Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Podstawowe zasady pozostają niezmienne

Recommended Posts

Ostatnio natknąłem się na wyniki badań naukowców kilku znanych uczelni finansowych, którzy analizowali wyniki funduszy wzajemnych przez najmniej pół wieku. Naukowcy ci byli zgodni, co do kilku kwestii, które nieco zmodyfikowane zaprezentuję w tym temacie.

Wnioski wyciągnięte przez wspomnianych naukowców posłużyły mi do wysnucia pewnej teorii. Biorąc pod uwagę fakt, że wyniki funduszy w większości przypadków odzwierciedlają decyzje podejmowane przez zarządzających - postanowiłem opisać kilka zależności:

- przeciętnych zarządzający nie wybiera akcji na tyle dobrze, aby zwróciły się koszty analizy i obrotu (ogólnie koszty transakcyjne o których mowa tutaj)

- im wyższe koszty transakcyjne, tym niższe zyski

- im częściej zarządzający obraca swoimi akcjami, tym mniej zarabia (im większa rotacja portfela tym gorzej)

- zarządzający, których wyniki podlegają znacznym wahaniom, najczęściej takie pozostaną (jeśli nic podstawowe zasady zarządzania pozostaną takie same)

- mało prawdopodobne, aby zarządzający osiągający najlepsze historyczne wyniki, byli w stanie je systematycznie powtarzać (mowa o spektakularnych zwrotach z kapitału, które najczęściej wiążą się z ogromnym ryzykiem)

Powyższe punkty opisują zarządzających funduszami, lecz sytuacja wygląda analogicznie w przypadku każdego jednego tradera. Nie ważne też z jakich instrumentów korzystamy oraz na jakich rynkach prowadzimy swoją działalność inwestycyjną/spekulacyjną - podstawowe zasady pozostają niezmienne!

---

Bibliografia: Benjamin Graham, Inteligentny Inwestor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...