Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Finanse behawioralne

Recommended Posts

Finanse behawioralne są stosunkowo nową dyscypliną badawczą, poszukującą w teorii psychologii wyjaśnień niesprawności rynku. Jest to m.in. analizowanie koncepcji psychologicznych, żeby wyjaśnić przyczyny nieracjonalności w ludzkim myśleniu.

Nie tylko brak wiary w siebie może przeszkodzić inwestorowi w odniesieniu sukcesu. Okazuje się, że powodem błędnych decyzji inwestycyjnych często okazuje się przesadna wiara w siebie. Kiedy zapytamy znajomych czy są dobrymi kierowcami, okaże się, że znakomita większość potwierdzi „fakt”, iż tak właśnie jest w ich przypadku (którzy to w takim razie ci słabi kierowcy?). Bardzo często okazuje się, że błędne decyzje inwestycyjne są wynikiem przesadnej wiary w siebie.

Pisałem już o tym, iż bardzo ważna jest wiara zarówno w siebie jak i system, który stosujemy. Nie można jednak popaść w skrajność i przesadnie wierzyć w swoją „boskość” (syndrom boga ).

Błędne decyzje za sprawą przesadnej wiary w siebie nie mają wpływu jedynie na portfel danego inwestora – wpływają na rynek jako całość. Tutaj znowu do czynienia mamy z twierdzeniem, iż rynek jest wypadkową emocji (decyzji) uczestników.

Syndrom osoby zbyt pewnej siebie widzimy na przykładzie inwestora, który zgadza się tylko z taką analizą sytuacji rynkowej, która odpowiada jego indywidualnej ocenie rynku, bądź zajętej przez niego pozycji.

Daniel Kahneman (profesor psychologii Princeton University) powiedział: cyt. „Jedną z najtrudniejszych rzeczy do uświadomienia sobie jest to, że się nie ma ponadprzeciętnej inteligencji”.

Zalecam zatem „dozowanie wiary”, przy jednoczesnym zrozumieniu, iż nie łatwe jest wyznaczenie granic, gdyż mowa tutaj o nie do końca zbadanym przez człowieka temacie, jakim jest ludzki mózg (umysł).

Bibliografia: Robert G. Hagstrom, Portfel Warrena Buffetta – Potęga strategii inwestowania skoncentrowanego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tematyka finansów behawioralnych nabrała znaczenia w obliczu kryzysu, teraz dopiero widac, ze o wszystkim decydują emocje, w tym kontekście znalazłem fajny fragment w książce Gorlewski, Czerwonka, Finanse Behawioralne że zachowania psychologiczne są cykliczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika, że ludzie oceniają sytuację albo lepiej niż jest w rzeczywistości (np. w czasie gdy hossa trwa w najlepsze), albo gorzej niż jest w rzeczywistości (bessa, kryzys). Natomiast, moim zdaniem, większość osób ma problemy z oceną obiektywną, czyli tak jak jest w rzeczywistości. Poza tym wydaje się, że im większe pieniądze wchodzą w grę, tym większe zaburzenia ocen występują.

To tylko takie moje spostrzeżenia, na FB się nie znam zbyt dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...