Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Czas

Recommended Posts

Większość z nas zachowuje się tak, jakby czas nie miał znaczenia. Mało kto ogląda się wstecz analizując jednocześnie swoje sukcesy i porażki, co może mieć duży wpływ na przyszłe życie. Nie jest to jednak główny wątek związany z czasem na którym chciałbym się dzisiaj skupić.

Jednym z największych aktywów każdego człowieka jest czas. Każda wykonywana czynność zabiera określoną jego ilość. Każdy z nas ma świadomość przemijania, jednak nie wszyscy inwestorzy oraz traderzy zastanawiają się nad tym aspektem w odniesieniu do swoich strategii. Ważne jest aby pamiętać, że miarą skutecznej strategii jest nie tylko stopa zwrotu, jaką generuje, lecz także czas w jakim jest w stanie osiągnąć dany wynik. Logicznym jest, że większe zainteresowanie wzbudza w nas strategia, która potrafi podwoić kapitał w ciągu roku, niż ta która pozwala zrobić to w przeciągu 5 lat. Inną sprawą jest poziom ryzyka, jaki niesie za sobą stosowanie każdej ze strategii, jednak tym razem skupmy się jedynie na samym czynniku czasu.

Byłem świadkiem setek rozważań w których inwestorzy/traderzy analizują, która strategia bardziej by się dla nich nadawała. Rzadko jednak zdarza się tak, żeby osoba zainteresowana zdecydowała się na strategię generującą nieco mniejszy zwrot z kapitału za cenę większej ilości wolnego czasu, który może zostać spożytkowany na dowolny cel. Podobne rozważania miały miejsce przy okazji powstania tematu o nazwie Rynek nie płaci za nadgodziny, jednak tam w dużej mierze starałem się skupić na zaangażowaniu czasowym dotyczącym poszczególnych rozwiązań, podczas gdy teraz skupiam się na wadze czasu w każdej sferze naszego życia (z naciskiem na sferę inwestycyjną/tradingową).

Nawet jeśli uda się nam zarobić sporo pieniędzy na rynku, to zawsze będziemy musieli znależć czas na ich wydanie (co słusznie w poprzednim wątku zauważył jasonbourne). Dodatkowo dochodzą tak ważne elementy jak: rodzina czy rozwój osobisty. Oczywiście znalazłoby się ich o wiele więcej, jednak dwa wymienione są dla większości z nas elementami najbardziej istotnymi. Na zakończenie chciałbym przypomnieć o tym, że nie samym rynkiem człowiek żyje. W interesie każdego z nas leży, by potrafił on zarządzać czasem, tak samo dobrze (lub nawet lepiej), jak robi to ze swoimi finansami.

Zapraszam do dyskusji!

Edit: Zapomniałem wspomnieć o instrumentach przy których czas gra znaczną rolę. Mowa o derywatach. O tyle, o ile w przypadku kontraktów terminowych czas (termin wygaśnięcia) gra drugorzędną rolę, tak przy wycenie opcji jest on bardzo istotnym elementem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dukascopy Bank - forex  forum i opinie

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×