Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Ciężka praca

Recommended Posts

Ostatnio natknąłem się na ciekawą adaptację słów Edisona. Mowa o stwierdzeniu, że "inwestowanie to w 99 procentach praca w pocie czoła", wypowiedzianym przez Petera Lyncha w programie Wall Street Week (październik 82`). Co prawda prowadzący Louis Rukeyser poprawił Lyncha, iż "Edison mówił o geniuszu, a nie o inwestowaniu", lecz nie ma to mimo wszystko większego znaczenia dla moich dalszych rozważań.

Przytaczam powyższy akapit jedynie po to, by mieć na czym oprzeć swoją tezę. Uważam bowiem, że prawdą jest, iż inwestowanie to ciężka praca. To samo tyczy się oczywiście tradingu.

Weźmy na przykład inwestora, którego strategia opiera się na analizie fundamentalnej. Teoretycznie musi on badać wiele raportów, sprawozdań oraz różnego rodzaju komentarzy płynących z wybranych przedsiębiorstw. Bardzo często inwestor taki analizuje nie jedną czy dwie spółki ale ich dziesiątki, a w ekstremalnych sytuacjach nawet mogą to być setki (oczywiście w zależności od przyjętej metody selekcji).

W drugim przypadku mamy do czynienia z traderem, który preferuje analizę techniczną. Spędza on przy wykresach bardzo dużo czasu. Nawet jeżeli doszedł on do odpowiedniej wprawy, która mogłaby oznaczać dla niego wolność (dużo czasu wolnego), to i tak zaniedbanie systematycznego analizowania poszczególnych wykresów może odbić się na osiąganych wynikach.

Puenta w tym wypadku jest dosyć lakoniczna. Nie ma bowiem łatwych pieniędzy. Do wszystkiego trzeba dojść ciężką pracą. Oczywiście jest bardzo prawdopodobna możliwość, że dojdzie się do poziomu, który nie będzie wymagał już ogromnego wkładu pracy oraz sporego zaangażowania czasowego - nie zmienia to jednak faktu, iż bardzo często, by dojść do takiego poziomu, trzeba się najpierw nieźle napracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Świetna wypowiedź. W 100% się z Tobą zgadzam.Jestem początkujący, ale już wiem jaka droga przede mną. Większość ludzi uważa, że na FX nie da się zarobić bo "gdyby to było takie łatwe ..." To wcale nie jest łatwe. Wymaga ogromnej wiedzy, szybkiego przetwarzania danych i umiejętności głębokiej i wnikliwej analizy na poziomie co najmniej Sherlocka Holmesa.

Jednak jest jedna cecha, która powoduje, że, przynajmniej dla mnie, trading jest tak wspaniałym zajęciem. Moim zdaniem trading jest jak sport, czy walka. To jedna z tych dziedzin gdzie sukces zależy tylko i wyłącznie od Twojego zaangażowania, włożonego wysiłku i poziomu umiejętności. Tak jak pisałeś, żeby te umiejętności zdobyć trzeba czasu, chęci i wysiłku. Więc nie jest to proste. Ale koniec końców daje pewnego rodzaju wolność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...