Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

exodus24

Zupa zolwia oraz strategia Potega 2B

Recommended Posts

Witam

Na blogu bossa.pl natrafilem na taki oto system. Nazwany zostal zupa zolwia. Pierwotny jego opis znajduje się na tej stronie http://blogi.bossa.pl/?p=918.

System, który opisuje autor wykorzystywany jest do gry na Gieldzie Papierow Wartosciowych oraz na kontraktach. Polega na szukaniu falszywych wybic. Jego pierwotna wersja polega na tym, ze patrzymy na okres 20 swieczek i szukamy maximow/minimow a nastepnie ich wybic. Odleglosc pomiedzy nimi musi być min 4 swieczki.

Strategia Potega 2B rozni się tym, ze nie ogranicza wykresu do 20 swieczek. Extremum może zawierac się w 20 swieczkach a może być sprzed roku. Opis znajduje się tutaj: http://blogi.bossa.pl/?p=951

Ponizej na rysunku przedstawiam przykład.

przykladc.gif

Swieczka 1 jest ostatnim min (zolta linia). Swieczka 2 przebija ostatnie minimum. SL ustawiammy ponizej swieczki 2 natomiast moment wejscia (zlecenie oczekujace) w tym przypadku Buy Stop powyzej zoltej linii (linia niebieska).

Jeśli chodzi o moment wyjscia to tutaj przydaloby się okreslic dokladnie. Na pewno pierwszy wariant to będzie nasz SL. Do drugiego wariantu można zaliczyc sygnal przeciwny. Mysle, ze można jeszcze okreslic inne, może trailing stop, indywidualny dla kazdej pary (np. EUR/USD 50 pipsow)

Pomimo, ze autor opisujac ta strategie posluguje się przykladami z kontraktow oraz akcji ciałbym abyscie się wypowiedzieli czy ma on sens gry na forexie. Ja mysle, ze tak tylko na jakim interwale najlepiej by się sprawowal.

W piatek 1 maja otworzylem pozycje na EUR/JPY wg tej strategii na H4. Z racji, ze zamykalem wszystkie pozycje na weekend zamknalem i ta na +26 pipsow. Screen ponizej.

eurjpy.gif

Ponizej przedstawiam wykres WDM SA i analize zrobiona na stooq.pl, pomimo, ze swieczka nie przebila ostatniego minimum to można było wejsc przy minimalnym ryzyku. To tak dla porownania.

wdmsak.jpg

Czekam teraz na wasze opinie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za tym systemem (pierwotną wersją) idzie jedno z najciekawszych doświadczeń w historii tradingu. Chodzi tutaj o zakład między dwoma przyjaciółmi - Richardem Denissem i Williamem Eckhardtem.

Po raz pierwszy natknąłem się na tą historię czytając książkę Jacka Schwagera: Mistrzowie Rynków Finansowych (o ile mnie pamięć nie myli). Nie mogę jednak tego potwierdzić, gdyż ową pozycję pożyczyłem znajomemu. W każdym, bądź razie jeden z przyjaciół był za tym, że tradingu można się nauczyć (Dennis), drugi z kolei za tym, iż jest zupełnie przeciwnie (Eckhart) i mistrzami rynków są osoby które mają to w genach.

W celu przeprowadzenia doświadczenia Deniss zamieścił w prasie ogłoszenie, na które odpowiedziało 1000 zainteresowanych z czego po przesłuchaniu 80, wybrał 10 z nich (dołączyli oni do trzech wybranych wcześniej osób). Grupa ta nazwana została Turtles (Żółwie).

Przedstawione systemy (Zupa z żółwia, Potęga 2B) są jedynie kolejnymi wersjami stworzonymi przez kogoś innego niż Dennis (co do informacji o twórcy kolejnych wersji nie mam pewności).

System początkowo stosowany był na rynku Futures, gdzie Dennis czuł się jak ryba w wodzie. Uważam zatem, że rynek Forex ze względu na podobieństwo jest znakomitym rynkiem do stosowania tego typu systemu (systemów) - potwierdzają to wyniki zarówno samego Dennisa jak i grupy Żółwi.

A` propos wyników:

Jak zauważył Wall Street Journal - średnia roczna stopa zwrotu Żółwi wynosiła w tamtym czasie 80%(co samo w sobie było dość zdumiewające), gdzie wyniki poszczególnych traderów różniły się nawet 3-krotnie (stosunek najgorszego wyniku do najlepszego).

Co jest w tym wszystkim najciekawsze...

Nie chodziło tutaj o przedstawienie super systemu a o pokazanie, że konsekwencja i cierpliwość (o czym tak bardzo często wspominam) są kluczem do sukcesu. Żółwie nie tylko uwierzyli w system Denissa ale i w samych siebie!

Czy to nie kolejny dowód, że psychika odgrywa w tradingu znaczącą rolę?!

Osobiście nie stosowałem tego systemu, dlatego co do sprawdzenia interwałów to uważam, że autor wątku powinien nam przedstawić wyniki swoich badań a nie pytać o nie nas :-P

Bibliografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Autor Bloga odnosi sie do ksiazki Connorsa i Raschke- „Street Smarts”, w ktorej znajduje sie jedna z modyfikacji.

Jesli chodzi o mnie to bede zamieszczal tutaj pozycje, ktore otworze stosujac ten system, ale tez chcialbym aby inni uzytkownicy wlaczyli sie do dyskusji i wyrazali swoje opinie i dzielili sie doswiadczeniem. W koncu o to chodzi aby tutaj odbywala sie dyskusja a nie monolog :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W koncu o to chodzi aby tutaj odbywala sie dyskusja a nie monolog :-P

Święta prawda :mrgreen:. Jednak to Ty stosujesz ten system a nie my. Chyba, że masz zamiar przedstawiać wyniki badań, gdzie my mamy pomóc Ci z ich interpretacją. Dodatkową możliwością jest zainteresowanie użytkowników tak, aby sami zaczęli badać żółwi-temat .

Proponuję stworzyć nowy Journal prowadzony analogicznie do tego co już prowadzisz, gdzie zamieścisz odnośnik do tego wątku.

Życzę sukcesów i czekam na kontynuację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma rzeczy niemożliwych, gdy komuś bardzo zależy to nauczy się rynku i spokojnie się z nim zaprzyjaźni.

Najlepszą rzeczą jaką można zrobić to podążać za kimś kto osiągnął sukces na rynku i w 100% stosować się do jego rad. Można iść samemu i uczyć się na błędach, ale czy nie lepiej mieć "mapę" i w szybkim tempie dojść do skarbu?

Moim skromnym zdaniem, trzeba po prostu chcieć i się nie poddawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...