Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Wskaźnik wynagrodzenia zarządu

Recommended Posts

Ostatnimi czasy zacząłem zastanawiać się nad formalizacją wymyślonego przeze mnie wskaźnika (bardzo prawdopodobne jest jednak, że ktoś już na to wcześniej wpadł :-P). Mowa w tym wypadku o wskaźniku wynagrodzenia zarządu. Mam bowiem kilka problemów z określeniem zasad, którymi będę się kierował przy analizie, jednak może się zdarzyć tak (tego niestety jeszcze nie wiem), że wskaźnik ten okaże się zwyczajnie nieprzydatny.

Omawiany wskaźnik mówi o tym, jaki procent przypada na wynagrodzenie zarządu w stosunku do zysków, jakie generuje dane przedsiębiorstwo. Wiadomym jest jednak, że nie zawsze przedsiębiorstwo wykazuje zyski na koniec danego okresu rozliczeniowego - dobrym w takim wypadku wydawałoby się przyjęcie pewne założenie, które mówiłoby o tym, że analizujemy jedynie spółki, które wykazały takowy zysk.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że rzadko kiedy jakikolwiek zarząd pracowałby za darmo (nawet jeżeli nie wypracował zysków dla akcjonariuszy), jednak tak samo może się okazać, że spełnił swoją rolę wyśmienicie ze względu na fakt, iż ograniczył ewentualne straty.

Powyższy akapit to swego rodzaju problem z którym nie mogę sobie poradzić. Wiadomym jest, że często bardzo trudnym zadaniem jest określenie przyszłego zysku danego przedsiębiorstwa. Jak zatem można poradzić sobie z obliczeniem "ewentualnej straty" :mrgreen:?

Dodatkowo dodać można jeszcze inne niejasne sytuacje w których zarząd przykładowo:

- chroni spółkę od odpowiedzialności finansowej

- wdraża nowe mechanizmy zarządzania, które nie zdążyły jeszcze przełożyć się na zyski

- wprowadza innowacje, które mają na celu skrócić czas produkcji

- ogranicza zadłużenie długoterminowe

Wszystko to znacząco wpływa na wynik osiągany przez przedsiębiorstwo, przy czym jednocześnie może być bardzo trudne do sformalizowania (nie wspominając już o tym, iż korzyści nie zawsze lub przynajmniej nie od razu mogą być przedstawione jako zyski). Prawdę mówiąc, im więcej myślę nad formalizacją opisywanego wskaźnika, tym bardziej zdaję sobie sprawę z tego, jak trudne byłoby wprowadzenie do niego niektórych zmiennych.

Jeżeli ktoś ma pomysły na to jak można ugryźć prezentowany temat, to zapraszam do dyskusji. Bardzo chętnie poznam też Wasze opinie w kwestii: czy powyższy wskaźnik może się na coś przydać?! Utworzyłem kilka tez związanych z poruszanym zagadnieniem, jednak nie będę ich przytaczał, zanim nie uda mi się odpowiednio sformalizować budowy tego wskaźnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę w tym wskaźniku żadnego sensu. Miałby gdyby były stałe, jednolite i niezmienne zasady przyznawania wynagrodzenia zarzadowi za zyski. Obecnie kazdy zarząd przyznaje sobie takie wynagrodzenie jakie chce i może , albo na jakie pozwolą mu przepisy - choćby kominówka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja nie widzę w tym wskaźniku żadnego sensu. Miałby gdyby były stałe, jednolite i niezmienne zasady przyznawania wynagrodzenia zarzadowi za zyski. Obecnie kazdy zarząd przyznaje sobie takie wynagrodzenie jakie chce i może , albo na jakie pozwolą mu przepisy - choćby kominówka.

Oczywiście jeżeli rzeczywiście konstruowalibyśmy taki wskaźnik, to - jak już wcześniej wspominałem - moglibyśmy na początek wyeliminować określone przypadki, takie jak np. spółki w których znajduje zastosowanie ustawa kominowa. Mimo wszystko nawet w takich przypadkach należy pamiętać, że w rzeczywistości istnieje o wiele więcej zmiennych aniżeli mogłoby się na początku wydawać.

Tak samo moglibyśmy przyjąć, że do naszej analizy brane są pod uwagę tylko przedsiębiorstwa nie będące państwowymi. Tym samym należy pamiętać, że nawet jeżeli bralibyśmy pod uwagę wszystkie spółki (nawet państwowe), to i tak istnieją furtki w prawie, które w pewnych przypadkach (np. przy zakupie przez zarządzającego na własny koszt polisy OC) umożliwiają podniesienie zarobków. Nie będzie niczym nowym, jeżeli wspomnę o tym, iż niektórzy zarządzający otrzymują o wiele większe wynagrodzenie, aniżeli wynikałoby to z ustawy kominowej.

Przyznam, że jeżeli miałbym tworzyć jakikolwiek wskaźnik, to opierałby się on nie na wartości nominalnej wynagrodzenia danego zarządu a raczej na jego wadze w stosunku do osiągniętego przez przedsiębiorstwo zysku. Wskaźnik procentowy byłby w tym wypadku najlepszą opcją.

Ostatnią sprawą jaką należy poruszyć jest to, że owy wskaźnik nie miałby za zadanie być jedynym elementem, który wpływałby na podjęcie decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji danego przedsiębiorstwa. Tak jak każdy inny wskaźnik, miałby on za zadanie jedynie ukazać w liczbach określony ułamek przedsiębiorstwa, czym w naszym przypadku byłoby akurat wynagrodzenie zarządu. Taki wskaźnik mógłby być przydatny również w sytuacji, gdzie porównywalibyśmy dwie spółki z jednego sektora, działające na zbliżonych zasadach. W takim przypadku uzyskalibyśmy ciekawe narzędzie, które (ewentualnie) umożliwiłoby nam porównanie jak wynagradzani za swoją pracę są zarządzający z porównywanych przez nas spółek.

Nie twierdzę, że wskaźnik ten jest skuteczny, gdyż nawet nie tylko nie znam wyników, jakie mogłoby być dzięki niemu osiągnięte w przeszłości ale również nie posiadam sformalizowanych zasad jego użycia bez których nie ma mowy o wdrożeniu jakiegokolwiek elementu strategii.

Powyższy temat służy do poznania opinii użytkowników, co może w przyszłości pomóc nam stwierdzić czy zajmowanie się omawianym wskaźnikiem może mieć w praktyce jakikolwiek sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Powyższy temat służy do poznania opinii użytkowników, co może w przyszłości pomóc nam stwierdzić czy zajmowanie się omawianym wskaźnikiem może mieć w praktyce jakikolwiek sens.

Jak się nad tym zastanowić, prawie każdy wskaźnik ma jakiś sens. Niektóre są po prostu mniej zyskowne, a niektóre wręcz deficytowe.

Nie chcę się czepiać, ale dla mnie wątek trochę bez sensu. Równie dobrze możesz się zapytać "jak mam grać", ale przecież nikt Ci na to nie odpowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Powyższy temat służy do poznania opinii użytkowników, co może w przyszłości pomóc nam stwierdzić czy zajmowanie się omawianym wskaźnikiem może mieć w praktyce jakikolwiek sens.

Jak się nad tym zastanowić, prawie każdy wskaźnik ma jakiś sens. Niektóre są po prostu mniej zyskowne, a niektóre wręcz deficytowe.

Nie chcę się czepiać, ale dla mnie wątek trochę bez sensu. Równie dobrze możesz się zapytać "jak mam grać", ale przecież nikt Ci na to nie odpowie.

Zacznę od tego, że założeniem nie tylko powstałego tematu ale również funkcjonowania całego forum jest rozwój i dawanie/otrzymywanie pomocy dotyczącej niszy jaką jest trading/inwestowanie. Chodzi tylko o to, że staram się ciągle prowadzić research i wychodzę jednocześnie z założenia, że nigdy nie ma głupich pytań, jednak Ty masz oczywiście prawo uważać inaczej.

Prawdą jest, że wiele wskaźników może nie działać w długim terminie. Problem polega jednak na tym, że w niektórych przypadkach wskaźniki fundamentalne mogą umożliwić porównywanie danego obszaru działalności spółek giełdowych (i nie tylko). Właśnie w tym celu staram się stworzyć wskaźnik wynagrodzenia zarządu - by powiększył zbiór swoich narzędzi. W przypadku, gdybym poprzestał na tym co już znam (czyli nie pytał), oznaczałoby to tylko tyle, że się cofam. W momencie, gdy staram się rozwijać kolejne, nieporuszane w innych miejscach zagadnienia - nasza wspólna działalność ma dodatkowy sens.

Temat ma za zadanie poznać opinie innych użytkowników, co do rozwiązań umożliwiających formalizację omawianego wskaźnika. Staram się odkryć sposób na sprowadzenie pracy zarządu do liczby, aby wykorzystać to w swoich analizach porównawczych. Myślę, że jest to istotna kwestia i odpowiednie miejsce, by ewentualnie uzyskać podpowiedzi od innych osób, którym powyższy temat nie tak obojętny, jak Tobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...