Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

andrzej110

Powiązanie GPW z walutami

Recommended Posts

Zauważyłem pewną prawidłowość, może dla wielu to jest oczywistość ale ja niedawno sobie to do końca uświadomiłem, że:

Jeżeli leci ma twarz euro to zaczyna też mocno tracić złotówka, a jak traci złotówka poważnie to i nasza giełda jest ostro na minusie sprawdzałem to wielokrotnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Twoja teza jest błędna, gdyż jakakolwiek korelacja ma to do siebie, że może w jednym momencie być wysoka, podczas gdy chwilę później ciężko jest ją w ogóle zaobserwować. Wygłaszanie podobnych twierdzeń bez przeprowadzenia ich badaniami może negatywnie wpłynąć na odbiór rynku przez osoby, które nie są zorientowane w temacie.

Nie znam dokładnego współczynnika korelacji wymienionych przez Ciebie instrumentów, jednak zastanawiam się też nad tym, co masz na myśli przez pojęcie "nasza giełda"?! Nie napisałeś nawet czy chodzi Ci o szeroki rynek (WIG), czy może o indeks 20 największych spółek (WIG20)?

Przeanalizowałem wykresy WIG20 oraz EUR/PLN i niestety nie zgodzę się z Twoją tezą. Uważam wręcz przeciwnie - korelacja kursów indeksu WIG20 oraz pary walutowej EUR/PLN jest niebywale niska (licząc na przestrzeni 10 lat).

Poniżej przedstawiam cytat dotyczący omawianego tematu. Co prawda przedstawiona analiza nie obejmuje ostatnich miesięcy, jednak próbka danych jest zdecydowanie odpowiednio wielka, by otrzymać wystarczające potwierdzenie do obalenia postawionej przez Ciebie tezy:

||| "Mimo, że od połowy 2008 r., a więc prawie dwa ostatnie lata, można zauważyć ujemną korelację między kursem EUR/PLN i notowaniem indeksu, to nie da się w tym przypadku orzec, że między euro, a WIG20 występuje znacząca korelacja. Patrząc na wykres z perspektywy 10 lat, nasuwa się zatem wniosek, że oba kursy podążają swoimi własnymi drogami, nie wpływając w żaden sposób na siebie."

Źródło: eGospodardka.pl

Temat: Czy notowania walut wpływają na kurs WIG20?

Autor: Paweł Sobczak/IPO.pl |||

Na drugiej stronie powyższego artykułu można zapoznać się z wykresem, który potwierdza słowa zawarte w samej treści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...