Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Psychologia tradingu - ogólnie

Recommended Posts

Jakiś czas temu pisałem o chęci stworzenia nowego działu, gdzie podejmowane byłyby tematy związane z psychologią inwestowania (tutaj ). Podjąłem decyzję, że teraz nareszcie zacznę poruszać kwestie, które nie powinny być obce żadnemu inwestorowi.

Wiedza na temat nawet najbardziej wymyślnych metod analizy fundamentalnej, bądź technicznej nie jest równoznaczna z odniesieniem sukcesu na rynku. Ważnym aspektem jest psychologia tradingu.

Składa się na nią wiele czynników:

- odczucia (adrenalina)

- chciwość

- strach

- znudzenie

- uzależnienie

- decyzyjność

- nastawienie

i masę innych.

Czym ogólnie jest psychologia?

"Jest to nauka empiryczna, zajmująca się badaniem mechanizmów i praw rządzących zjawiskami psychicznymi oraz zachowaniami człowieka."(wikipedia.pl)

Czy wiedza z dziedziny psychologii ma jakieś znaczenie dla tradera?

Ogromne! Sukces na rynku bardzo często sprowadza się do wypracowania i zrozumienia pewnych mechanizmów (wewnętrznych), aniżeli do pojęcia suchej wiedzy teoretycznej (ewentualnie praktycznej np. poprzez trening na wykresach) z zakresu ekonomii itp.

Podejście jakie mamy do inwestowania jest bardzo ważne. Praca nad nastawieniem psychicznym jest czymś co może polepszyć nasze wyniki inwestycyjne. Jeżeli coś może pomóc to warto spróbować!

Z tą myślą zapraszam wszystkich do wspólnego rozważania na temat psychologicznych aspektów inwestowania!

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć jeszcze jedną kwestię związaną z powyższym.

Nie jestem psychologiem (jestem traderem zainteresowanym wpływem psychologii gracza na jego wyniki inwestycyjne) i mimo szczerych chęci, aby zamieszczane w tym dziale porady i artykuły były jak najbardziej przydatne wszystkim użytkownikom, proszę o wyrozumiałość, bądź ewentualne poprawienie mnie.

Staram się zamieszczać jedynie informacje poparte badaniami - moimi bądź zaczerpniętymi z najlepszych źródeł.

Dodatkową sprawą jest to, że każdy z nas jest inny. Każdy trader ma inną osobowość oraz metodę, styl, system, strategię etc. Zatem proszę mieć na uwadze swoje indywidualne cechy podczas interpretacji zamieszczanych tekstów. To co dla jednego może być pomocne drugiemu może zaszkodzić (i na odwrót). Przypominam, iż nie ponoszę odpowiedzialności za decyzje podjęte po przeczytaniu jakiegokolwiek z moich artykułów ;-)

Nie lekceważmy potęgi umysłu, gdyż nikt nie wie jak daleki wpływ ma ona na nasze życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...