Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Osławione techniki Ganna

Recommended Posts

Zacznę od informacji na temat Ganna, jakie udało mi się znaleźć na stronie bossy:

"William D. Gann (1878 - 1955) był legendą rynków kapitałowych i towarowych pierwszej połowy ubiegłego stulecia. W ciągu swojej błyskotliwej kariery często osiągał kilkusetprocentową stopę zwrotu w stosunkowo krótkim czasie:

* 1908 r. - w ciągu 30 dni rachunek o początkowej wysokości 130 USD zwiększył do 12 000 USD

* 1923 r.- w ciągu 60 dniu kwota 973 USD została powiększona do 30 000 USD

* 1933 r.- spośród 479 transakcji, jakie przeprowadził w tym roku, aż 422 okazały się udanymi (88%). Uzyskana w ten sposób stopa zwrotu wyniosła ponad 4000%

* 1946 r. - w ciągu 3 miesięcy zysk netto przy wykorzystaniu początkowego kapitału w postaci 4500 USD wyniósł 13 000 USD (stopa zwrotu osiągnęła zatem prawie 300%)."

Do technik opracowanych przez Ganna należą między innymi:

- Wachlarz Ganna

- Kwadrat, koło, heksagon i trójkąt (ich zastosowanie w ogólnej koncepcji Ganna)

- Wykorzystanie technik Ganna na osi pionowej

itp.

Problem w tym, że okazuje się, iż Gann nie zostawił po sobie większego majątku. Jego syn twierdził nawet, iż ojciec nie był w stanie utrzymać rodziny z gry na giełdzie i pozostawił po sobie niewiele ponad 100 000 USD.

Nie byłoby w powyższym twierdzeniu niczego dziwnego, gdyby nie to, iż Gann uważany jest po dziś dzień za giganta inwestycji, mimo iż stopy przez niego osiągane są pobijane przez wielu amatorów, którym daleko do roli guru świata rynków finansowych.

Nie twierdzę, że stosowanie technik Ganna jest złe samo w sobie. Chodzi mi tylko o to, że nasze wyobrażenia o danej technice czy jej twórcy mogą czasami odbiegać od rzeczywistości. W wielu przypadkach opracowanie własnych technik inwestycyjnych przynosi lepsze rezultaty - niż powielanie znanych schematów - chociażby dlatego, że techniki te dopasowane są do aktualnych warunków panujących na rynku. W ostatecznym rachunku decyzja należy do każdego inwestora/tradera z osobna, niemniej jednak warto poświęcić czas na opracowanie własnych metod, jeżeli nie ma się pewności, co do wartości cudzych rozwiązań.

Moja wypowiedź ma jedynie charakter edukacyjny (posłużyłem się przypadkowych przykładem), przy czym nie miałem zamiaru nikogo obrażać. Jeżeli, ktoś potrafi wykorzystać techniki Ganna do osiągania korzyści finansowych, to chwała mu za to. Osobiście nie potrafiłem zaadaptować żadnego elementu z wymienionych technik do własnego arsenału strategii rynkowych. Jeżeli komuś się to udało, to bardzo proszę o odpowiedni wpis, który być może ukaże ww. techniki w innych świetle, niż to przedstawione przeze mnie.

---

Bibliografia:

BOSSA.PL

Dr. Alexander Elder, Zawód Inwestor Giełdowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...