Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Mentalny Stop Loss

Recommended Posts

Ograniczanie strat jest jednym z najistotniejszych punktów zmagań z rynkami finansowymi. W czasie tradingu minimalizujemy straty (zgodnie z głoszoną doktryną) na pozycjach za pomocą zleceń obronnych. Podstawowe zlecenie obronne noszące nazwę Stop Loss, może przybierać formę zlecenia automatycznego (podajemy brokerowi poziom po jakim ma zamknąć naszą pozycję), bądź formę mentalną (ustalamy jaką maksymalną stratę jesteśmy w stanie zaakceptować i w momencie jej wystąpienia zamykamy pozycję „z ręki”).

W karierze każdego inwestora przychodzą różne trudne momenty, gdy straty stają się bardziej bolesne niż zwykle. Oczywiście straty nigdy nie będą przyjemne, jeżeli nie przyjmiemy do wiadomości, iż są one nieodłączną częścią zarabiania. W każdym bądź razie odczuwanie emocji przez człowieka jest rzeczą normalną, tym bardziej kiedy jest on wystawiony na duży stres (trading).

Zatem…

Dlaczego wiedząc, że jesteśmy podatni na emocje, wielu z nas tak bardzo utrudnia sobie życie? Używanie mentalnych Stop Loss’ów, to w większości przypadków narażanie się na niepotrzebne ryzyko.

Kiedyś tego typu stopy używane były np. przez profesjonalistów działających bezpośrednio na parkiecie, gdyż dyspozycje mogły być łatwo wykorzystane przez innych uczestników rynku. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za mentalnymi SL’ami jest fakt istnienia zjawiska o nazwie Stop Hunting.

Używając określenia „w większości przypadków” miałem na myśli m.in. to, iż z reguły inwestor indywidualny nie operuje tak dużym kapitałem, aby broker zdecydował się na zastosowanie nieetycznych praktyk wobec niego.

Jeżeli mamy możliwość złożenia zlecenia, które umożliwi nam wyeliminowanie niepotrzebnych emocji związanych z ucinaniem strat, to warto z tego skorzystać, gdyż czasami wystarczy chwila nieuwagi i nasz początkowy Stop zamieni się w brak obrony. W tym przypadku do bankructwa nie jest daleka droga. Zagapienie się nie jest jedynym z możliwych w tym przypadku - kiepskich dla nas - obrotów sprawy...

Wracając do emocji. Może się okazać, że będą one tak silne, iż doznamy swego rodzaju blokady - chciwość czy też strach wezmą nad nami górę. Stosowanie mentalnych Stop Loss’ów zwiększa jedynie prawdopodobieństwo wystąpienia Margin Call’a.

Tą oto wypowiedzią pragnę zniechęcić wszystkich do stosowania tytułowych zleceń obronnych.

Proszę pamiętać, że ja nie jestem od straszenia. Wszystko co robię, to jedynie zwracam uwagę na pewne aspekty, które mogą mieć wpływ na nasze wyniki inwestycyjne. To właśnie dogłębne przygotowanie i kontrolowanie własnych poczynań zwiększa szanse na wygraną w walce z rynkiem (ze sobą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Używając określenia „w większości przypadków” miałem na myśli m.in. to, iż z reguły inwestor indywidualny nie operuje tak dużym kapitałem, aby broker zdecydował się na zastosowanie nieetycznych praktyk wobec niego.

racja, ale 1000-100.000 inwestorow indywidualnych to juz lakomy kasek i dlatego warto sie zastanowic gdzie "wszyscy" stawiaja SLe i postawic go kilka-kilkanascie pipsow wyzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piszesz drogi kolego tak, jakbyśmy wszyscy ustawiali swoje SL'e w tym samym miejscu :mrgreen:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy ale mysle, ze gdybysmy mieli wglad w miejsca gdzie stawiane sa SLe to zobaczylibysmy poziomy, na ktorych SLe sa zgrupowane w duzo wiekszych ilosciach, do tego daze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co prawda inwestorzy indywidualni nie generują znacznych obrotów ale jak załatwisz taki wgląd, to ja i tak chętnie kupie od Ciebie licencje na korzystanie ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...