Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Spekulacja jest dla ludzi młodych

Recommended Posts

Uważam, że osoby starsze (powyżej 55-60 roku życia) nie powinny zajmować się spekulacją, ani agresywnym inwestowaniem.

Osoby w średnim wieku (powyżej 35 roku życia) powinny za to stosownie dywersyfikować swoje portfele. Nie mam tutaj na myśli dywersyfikacji w sensie zakupu akcji z różnych sektorów rynku. Mam na myśli dywersyfikację kapitału między różne klasy aktywów, co w przypadku czarnego scenariusza może ochronić inwestora przed bankructwem.

Osoby młode (poniżej 35 roku życia) mogą moim zdaniem stosować najbardziej agresywne techniki oraz próbować swoich sił w walce spekulacyjnej.

Głównym argumentem na poparcie mojej wypowiedzi jest założenie, że osoby młode mają przed sobą - statystycznie - bardzo dużo czasu na budowanie portfela. W przypadku ewentualnego bankructwa mają one szansę na powrót do gry.

W gorszej sytuacji są osoby starsze, które budowały kapitał znaczną część swojego życia. Inwestorzy ci nie dostają najczęściej drugiej szansy od życia i zazwyczaj nie mogą przeczekać kilku lat na odwrócenie się koniunktury rynkowej. Niestety nie mogą sobie także pozwolić na złą passe spekulacyjną.

Osoby w średnim wieku są "za młode, żeby przestać spekulować i za stare na to, aby ich los opierał się jedynie na spekulacji". Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem jest podział portfela na agresywny i bezpieczny, gdzie waga tego drugiego w ogólnym rozrachunku powinna się zwiększać wraz z upływem czasu.

Pamiętajmy, że nie możemy przesadzić z bezpieczeństwem. Może się bowiem zdarzyć tak, że zbytnia chęć ochrony kapitał spowoduje stratę w postaci utraconych korzyści. Zadaniem inwestora jest odszukać złoty środek, który będzie odpowiadał jego preferencjom oraz wiekowi.

Ewentualnym rozwiązaniem, jakie jestem zaakceptować jest to, gdzie osoba starsza przeznacza małą część swoich oszczędności (5-10%) na spekulacje, którą traktuje jako ciekawe zajęcie na emeryturze.

Sam wiek inwestora nie jest jednak ostatecznym wskaźnikiem. W trakcie trwania przygody giełdowej zakładamy osiągnięcie pewnych celów. To w jakim stopniu je osiągnęliśmy, także powinno odzwierciedlać nasze podejście przy dokonywaniu decyzji inwestycyjnych.

Według mnie najlepszym rozwiązaniem dla każdego inwestora jest stopniowe ograniczanie ryzyka w trakcie zbliżania się do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...