Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Journal części portfela emerytalnego

Recommended Posts

W tym temacie mam zamiar opisać swoje zakupy do akcyjnej części mojego portfela emerytalnego. Nie będę wspominał tutaj o innych długoterminowych inwestycjach jakie poczyniłem, ani też tych jakie będę chciał uczynić w przyszłości (chyba, że w związku z tematem).

Inwestycje w ramach portfela emerytalnego - jak wiadomo - mają na celu zapewnić wolność finansową (podstawowo - bezpieczeństwo finansowe). Nie chodzi tutaj o pieniądze mające pokryć aktualne wydatki, ani o kapitał potrzebny na inwestycje o krótszym horyzoncie czasowym. Chodzi o długoterminową strategię, która nie wymaga zbytniego zaangażowania z mojej strony (mam inne portfele na głowie :-P ).

Przyznam szczerze, że pisząc analizę odnośnie inwestowania w wartość - opisywałem powody przez które sam zakupiłem wymieniane aktywa. Właśnie dlatego opisywałem możliwość zakupu akurat na otwarciu kolejnej sesji (po konkretnych cenach).

Dzisiejsza analiza kolejnych 3 spółek atrakcyjncyh pod względem zysków była kolejnym krokiem do stworzenia własnej części portfela emerytalnego.

Co ciekawe w obu analizach pojawił się MSX, który już miałem. W dzisiejszej analizie pojawiły się dodatkowo: ARM i KER.

Oznacza to portfel składający się z akcji 5 spółek:

- początkowych 3 z poniedziałkowego otwarcia (27.07.2009r.)

ATT 16,10 zł

MSX 2,56 zł

ZAP 83,50 zł

- kolejnych dwóch do zakupu w trakcie jutrzejszej sesji (zgodnie z całą analizą zamieszoną do tematu o analizie wg. magicznej formuły)

ARM ?

KER ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W piątek miało miejsce małe odreagowanie, dlatego też postanowiłem się wstrzymać z ostatnimi zakupami (ARM + KER). Planuję zrobić je dziś lub jutro w zależności od nastroju panującego na rynku.

Biorąc pod uwagę horyzont czasowy inwestycji, kilka dni w jedną czy drugą w zasadzie nie powinno robić różnicy, lecz mimo wszystko postaram się dostać lepszą cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stało się to na co czekałem. Odreagowanie, które pozwoliło mi kupić trochę taniej ostatnie - na ten moment - papiery do portfela. Zatem:

ARM 2.44

KER 40.70 (najniższa cena dnia)

Ciekawostką jest fakt, że Kernel rośnie na ten moment ponad 8% - udane wejście.

Teraz pozostaje jedynie czekać na rozwój sytuacji. Jako, że jest to część portfela o zdecydowanie długim horyzoncie czasowym - nie planuję częstych wpisów w tym dzienniku.

Oczywiście będę informował w razie jakichkolwiek zmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć jestem tu nowy, również przeczytałem "Mała książeczka, która podbija rynek" i ta magiczna formuła jest ogólno dostępną prawdą którą nie wszyscy chcą wykorzystywać. Prawdą jest to że jest bardzo logiczna i osoby które inwestują po przez analizę fundamentalną na 100% ją znają. Wiadomo kupić dobrą firmę po dobrej cenie itd. ale jak widać nie wszyscy chcą z niej kożystać bo wydaje im sie ze na gpw lub forex w ciągu roku zostaną milionerami i są niecierpliwi. Stosują tylko AT o ile wogóle mają jakieś regóły których się trzymają:P dlatego cieszę się że znalazłem takie osoby podobne do mnie:) mam nadzieje ze miło tu spędze czas i jeszcze wielu rzeczy sie tu nauczę. Żałuję tylko że tych 5 spółek które wymieniłeś Denon wcześniej nie kupiłeś w lutym, ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Wierzę że te inwestycje przyniosą satysfakcjonujący zysk:P popieram wasze działania i pilnie będę się przyglądał i komentował:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...)Żałuję tylko że tych 5 spółek które wymieniłeś Denon wcześniej nie kupiłeś w lutym, ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Wierzę że te inwestycje przyniosą satysfakcjonujący zysk:P (...)

Nie ma co patrzeć wstecz na to, co można było zrobić - istotne jest co w danej chwili można zrobić, aby osiągnąć profit. Biorąc pod uwagę fakt ile wzrostów mamy prawdopodobnie przed sobą - nie jest mi źle z tym, że zrobiłem zakupy akurat teraz.

Cieszę się, że możemy gościć nowego użytkownika, który ma zamiar się udzielać i popiera to co tutaj wyczyniamy.

Dzięki za miłe słowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw przytoczę informacje z innego wpisu na forum, a następnie dodam dalszy komentarz dotyczący podjętych działań.

"Aktualna sytuacja panująca na MSX, która wykazuje zmianę trendu wzrostowego na fazę dystrybucji oraz dane fundamentalne płynące ze spółki (C/Z 51.19;ROA 0.99%; ROE 1.61%) zmuszają mnie do sprzedaży akcji po cenie 2.40zł. Zmiana sytuacji jest tak wielka, że nie można przejść koło niej obojętnie.

Okazuje się, że początkowe żółte światełko w postaci informacji o niewypłacaniu przez spółkę dywidendy nie powinno zostać pominięte przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej.

Najgorsze wydaje się to, że kurs MSX wzrósł od zakupu po cenie 2.56zł do ponad 3zł za akcję (dając ponad 17% zysku na pakiecie), by ostatecznie wypaść z portfela na poziomie 2.40zł (dając stratę 6,25% na posiadanym pakiecie).

Reszta pozostaje bez zmian."

Jednym z najważniejszych zadań inwestora jest szybkie ucinanie strat. Co prawda wyników finansowych spółki nie da się dokładnie przewidzieć przez tym, jak uzyskamy od niej aktualne informacje, niemniej możliwe jest podjęcie działań w przypadku, gdy posiadamy już potrzebne do tego dane.

Na ten moment prezentowana część portfela emerytalnego notuje stratę na poziomie 1,87%, co jest w sumie niczym biorąc pod uwagę horyzont czasowy inwestycji. Portfel wykazywał już - na papierze - zarobek rzędu ponad 10%, lecz wtenczas podjęcie jakichkolwiek działań nie byłoby poparte niczym innym jak emocjami.

Na ten moment około 20% prezentowanego portfela pozostaje w gotówce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ostatniej kwarcie dzisiejszej sesji zdecydowałem się na zakup ARM po cenie 2.80zł. Dla przypomnienia - pierwszy i jednocześnie większy pakiet zakupiłem po cenie 2.44zł.

Tym razem na zakup przeznaczyłem 5% całego portfela, co oznacza, że w gotówce pozostaje 15% całego kapitału tej części mojego portfela emerytalnego.

W razie jakichkolwiek zmian, będę dodawał kolejne wpisy.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaż z portfela jednego pakietu akcji danej spółki nie oznacza porzucenia przyjętej strategii. Jako, że poza inwestowaniem w wartość oraz inwestowaniem w zyski wyznaję zasadę skoncentrowania - dokupiłem dzisiaj kolejny pakiet akcji ARM za resztę gotówki znajdującej się w portfelu (pozostałe 15%) po cenie 2.84zł za akcję.

Podjęta decyzja oznacza, że portfel składa się z akcji jedynie 4 spółek oraz na ten moment nie wymaga dalszych poprawek.

W tym miejscu postanowiłem podać aktualną wagę każdego pakietu w portfelu:

ARM ok. 43%

ATT ok. 19%

KER ok. 19%

ZAP ok. 19%

Jak można łatwo wywnioskować z powyższych danych - ARM ma dużo większą wagę w portfelu od pozostałych spółek. Jest to spowodowane między innymi tym, że spółka ta przynosi na tą chwilę znaczny zysk w portfelu (w porównaniu do jego innych części składowych) oraz tym, że niektóre dodatkowe założenia mają dużą szansę się sprawdzić.

Kolejnym czynnikiem przemawiającym za słusznością podjętej decyzji jest fakt, że od strony technicznej - średnioterminowy trend wzrostowy jest utrzymany przy jednoczesnym przebiciu historycznych szczytów.

Z drugiej strony martwi mnie fakt, że poczyniona inwestycja w przeważającej części zakłada zysk kapitałowy a nie zysk generowany z przepływu pieniężnego. Nie ukrywam, że interesują mnie dywidendy, tym samym biorąc pod uwagę sprawę wypłaty przyszłej dywidendy przez ARM - nie doszukałem się jeszcze odpowiednich informacji.

Decyzja została już podjęta, zatem teraz pozostaje jedynie oczekiwanie na jej efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do jedynego czynnika, który mnie martwi w przypadku ARM, przytaczam pewne fakty:

Prezes poinformował, że zarząd nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy.

"Uszczuplanie kapitału, w formie wypłaty dywidendy, przy obecnych planach inwestycyjnych, wydaje się bezcelowe. Zarząd nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy" - powiedział."

Z drugiej strony spółka planuje przeznaczyć środki (m.in. te, które mogłoby być wypłacone jako dywidenda) na rozwój i akwizycję, przy czym w roku 2012 planuje mieć 350mln złotych ze sprzedaży. Wiadomym jest, że prognozy nie zawsze odpowiadają rzeczywistości, jednak jak dotąd spółka zachowuje się zadowalająco i to skłania mnie przy pozostaniu na swoim stanowisku, jako jej akcjonariusza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na kolejny wpis. Niektórych może dziwić fakt, że ma on miejsce po kolejnym dniu spadków, jakie możemy zaobserwować na WGPW. Nie będę oszukiwał, że jest to poniekąd właśnie powodem owego wpisu.

Pamiętacie jak pisałem o pozbyciu się MSX po cenie 2.40zł za papier? Miało to miejsce w momencie, gdy spółka ta przyniosła stratę na portfelu w wysokości 6,25%. Okazuje się bowiem, że decyzja ta uchroniła portfel od kolejnej straty prawie 8% (licząc od wartości portfela, jaka miała miejsce przed pierwszym spadkiem i dokonaną sprzedażą papierów MSX).

Po dokonaniu zmian w portfelu jego wartość plasowała się na poziomie -1,87% wartości początkowej. Na dzień dzisiejszy nie tylko udało się ochronić portfel przed dotkliwą stratą, ale także mimo spadków, jakie mamy okazję zaobserwować - portfel generuje 0,72% zysku liczonej od wartości w momencie jego utworzenia.

Oczywiście wiadomym jest, że nie wolno chwalić dnia przed zachodem słońca, dlatego też wyniki te nie mają dużego znaczenia w związku z całością inwestycji, lecz cała sytuacja pokazuje jak - nawet w długoterminowym portfelu - ważna jest kontrola tego, co znajduje się w portfelu inwestycyjnym.

W razie dalszych działań - będę czynił kolejne wpisy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowałem bardzo ciekawą zależność. W ostatnim czasie spółki wybrane metodą zysków sprawowały się o wiele lepiej, niż te w których prym dzierżyła wartość.

Nie biorąc pod uwagę MSX, które wytypowały obydwie analizy, to spółki wartościowe zachowały się od momentu zakupu następująco:

ATT +1,18%

ZAP -16,04%

W przypadku spółek zyskownych sprawy wyglądały tak:

ARM +17,21%

KER +0,73%

*mowa jedynie o cenie akcji (nie ich wpływie na portfel, gdyż tutaj ARM miał największy 43% udział w portfelu)

Mimo tego, że mamy do czynienia z bardzo małą próbką danych - można wyciągnąć pewne wnioski. Spółki typowane wg. magicznej formuły Greenblatta zachowują się o wiele lepiej, niż ich odpowiedniki wytypowane metodą skoncentrowanego portfela akcji wartościowych Buffetta.

Nie mogę jednak stwierdzić, że metoda Buffetta jest zła. Nie jest ona jednak możliwa do zaadoptowania na polskim rynku akcji. Jej kryteria są tak surowe, że praktycznie niemożliwe jest odnalezienie spółki, która by im odpowiadała.

Dzisiaj sprzedałem akcje ATT i ZAP. Jutro mam zamiar złożyć portfel z 4 lub 5 spółek wytypowanych magiczną formułą. Obszerną analizę tego tematu (ranking w excelu) można znaleźć tutaj.

Dla leniwych poniżej zamieszkam ranking TOP5:

1. KERNEL

2. ARMATURA

3. GANT

4. QUMAKSEK

5. INSTALKRK

Jutro podam aktualny stan portfela, który pozostanie niezmienny przez około 3 miesiące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecałem, tak robię. Sprzedałem połowę akcji ARM po średniej cenie 2.86zł za sztukę. Pozwoliło mi to uwolnić dodatkowy kapitał, jaki w sumie przeznaczam na zakup trzech nowych spółek:

GNT po średniej cenie 24,53zł za sztukę

QSM po średniej cenie 11,09zł za sztukę

INK po średniej cenie 16,48zł za sztukę

Tym samym portfel jest równomiernie podzielony między 5 wybranych spółek (waga każdej z nich to 20% portfela).

Tak jak pisałem - kolejny wpis będzie miał miejsce najprawdopodobniej dopiero za 3M, gdyż jak sama nazwa wskazuje jest to portfel o charakterze długoterminowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszedł czas na powiększenie portfela. W aktualnym rankingu TOP5 pojawiły się dwie nowe spółki:

ASSECOSLO (C/Z 8.99 ROA 39.28%) cena zakupu: 24.40 PLN za sztukę

CEZ (C/Z 8.41 ROA 11.07%) cena zakupu: 141 PLN za sztukę

Dodatkowo postanowiłem zwiększyć zaangażowanie w każdej z pozostałych (5) spółek do poziomu odpowiadającego zakupionym dzisiaj papierom. Ceny poszczególnych transakcji prezentowały się następująco:

KERNEL 42,98 PLN za sztukę

ARMATURA 2,82 PLN za sztukę

GANT 22,39 PLN za sztukę

QUMAKSEK 12,86 PLN za sztukę

INSTALKRK 18,47 PLN za sztukę

Waga każdej ze spółek w odniesieniu do całego portfela nadal pozostaje na równym poziomie (aktualnie jest to ok. 14,29%).

Najbardziej istotne w dzisiejszym działaniu jest to, że od teraz w portfolio będzie 7 spółek, a nie jak wcześniej 5. Jest to spowodowane tym, iż prawie wszystkie spółki bardzo dobrze sobie radzą (zarabiają) i nie ma sensu ich sprzedawać. Jednocześnie dwa nowe typy wyglądają obiecująco.

Do podjęcia takiej decyzji skłoniła mnie analiza rankingu utworzonego przez znajomego - jednocześnie użytkownika naszego forum. Zgodził się on zamieścić swój ranking w tym temacie, dlatego też w najbliższym czasie załącznik z plikiem powinien pojawić się zaraz pod moim postem.

Na koniec wypada podać wynikającą z dzisiejszych działań średnią cenę zakupu oraz aktualny stan portfela:

ASSECOSLO śr. cena (z prowizją): 24,50 PLN za sztukę

CEZ śr. cena (z prowizją): 141,55 PLN za sztukę

KERNEL śr. cena (z prowizją): 41,08 PLN za sztukę

ARMATURA śr. cena (z prowizją): 2,85 PLN za sztukę

GANT śr. cena (z prowizją): 24,03 PLN za sztukę

QUMAKSEK śr. cena (z prowizją): 11,61 PLN za sztukę

INSTALKRK śr. cena (z prowizją): 17,18 PLN za sztukę

Muszę przyznać, że średnia cena zakupu niektórych papierów może wydawać się teraz nieco mniej atrakcyjna w porównaniu do wcześniej prezentowanych, jednak uśrednienie (w górę) musiało spowodować taką kolej rzeczy. W innym przypadku zwiększenie zaangażowania przy jednoczesnym uśrednieniu pozycji w dół byłoby jawnym błędem.

Zwrot z portfela: +1,99% po powiększeniu oraz dokonaniu kolejnych zakupów (wcześniej ok. +4%).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim tygodniu postanowiłem zrobić transfer środków z rynku akcji na futures. Spowodowało to sprzedanie papierów po poniższych cenach:

ASSECOSLO śr. cena: 21,40 PLN za sztukę

CEZ śr. cena: 137,40 PLN za sztukę

KERNEL śr. cena: 42,00 PLN za sztukę

ARMATURA śr. cena: 2,59 PLN za sztukę

GANT śr. cena: 18,00 PLN za sztukę

QUMAKSEK śr. cena: 14,80 PLN za sztukę

INSTALKRK śr. cena: 17,30 PLN za sztukę

Ogółem wynik portfela po sprzedaży: -2,73%

W ciągu kilku najbliższych dni portfel będzie odbudowany. Nie ukrywam, że wybrałem bardzo dobry moment na transfery, gdyż w ostatnich dniach mogliśmy ogółem zaobserwować spore spadki. Oczywiście do następnego ruchu stworzę nowy ranking, który umieszczę tutaj, jak tylko będzie gotowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Założeniem tego journala było zamieszczanie informacji na temat akcyjnej części inwestycji odnoszących się do mojego portfela emerytalnego. Ostatnimi czasy moja uwaga skupia się głównie na futures na indeks WIG20 oraz na rynek Forex.

Bardzo atrakcyjne perspektywy, które idą w parze za transferem środków w dwóch wspomnianych kierunkach przekonały mnie do tego, żeby podzielić kapitał między te właśnie rynki oraz dodatkowo powiększyć pozycję w produktach oszczędnościowo - inwestycyjnych (wiadomo, że całego dorobku życiowego nie można wrzucić do dwóch tak skrajnie ryzykownych worków, jakimi są FW20 oraz FX).

Znam wartość prezentowanej strategii akcyjnej, jednak spore zaangażowanie na tak bardzo absorbujących rynkach wymaga ode mnie pewnej płynności finansowej, która ma umożliwić generowanie dodatkowych zysków. Na ten moment przy wyborze między futures, a akcjami padło na to pierwsze, co nie zmienia jednak faktu, że w niedalekiej przyszłości możliwe jest wygenerowanie dodatkowego kapitału na poboczne inwestycje w akcje.

Dziennik zostaje niniejszym zawieszony - jeśli przyjdzie taka okazja, to bardzo chętnie go reaktywuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze dziennik zawieszony bo malo piszemy tu o GPW.Ale mysle ze sie rozwinie.Ja obecnie mam malo czasu na akcje ale po wakacjach wracam na parkiet.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...