Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Podatek od zysków kapitałowych - rozważania

Recommended Posts

Swego czasu pisaliśmy trochę o podatkach od zysków kapitałowych. Dyskutowaliśmy także o podatku Belki.

Tym razem pragnę opisać pewną niezgodność do jakiej doszedłem w oparciu o rozmyślenia na temat podatków od zysków kapitałowych. Nie mam zamiaru rozważać teraz czy zniesienie/zwiększenie/obniżenie owego opodatkowania miałoby sens. Pragnę zwrócić jedynie uwagę na pewną nieuczciwą praktykę.

Inwestor ,który lokuje swoje pieniądze np. w akcje zwykłe musi zapłacić taki sam podatek od ewentualnych zysków jak jego kolega, który inwestuje na rynku kontraktów terminowych. Uważam, że jest to nieuczciwe.

Przy inwestowaniu w spółki akcyjne istnieje możliwość w której większość będzie zarabiała. Wzrost wartości akcji wygeneruje zyski dla ich posiadaczy. Sprawa ma się jednak inaczej w przypadku inwestorów rynków kontraktów terminowych. Wiemy przecież, że rynek ten jest nazywany "grą o sumie zerowej". Chodzi o to, że pieniądze jedynie zmieniają właściciela - nie są generowane nowe pieniądze jak w przypadku akcji.

Skoro w jednym przypadku powstaje nowe bogactwo, a w drugim pieniądze jedynie zmieniają właściciela z powodu błędnych inwestycji dotychczasowego, to dlaczego w obu przypadkach mamy do czynienia z identycznym opodatkowaniem?

W tym miejscu zostawiam Was z otwartym pytaniem. Każdego ochotnika zapraszam do podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ustawodawca wychodzi z założenia, że skoro zarobiłeś to musisz od tej kwoty zapłacić podatek i chyba nie śpieszy im się w dogłębną analizę osiąganych dochodów. Ważne, że musisz zapłacić i państwo zarobi na tobie. Tak wg mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...