Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Inwestowanie w wartość

Recommended Posts

Inwestowanie w wartość jest długoterminową strategią polegającą na kupowaniu przedsiębiorstw notowanych poniżej ich wartości księgowej. Jednymi z najbardziej znanych inwestorów w wartość są Warren Buffett, Benjamin Graham, Charles Munger oraz Lou Simpson.

Strategia Buffetta ma kilka podstawowych zalet odróżniających ją od standardowych strategii stosowanych przez większość inwestorów:

• Nie płacimy częstych prowizji od zakupu i sprzedaży akcji

• Nie musimy codziennie śledzić wiadomości ze spółek i otoczenia rynkowego

• Otrzymujemy corocznie pewną kwotę dywidend, które możemy reinwestować

• Nie płacimy podatku od zysku z wielu transakcji

• Kupujemy akcje poniżej ich wartości

• Nie musimy ślęczeć przed monitorem z notowaniami kilka godzin dziennie

• Polegamy na swoich analizach, a nie pracy analityków biur maklerskich, którzy działają w interesie biura, a nie zawsze klienta

Buffett i Graham skupiają się na dużych przedsiębiorcach mogących pochwalić się minimum 10-letnią historią notowań na giełdzie. Do realiów polskiej giełdy dobrze jest skrócić ten okres do 5 lat.

Po odrzuceniu spółek notowanych krócej niż 5 lat, powinniśmy sprawdzić pozostałe pod kątem wypłacania dywidend swoim akcjonariuszom oraz czy generowały one regularny zysk netto. Logicznym jest, że spółce może przydarzyć się jeden rok gorszy od pozostałych dlatego dopuszczamy przedsiębiorstwa, którym zdarzyło się raz nie wypłacić dywidendy, bądź zakończyły rok na minusie.

W tym momencie odrzuciliśmy już sporo spółek. Następnym krokiem jest wyszukanie tych, które spełniają poniższe kryteria:

• Wycena DCF na podstawie średniego zysku z 3 ostatnich lat powinna być dwukrotnie wyższa od bieżącej ceny akcji

• Przypadające na jedną akcję aktywa obrotowe, pomniejszone o wszystkie zobowązania, powinny być jak największe

• C/Z jest mniejsza od 10 (przy założeniu, ze dochód z obligacji Skarbu Państwa jest 5%)

• C/WK jest na poziomie 0,7 - 1,0

• Zysk netto w ostatnich 6 latach co najmniej uległ podwojeniu

• Spółka stosuje wszystkie zasady ładu korporacyjnego

• Najlepiej, gdy rozumiemy się na działalności, którą prowadzą wybrane firmy - wtedy łatwiej ocenić postępowanie ich zarządów

Warren Buffett jest znany z tego, że nie sprzedaje swoich udziałów w przedsiębiorstwach, których jest akcjonariuszem. Jednak nie każdy z nas może sobie pozwolić na to, by działać identycznie jak jeden z najbogatszych ludzi na świecie, dlatego powinniśmy zająć się sprzedażą akcji w momencie gdy rynek jest przewartościowany, a zakup akcji jest polecany w gazetach dla kobiet typu „Przyjaciółka” (jeden z punktów dekalogu inwestora mówi o tym, że należy się wycofywać z rynku akcji w momencie, gdy wszelkie media dookoła ogłaszają hossę).

Sprzedaż poszczególnych spółek powinna być czyniona w momencie, gdy mamy na oku lepszą inwestycję. Cięcie strat powinno mieć miejsce, gdy któraś z naszych spółek zaczyna generować straty w ujęciu rocznym lub też jej notowania spadły więcej niż 25% od ceny zakupu.

Podsumowując: dobrym momentem na zakupy jest bessa, gdyż w jej trakcie częste są przypadki notowania przedsiębiorstw poniżej ich wartości likwidacyjnej, co umożliwia zakup po cenie odpowiadającej jedynie ułamkowi wartości ich aktywów obrotowych netto.

Dodatkowym zagadnieniem, które ma związek z metodologią Warrena Baffetta jest inwestowanie skoncentrowane, które postaram się w innym wątku.

--------

Temat inwestowania w wartość opracowałem dzięki życzliwości jaką obdarzył mnie Pan Janusz Węgrzyn umożliwiając mi umieścić w tym temacie informacje ze swojej strony internetowej http://www.inwestor.wyprawy.webd.pl/ , traktującej o omawianym zagadnieniu.

Osobiście polecam trzy książki od których można zacząć rozwijać swoje umiejętności inwestowania w wartość:

- Robert G. Hagstrom - "Na sposób Warrena Buffetta"

- Robert G. Hagstrom - "Portfel Warrena Buffetta"

- Benjamin Graham - "Inteligentny Inwestor"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...