Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Uzasadnienie decyzji

Recommended Posts

W dobie Internetu wielu z nas stało się inwestorami-samotnikami, którzy nie mają najczęściej możliwości (poza tymi, które niesie za sobą forum.traderteam.pl ;-) czy też popularne komunikatory internetowe) przedyskutowania z innymi swoich wyborów odnośnie czynionych inwestycji. Decyzje najczęściej podejmujemy sami (nie mówię, że jest to złe), a zlecenia składamy przez Internet, co z reguły oznacza brak przedyskutowania swojej decyzji z kimś innym.

Wiedząc, że jest to zajęcie dla samotników oraz, że wszyscy popełniamy błędy, które na rynku mogą nas drogo kosztować - powinniśmy sobie pomóc wprowadzając pewną metodę, która ma na celu uzasadnienie decyzji odnośnie danej inwestycji.

Moim zdaniem najlepszą metodą jest wypowiedzenie na głos, dlaczego chce się zawrzeć taką, a nie inną transakcję. Jeżeli to, co usłyszymy, wyda się dla nas samych złym pomysłem - najczęściej powinniśmy zrezygnować z zawarcia danej transakcji. Pamiętajmy, że "lepiej jest stracić okazję, niż pieniądze". Z drugiej strony, powinniśmy robić to samo w przypadku decyzji mającej na celu zamknięcie pozycji - wtedy należy pamiętać, że zamknięcie pozycji najczęściej jest podyktowane strachem lub chciwością i należy spróbować wyczuć w swoim głosie czy nie ma w nim wspomnianych emocji.

Cały proces ma sens ze względu na to, że sama artykulacja myśli pozwala często dostrzec minusy danego posunięcia.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z drugiej strony, powinniśmy robić to samo w przypadku pozycji mającej na celu zamknięcie pozycji - wtedy należy pamiętać, że zamknięcie pozycji najczęściej jest podyktowane strachem lub chciwością i należy spróbować wyczuć w swoim głosie czy nie ma w nim wspomnianych emocji.

Pomysł niezły, autorski czy z jakiejś książki? Ja generalnie radzę sobie tak, że już od jakiegoś czasu ZAWSZE się siebie pytam (ale nie na głos) czy nie robię czegoś (na rynku) pod wpływem emocji? Czy się boję? A może chce mieć rację? Chcę wygrać, bo przegrałem 5 razy z rzędu? A może wydaje mi się, że na pewno wygram, bo właśnie wygrałem 5 razy z rzędu?

Takie pytania są czasami bardzo, bardzo pomocne, moim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) Pomysł niezły, autorski czy z jakiejś książki? (...)

Przyznam szczerze, że nie pamiętam. W związku z brakiem podanej bibliografii zakładam, że wpis mógł być co najwyżej utworem inspirowanym (zakładając, że nie wpadłem na dane rozwiązanie zupełnie samodzielnie).

Odchodząc nieco od tematu - pamiętajmy, że niemal niemożliwym jest, by napisać cokolwiek na dany temat bez odpowiedniej inspiracji. W mojej - nie związanej z psychologią - ocenie każda myśl jest następstwem określonego zdarzenia (którym może być także inna myśl poprzedzająca tą właściwą).

Uzasadnienie decyzji jest jednym z lepszych rozwiązań, gdyż w większości przypadków, jeżeli wypowiemy coś na głos, to od razu sami widzimy czy ma to jakiś sens. W tradingu mamy akurat do czynienia z analogiczną sytuacją. Oczywiście głośne artykułowanie nie jest niezbędne, bowiem od braku uzasadnienia zawsze lepsze będzie nawet takie, które wypowiemy w myślach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...