informacji należy skorzystać z usług doradcy podatkowego, co notabene sam wielokrotnie robiłem, mimo pobieżnej znajomości poszczególnych zagadnień.

INFO: Dla wszystkich użytkowników zadających pytania na temat podatków od zysków kapitałowych - proszę uważnie czytać wszystkie wpisy, gdyż wiele odpowiedzi jest zawartych na kartach niniejszego wątku. Wielokrotnie zdarza się tak, że kolejne pytania są zbyteczne i niepotrzebnie poszerzają wątek dla kolejnych traderów, którzy chcieliby uzyskać odpowiedzi w jak najbardziej skondensowanej formie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spokojnie - po to jest to forum, żeby sobie pomagać ;-)

Jeżeli w rozliczeniu od zysków kapitałowych po podliczeniu wychodzi strata, to można 50% owej straty odjąć od przyszłorocznego zysku - można ją rozliczyć przez 5 kolejnych lat (pamiętając, że nie więcej niż 50%).

Zakładając, że przez te 5 lat różnie może być: raz dochód, raz strata - możemy sobie regulować. Jeżeli w pierwszym roku będzie dochód ale z jakiegoś powodu nie będziemy chcieli rozliczyć straty, to mamy na to jeszcze cztery kolejne lata.

Może być tak, że osiągniemy w kolejnych latach tak mały dochód, że będzie można od niego odliczyć kolejno np : 20%, 30%, 40%, 10% z całej kwoty jaka przypada nam do odliczeń.

Wpłaciłam $100 do Benson Union, który jest firmą z Hong Kong depozyt jest na 170 dni (oni za mnie inwestują) po tych 170 dniach otrzymuję zwrot inwestycji z odsetkami. Codzienna historia wygląda tak:

423167 10/03/2012 00:11 Liberty Reserve Compounding $1.21 Posted

418344 10/02/2012 00:11 Liberty Reserve Compounding $1.2 Posted

414246 10/01/2012 00:31 Liberty Reserve Deposit $100 Processed

Dolary zostaną wpłacone na Liberty Reserve potem przez Lilion Transfer do polskiego banku. Którą kwotę rozliczam? - czy tą ogólną w dolarach czy tą jak wpłynie z lilion w złotówkach? - tutaj nie pojęcia strata-zysk jest tylko codzienny zysk 1,2% dziennie

Ewa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...