Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Stan umysłu

Recommended Posts

Podobno aż 80% wszystkich porażek inwestycyjnych wynika z niewłaściwego stanu umysłu. To skłania mnie do zatrzymania się się na chwilę przy tej kwestii i jej przemyślenia.

Czy nasze zabarwienie emocjonalne w danym momencie przekłada się na wyniki inwestycyjne? Znowu: Tak!

Przykładem może być nastrój obniżony (tutaj dysforia), który skłania nas do czynów impulsywnych. Czy spotkaliście się kiedyś z sytuacją, gdy pod wpływem emocji zaczęliście szybko "klikać" myszką w celu otwarcia pozycji "bo leci" ?! - zakładam się, że tak. Jeżeli wyeliminowaliście takie sytuacje z Waszej gry, to bardzo mnie to cieszy.

Wzmożony nastrój (tutaj euforia) też może nie być dobry dla naszych wyników inwestycyjnych. Czy spotkaliście się kiedyś z sytuacją, gdy po zamknięciu kilku zyskownych pozycji, zaczęliście otwierać szybko (nie zastanawiając się nad swoimi poczynaniami) kolejne bo "dobrze idzie" ?! - pewnie tak.

Czy opisanie poszczególnych stanów ma jakieś znaczenie, gdy odnosimy się do tradingu jako pracy (nie ważne od nastroju musimy codziennie zabrać się za trading)? Tak (wykluczając niektóre przypadki), rozumiejąc owe zagadnienie jesteśmy w stanie zapobiegać wpływowi niektórych stanów umysłu na naszą grę! W momencie zaobserwowania któregoś z powyższych nastrojów możemy przerwać grę na dany dzień, bądź zastanowić się kilka razy przed podjęciem decyzji.

Wszystko leży w naszych rękach. Chwila refleksji nad tematem nic nie kosztuje, może jednak uratować nas od niektórych strat lub nawet zwiększyć zyski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spokojne spojrzenie na rynek, bez "napalania" się. Przemyśleć decyzję zanim otworzymy pozycję, czasami lepiej ochłonąć i na spokojnie po 5 min otworzyć (w najgorszym przypadku nawet stracić sygnał) niż stracić pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(w najgorszym przypadku nawet stracić sygnał) niż stracić pieniądze.

Dokładnie.

Jak to mówią na Wall Street: "lepiej jest stracić okazję, niż pieniądze" ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podobno aż 80% wszystkich porażek inwestycyjnych wynika z niewłaściwego stanu umysłu.

A skąd takie dane?

Nie wiem czy widzisz ale jest to wypowiedź dodana ponad rok temu.

Niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, jednak jestem pewien, że znakomita większość danych publikowanych przeze mnie na łamach forum ma swoje oparcie w literaturze przedmiotu lub przeprowadzonych badaniach. Widzę, że nie dopisałem bibliografii, co akurat w większości przypadków robię. Myślę, że ta informacja pochodzi z książki o psychologii, niekoniecznie stricte odnoszącej się do rynku.

A`propos: prosiłbym o wartościowe, pełne wypowiedzi - wnoszące coś do tematu - a nie próbujące zdyskredytować wpisy (lub ich pochodzenie), które jakby nie było są stale tworzone z niezmierną starannością oraz dbałością o zgodność ze stanem faktycznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a nie próbujące zdyskredytować wpisy (lub ich pochodzenie),

Ja tylko pytam, a nie dyskredytuję. :)

Widzę, że nie dopisałem bibliografii, co akurat w większości przypadków robię.

No i właśnie dlatego pytam, jak nie wiesz to trudno. Jakoś przeżyję tę stratę.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie mogę Cię rozgryźć!

Obiecuję, że jak tylko wpadnie mi do głowy tytuł, to pierwszą rzeczą jaką zrobię będzie podzielenie się nim z Tobą oraz innymi użytkownikami ;-).

W każdym bądź razie kończę off-topic i korzystając z okazji dziękuję za próbę odświeżenia wątku :-P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...