Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

High/Low

Recommended Posts

High - najwyższy poziom jaki osiągnął kurs w danym przedziale czasowym (maksimum)

Low – najniższy poziom jaki osiągnął kurs w danym przedziale czasowym (minimum)

High i low są jednymi z najważniejszych wzorów jakie możemy zaobserwować na wykresie. Odległość między nimi ukazuje fluktuację cenową (zakres ruchu), jaka miała miejsce w danym przedziale czasowym. Najważniejsze w celach analitycznych są high/low dzienne, tygodniowe oraz miesięczne. Nie zmienia to faktu, iż high/low zaobserwowane niemal na każdym interwale może mieć istotne znaczenie dla każdego analityka/inwestora. Wielu profesjonalnych traderów, instytucji, banków przykłada wielką wagę do tego typu poziomów, co jedynie potwierdza ich rolę w analizie technicznej.

Rynek najczęściej honoruje ważne high/low, co powoduje odbicia wykresu od danego poziomu, bądź przebicia które są w stanie przyspieszyć spadki/wzrosty. Tego typu ważne poziomy znane są jako wsparcia i opory. Bardzo istotną sprawą jest to, że wszystkie wsparcia i opory będą zawsze inaczej utrzymywały się w zależności od pory dnia w której rynek się do nich zbliży (będą słabsze w trakcie wzmożonej aktywności uczestników na rynku oraz silniejsze w godzinach małej aktywności).

Tutaj chciałbym dodać, że łączenie kolejnych high, bądź low pozwala nam wyznaczać trendy, co również powoduje powstawanie istotnych barier na wykresie. Podobnie dzieje się w przypadku pivot points, które poza cenami high/low wykorzystują do wyznaczania wsparć i oporów także cenę zamknięcia. Istnieje wiele technik poza wskazanymi, które opierają się na znajomości high/low. Jedną z nich jest ostatnio dość popularny harmonic trading, który opiera się na łączeniu odpowiednich high i low - uznając tak wyznaczony zakres za falę. Dodatkowo technika ta opiera się na obliczaniu za pomocą różnych współczynników - pochodnych liczby fi = 1.618 - zakresów, które mają za zadanie wyznaczyć kierunek oraz zakres ruchów na wykresie.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie dnia dla każdego tradera, może okazać się sprawdzenie ostatnich ważnych poziomów i naniesienie ich na wykres. W momencie, gdy w przyszłości zaobserwujemy zbliżenie do owych poziomów – może dać nam to dodatkowe wskazówki, które jesteśmy w stanie wykorzystać przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Podobna sytuacja występuje w przypadku ważnych danych – mimo, iż nie musimy mieć uwzględnionej interpretacji danych w naszej formalizacji systemu, to jednak zdarza nam się czasem uwzględnić je przy otwieraniu/zamykaniu pozycji. Znajomość istotnych high/low wiele razy uchroniła mnie od oddania rynkowi wypracowanych zysków.

Pamiętam bardzo popularny system (sprawdzający się najlepiej na funcie), który polegał na otwieraniu pozycji długiej po przebiciu dziennego high oraz otwieraniu pozycji krótkiej po przebiciu dziennego low. Nie odpowiadam za to, jeżeli system okaże się nieskuteczny ;), jednak przy określeniu odpowiednich momentów wyjścia (zarówno przy zysku jak i stracie), system taki może się okazać wysoce dochodowy (sugeruję testy przed rozpoczęciem stosowania tego oraz jakiegokolwiek innego systemu z jakim będziecie mieli styczność).

Nawet jeżeli nie chcielibyśmy wyznaczać stałych reguł dla wsparć i oporów powstałych za pomocą dziennych maksimów i minimów, to nie możemy nie zgodzić się z założeniem mówiącym, iż w okolicach tego typu poziomów zazwyczaj wiele się dzieje. W nawiązaniu do drugiego akapitu - bardzo często jesteśmy świadkami spektakularnych sytuacji, gdy kurs zbliża się do wsparć/oporów. Oznacza to, że temat high/low nie powinien być ignorowany przez nikogo, kto pragnie osiągnąć sukces na rynkach finansowych wykorzystując w tym celu analizę techniczną (i nie tylko).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja do wypowiedzi Denona dodam jeszcze graficzna intermpretacje przedstawiajaca wspracie, opor i kanał.

kanal_wsparcie_opor_889.gif.b4f2aa3bace8

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...