Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

nemesis

Wykresy

Recommended Posts

Analiza techniczna to zbiór wielu metod prognostycznych/analitycznych, jednak wszystkie one do poprawnego funkcjonowania potrzebują wykresu cen danego instrumentu. Nic tak nie ukazuje historycznych wartości kursu, jak właśnie wykres. Same liczby nie wiele mówią, dopiero przelanie ich na papier/skalę pozwala ujrzeć ich prawdziwą wartość analityczną.

Analityk ma do dyspozycji kilka rodzajów wykresów:

- liniowy

- słupkowy

- świecowy

- punktowo symboliczny

Spośród tych najbardziej znanych inwestor najczęściej do swojej analizy wybiera tylko jeden na którym opiera swoje decyzje. Z obserwacji wynika, że w pierwszej kolejności w chwili zetknięcia się z rynkiem większość operuje na wykresie liniowym. Jednak w krótkim czasie, większość inwestorów przechodzi na wykresy słupkowe (lub świecowe) i pozostaje już na nich do końca.

Wykresy liniowe.

Wykres tworzony jest tylko i wyłącznie na podstawie cen zamknięcia, łącząc poszczególne wartości linią prostą – stąd mamy obraz wykresu liniowego. Całkowicie pomija się ceny maksymalne i minimalne, chociaż istnieją metody (wzory matematyczne) na podstawie których można wyznaczyć wykres liniowy z większej ilości cen np. cena minimalna + cena maksymalna + cena zamknięcia, podzielone to wszystko przez 3.

wykresliniowy.gif

Wykres liniowy

wykresliniowy2.gif

Wykres liniowy oraz średnia krocząca HLC/3 - 1-okresowa

Wykresy słupkowe.

W porównaniu z wykresami liniowymi są dużo bardziej zaawansowane i przekazują większą ilość danych, co z kolei powoduje, że nasza analiza jest bardziej dokładna. Wykresy te są najczęściej stosowane, a tworzone są ze słupków, gdzie każdy jeden jest odzwierciedleniem ruchów ceny w danym okresie czasu. W przypadku interwału D1 (dzienny) jeden słupek obrazuje jeden dzień z życia ceny, a np. M5 – jeden słupek odpowiada 5 minutom.

Każdy pojedynczy słupek składa się z ceny otwarcia (open) – można się również spotkać ze słupkami bez tej wartości, ceny minimalnej (low), ceny maksymalnej (high) oraz ceny zamknięcia (close).

slupek.PNG

Pojedynczy słupek

slupkowy.gif

Wykres słupkowy

Wykresy świecowe.

Zasady kreślenia są niemalże identyczne co przy wykresach słupkowych, z tą jednak różnicą, że pomiędzy ceną zamknięcia, a ceną otwarcia tworzymy prostokąt (korpus) w odpowiednim kolorze, co mówi nam czy dana świeca jest rosnąca czy malejąca. Zdecydowanie ułatwia to obserwowanie wykresów, przez co analiza jest szybsza niż w pierwszym przypadku. Wartości high oraz low prezentowane są przez tzw. cienie. Metoda ta jest dość młoda i zawędrowała na zachód z Japonii, gdzie używana jest od wieków.

swiecarosnaca.PNG

Świeca wzrostowa (rosnąca)

swiecaspadkowa.PNG

Świeca spadkowa (malejąca)

wykreswiecowy.gif

Wykres świecowy

Wykres punktowo symboliczny

W dobie komputeryzacji, praktycznie już nie używana metoda analizy. Polegała na nanoszeniu na papier symboli X lub O w pionowych słupkach co symbolizowało zmiany poziomu cen. W metodzie tej nie brano pod uwagę skali czasu. Znak X rysowano w przypadku gdy cena w górę przekroczyła określoną stałą wartość, a O gdy cena w dół przekroczyła stałą wartość np. rysujemy X lub O gdy cena EUR/USD zmieni się o 20 pipsów. Natomiast moment odwrócenia możemy ustalić na ruch 40 pipsów, tak więc w momencie gdy narysowaliśmy ostatni X, po czym cena spadnie o 40 pipsów - zaczynamy rysować nową kolumnę O.

punktowy.png

Wykres punktowo symboliczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...