Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Stopa procentowa a ceny akcji

Recommended Posts

Odsetki stanowią koszt finansowy spółek notowanych na giełdzie (i nie tylko). Oznacza to, że podniesienie stopy procentowej podnosi również koszt obsługi długu, co zmniejsza z kolei zyski przedsiębiorstw, które to ostatecznie mają duży wpływ na cenę akcji (mniejsze zyski oznaczają często spadek cen).

Dodatkowym elementem jest konkurencyjność między rynkiem akcji i obligacji. W momencie, gdy stopy procentowe są wysokie, to inwestor prędzej zainteresuje się stopą wolną od ryzyka (zakupi obligacje), niż zaryzykuje kupno akcji. Odpływ gotówki z rynku akcji na rynek obligacji spowodowany nagłym wzrostem stopy procentowej może zatem bezpośrednio wpływać na spadek cen akcji (zwiększenie podaży na tym rynku). Odwrotną sytuacją jest w tym wypadku spadek stopy procentowej, który oznacza tańsze pozyskanie kapitału przez spółki, co zwiększa z kolei ich atrakcyjność, tym samym ostatecznie wpływając na wzrost cen akcji.

Należy mieć na uwadze, że wszystkie powyższe założenia rozpatrujemy w myśl twierdzenia ceteris paribus, które ma za zadanie jedynie uprościć nasze rozumowanie. Oznacza to, że opisana tendencja ma jedynie charakter modelowy i opiera się na założeniu, iż nie wystąpiły żadne dodatkowe czynniki mogące mieć wpływ na cenę papierów wartościowych.

Bibliografia: Jerzy Gajdka i Ewa Wiśniewska, Zarządzanie finansowe (Tom I).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dukascopy Bank - forex  forum i opinie

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×