Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Wewnętrzna linia trendu

Recommended Posts

Pojęcie linii trendu jest znakomicie znane niemal wszystkim uczestnikom rynków finansowych. Kreślenie jej po kolejnych ekstremach bardzo często odznacza się pewną dozą subiektywności. Thomas DeMark w swojej książce The New Science of Technical Analysis stwierdza bez ogródek, że wyznaczanie linii trendu jest zgoła arbitralne, co oznacza, że na tym samym wykresie różni analitycy wyznaczają różne linie trendu.

Założę się, że jeżeli zrobilibyśmy pewne ćwiczenie, którego zadaniem byłoby właśnie nakreślenie linii trendu na danym wykresie, to uzyskalibyśmy kilka różnych wyników. Wyznaczenie linii trendu, gdy mamy do czynienia z dwoma znaczącymi szczytami/dołkami nie jest zbyt trudne i w takim wypadku mogłoby się okazać, że linie trendu kreślone przez różnych analityków pokryłyby się ze sobą. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy mamy do czynienia z większą ilością szczytów i dołków (nie wspominając już o tym, że często obserwujemy kreślenie linii trendu po tzw. zboczach bez względu na to czy znajduje się tam wiążący dołek lub szczyt).

Zazwyczaj kreślenie linii trendu opiera się na uwzględnianiu jedynie ekstremów w celu wyznaczenia dokładnych punktów zwrotnych na wykresie. Inną metodą, która umożliwia wytypowanie emocjonalnych skrajności na rynku jest wykreślenie tytułowych wewnętrznych linii trendu. Cała różnica między liniami wewnętrznymi, a standardowymi polega na tym, że przy tych pierwszych przestajemy skupiać się na ekstremach i wyznaczamy linię, która w przeszłości stanowiła wsparcie lub opór, bez względu na to czy została ona naruszona czy też nie.

W praktyce różnica może wyglądać następująco:

wewntrznaliniatrendu.gif

Wewnętrzna linia trendu równie dobrze może być kreślona z uwzględnieniem aktualnego trendu:

- głównie przez dołki przy trendzie spadkowym

- głównie przez szczyty przy trendzie spadkowym

wewntrznaliniatrendu2.gif

Kreślenie standardowych linii trendu nie jest oczywiście złym zabiegiem, lecz warto dodać do swego arsenału kolejne narzędzie, jakim są linie wewnętrzne. Analizowanie wykresów pod kątem jednoczesnego wyznaczenia linii wewnętrznych, jak i linii standardowych odznacza się jedynie większą możliwością na wytypowanie przyszłych wsparć oraz oporów mogących mieć wpływ na dalszy kierunek w którym podąży rynek. Warto nadmienić, iż w przypadku wewnętrznych linii trendu również może pojawić się element subiektywności, co jest w analizie technicznej często trudne do wyeliminowania (szczególnie w przypadku różnego rodzaju kreślenia oraz analizy formacji cenowych).

---

Bibliografia: Jack D. Schwager, Analiza techniczna rynków terminowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rafał, a jak to rozumiesz po chłopsku? Bo nie za bardzo czaje? Książkę przepisałeś w znacznej części bądź w całości dla przybliżenia tematyki? Odkąd gram to wszystko mnie interesuje przez co jestem dobitnie wnikliwy. Ale bardzo interesująco to wygląda - bez kozery powiem, hejjjj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że nie rozumiem zadanego pytania, jak również wydźwięku całej wypowiedzi.

Niniejszy dział, to baza lekcji, w związku z czym omawiane są tu elementy "książkowe" - standardowo z zachowaniem odpowiedniego języka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie będzie to przetłumaczone na nasz zwykły pospolity język? Bo ja też nie wiem co i jak, a codziennie jestem namawiana żeby wejść na to forum, bo się opłaca. Tylko że ja nic nie rozumiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest język pospolity (na tym forum jak i każdym innym forex), napisz dokładnie czego nie rozumiesz, ( pamiętaj że czym więcej elementów w strageii w cale nie znaczy że będzie ona lepsza, to taka mała informacja bo jak zaczynałem chciałem wszystko upychać choć ja tak że dalej początkujący)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...