Content: Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Background: Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Pattern: Blank Waves Notes Sharp Wood Rockface Leather Honey Vertical Triangles
Denon

Podatek od zysków kapitałowych - rozważania

Swego czasu pisaliśmy trochę o podatkach od zysków kapitałowych. Dyskutowaliśmy także o podatku Belki.

Tym razem pragnę opisać pewną niezgodność do jakiej doszedłem w oparciu o rozmyślenia na temat podatków od zysków kapitałowych. Nie mam zamiaru rozważać teraz czy zniesienie/zwiększenie/obniżenie owego opodatkowania miałoby sens. Pragnę zwrócić jedynie uwagę na pewną nieuczciwą praktykę.

Inwestor ,który lokuje swoje pieniądze np. w akcje zwykłe musi zapłacić taki sam podatek od ewentualnych zysków jak jego kolega, który inwestuje na rynku kontraktów terminowych. Uważam, że jest to nieuczciwe.

Przy inwestowaniu w spółki akcyjne istnieje możliwość w której większość będzie zarabiała. Wzrost wartości akcji wygeneruje zyski dla ich posiadaczy. Sprawa ma się jednak inaczej w przypadku inwestorów rynków kontraktów terminowych. Wiemy przecież, że rynek ten jest nazywany "grą o sumie zerowej". Chodzi o to, że pieniądze jedynie zmieniają właściciela - nie są generowane nowe pieniądze jak w przypadku akcji.

Skoro w jednym przypadku powstaje nowe bogactwo, a w drugim pieniądze jedynie zmieniają właściciela z powodu błędnych inwestycji dotychczasowego, to dlaczego w obu przypadkach mamy do czynienia z identycznym opodatkowaniem?

W tym miejscu zostawiam Was z otwartym pytaniem. Każdego ochotnika zapraszam do podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami.

Dukascopy Bank - forex  forum i opinie

Po prostu ustawodawca wychodzi z założenia, że skoro zarobiłeś to musisz od tej kwoty zapłacić podatek i chyba nie śpieszy im się w dogłębną analizę osiąganych dochodów. Ważne, że musisz zapłacić i państwo zarobi na tobie. Tak wg mnie.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się