Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

nester8

ZUS a utrzymanie z dochodów kapitałowych

Recommended Posts

Czy orientuje się ktoś może, czy trzeba płacić jakieś składki ZUS (jeśli tak to jakie), gdy ma się pieniądze tylko z dochodów kapitałowych (głównie chodzi mi o Forex)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam jak to jest dokładnie, jak przyjdzie denon to mnie poprawie.

Ale jak chcesz się sam ubezpieczyć (ZUS) to dość drogo to wychodzi, możliwe jest założenie firmy i wtedy przez pierwszy rok płacisz ok. 350zł/msc na ZUS, później już ok 700zł.

Ewentualnie jest inne wyjście, dogadujesz się z jakąś firmą, która cię zatrudnia i płaci za ciebie ZUS, a ty jej to jakoś odpłacasz.

Ale jak mówię lepiej poczekaj na denona :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to żeby się ubezpieczyć tylko żeby potem się do mnie jakiś urząd nie ścigał, ale wcale nie chcę płacić ZUS-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no ale ZUS jest obowiązkowy (tzw. I filar) ;>

ale ogólnie nic nie musisz płacić jak masz dochody z forexu, jedynie podatek do końca kwietnia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś studentem to masz spokój, dodatkowo rodzice mogą za ciebie opłacać ZUS ze swoich składek do jak dobrze pamiętam 25 roku życia.

ZUS nie ma nic wspólnego z forexem. To, że na nim zarabiasz nie zobowiązuje cię płacenia składek. A to co wcześniej pisałem, to mówię tak ogólnie o życiu.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to ok, dzięki za odpowiedź, ale jeszcze mnie interesuje co robią ludzie, którzy nie mają stałej pracy a ich jedynym źródłem dochodu jest Forex (i nie są studentami, uczniami ani emerytami)?

Napisałeś, że ZUS nie ma nic wspólnego z Forexem czyli można sobie żyć z Forexu, a składek się nie płaci? Już tak się upewniam, żeby mieć całkowitą jasność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to ok, dzięki za odpowiedź, ale jeszcze mnie interesuje co robią ludzie, którzy nie mają stałej pracy a ich jedynym źródłem dochodu jest Forex (i nie są studentami, uczniami ani emerytami)?

Opłacają sobie ubezpieczenie we własnym zakresie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opłacają sobie ubezpieczenie we własnym zakresie.

Dokładnie. W przypadku, gdy jedynym źródłem dochodu, są zyski kapitałowe (nie jesteś studentem, nie pracujesz, nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie jesteś na zasiłku dla bezrobotnym, nie jesteś rencistą, ani emerytem i dzieckiem uczącym się do 26-go roku życia) - nie musisz się ubezpieczać.

Problem przychodzi jednak w momencie, gdy zdarza się jakiś nieszczęśliwy wypadek lub zwyczajnie musisz iść do lekarza. O tyle, o ile wizyta u lekarza, który zbada Cię pod kątem przeziębienia nie jest aż tak poważnym wydatkiem, to pobyt w szpitalu, operacja lub coś poważniejszego może okazać się ekstremalnie kosztowne.

Tak jak napisałem - opłacania składek ZUS nie jest obowiązkowe w przypadku, który omawiamy, lecz brak ubezpieczenia może okazać się o wiele bardziej problematyczny, niż jego regularne opłacanie.

Ogólnie cały temat jest złożony i w celu uzyskania więcej informacji odsyłam do źródła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak nie pracujesz to nie musisz płacić ZUS. ZUS to przede wszystkim składki emerytalne, część z nich to składka zdrowotna. Można sobie we własnym zakresie płacić ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli się nie mylę to jest to koszt około 200 zł miesięcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku, gdy jedynym źródłem dochodu, są zyski kapitałowe (nie jesteś studentem, nie pracujesz, nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie jesteś na zasiłku dla bezrobotnym, nie jesteś rencistą, ani emerytem i dzieckiem uczącym się do 26-go roku życia) - nie musisz się ubezpieczać.

Witam.

Czy ta reguła jest nadal aktualna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku, gdy jedynym źródłem dochodu, są zyski kapitałowe (nie jesteś studentem, nie pracujesz, nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie jesteś na zasiłku dla bezrobotnym, nie jesteś rencistą, ani emerytem i dzieckiem uczącym się do 26-go roku życia) - nie musisz się ubezpieczać.

Witam.

Czy ta reguła jest nadal aktualna?

Tak.

Oczywiście nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za podjęte decyzje, mimo dołożenia wszelkich starań o prawdziwość mojego stwierdzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...