Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Uśrednianie pozycji w dół

Recommended Posts

Częstym zwyczajem wśród niektórych uczestników rynku jest uśrednianie swoich pozycji w dół. Jest to jedno z najgłupszych możliwych posunięć, jakie trader jest w stanie uczynić (przepraszam jeżeli ktoś poczuł się urażony).

Tego typu zachowanie jest niczym innym, jak próbą odwrócenia kolei rzeczy. Zamiast przyznać się przed samym sobą i wykonać najnormalniejszą w świecie realizację stratnej pozycji, łudzimy się że rynek wróci i posiadając w takim przypadku większą pozycję – szybciej odrobimy straty. Następnie okazuje się, że takie uśrednianie było jedynie motorem napędowym powiększającej się straty, co przypominało dolewanie oliwy do ognia.

Najczęściej przy uśrednianiu zdarza się tak, iż nie dość, że porzucamy wszelkie zasady zarządzania kapitałem – tłumacząc sobie, że to jednorazowy przypadek – to jeszcze wmawiamy sobie, że tak naprawdę robimy coś co się opłaca.

Okazuje się, że uśrednianie w dół jest problemem natury psychologicznej. Chodzi o to, że usprawiedliwiamy się przed samym sobą, iż nasze posunięcia są odpowiednie i przemyślane, podczas gdy tak naprawdę łamią wszystkie przyjęte wcześniej zasady.

W tym miejscu mogą odezwać się osoby, które stwierdzą, że tego typu działanie jest częścią ich strategii. Nawet jeżeli jestem w stanie przyjąć do wiadomości , iż istnieją tego typu pokrętne strategie, które nakazują opisywane działanie, to są one najczęściej sporadycznymi przypadkami, które jedynie potwierdzają regułę.

Po przeczytaniu tego artykułu mam nadzieję, że większość osób uzna niemal za grzech samo myślenie o uśrednianiu w dół ;-)

A`propos: spotkałem się w życiu z kilkoma przypadkami margin calla i muszę przyznać, że znaczna ich część spowodowana była(chociażby pośrednio) właśnie próbą uśredniania pozycji w dół. Ciekawa zależność nieprawdaż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po przeczytaniu tego artykułu mam nadzieję, że większość osób uzna niemal za grzech samo myślenie o uśrednianiu w dół ;-)

Ja bym nie uznał, bo nie wytłumaczyłeś DLACZEGO uśrednianie się nie sprawdza.

Zagadnienie jest opisane bardzo dobrze u dr Van Tharpa, każdy kto czytał jego książkę nie ma wątpliwości, że jest to rozwiązanie bardzo złe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po przeczytaniu tego artykułu mam nadzieję, że większość osób uzna niemal za grzech samo myślenie o uśrednianiu w dół ;-)

Ja bym nie uznał, bo nie wytłumaczyłeś DLACZEGO uśrednianie się nie sprawdza.

Zagadnienie jest opisane bardzo dobrze u dr Van Tharpa, każdy kto czytał jego książkę nie ma wątpliwości, że jest to rozwiązanie bardzo złe.

Jason, chyba nie dość uważnie przeczytałeś ostatnie siedem akapitów. Podałem wiele argumentów: począwszy od dolewania oliwy do ognia do przytoczonej opcji z margin callem.

Mimo, że może to się poniekąd kłócić z głoszoną teorią, to są niektóre zaawansowane strategie zawierające uśrednianie w swojej formalizacji. Tak samo jak samochód rajdowy dla niedzielnego kierowcy może być nieodpowiednią zabawką, tak uśrednianie dla początkującego tradera/inwestora może okazać się zgubne - są jednak profesjonaliści, którzy potrafią zrobić z niego ciekawy użytek, licząc się jednocześnie ze zwiększonym ryzykiem.

Bez względu na wszystko: ważne jest, aby pamiętać, że prawdopodobieństwo bankructwa jest o wiele większe w przypadku użycia opisywanego narzędzia, niż kiedy mielibyśmy całkowicie zrezygnować z jego jakiejkolwiek adaptacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...