Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

kliminho

Opcje walutowe - ważne aspekty

Recommended Posts

Witam.Jakie są ważne aspekty problemu z opcjami walutowymi...Treść tematu to tytul prezentacji możecie mi powiedzedzieć jakie ważne elementy powinienem w niej zawrzeć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Jakie są ważne aspekty problemu z opcjami walutowymi...Treść tematu to tytul prezentacji możecie mi powiedzedzieć jakie ważne elementy powinienem w niej zawrzeć...

Podaj może trochę więcej informacji, wtedy będzie łatwiej coś podpowiedzieć.

Jaka to ma być prezentacja?

Czy ma być ona tworzona na potrzeby osobiste czy przykładowo do zaliczenia na uczelni?

Jak bardzo obszerna ma być to praca?

Jak bardzo szczegółowe mają to być informacje?

Na temat samych opcji napisano wiele obszernych książek, jak również w niektórych przypadkach temat ten został sprowadzony do prostego artykułu, dlatego też myślę, że o wiele lepiej będzie jak najpierw podzielisz się z nami informacjami (chociażby tymi formalnymi dotyczącymi przygotowywanej prezentacji) a dopiero później przejdziemy do określania najlepszego zakresu tematycznego.

Swoją drogą to nawet nie wysiliłeś się zbytnio, aby poprawnie zadać pytania, dlatego też mam nadzieję, że nie idziesz na skróty szukając kogoś, kto stworzy konspekt pracy za Ciebie ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prezentacja ma być na ćwiczenia z Finansów międzynarodowych. Jeżeli chodzi o zawieranie ogólnych informacji(def opcji itp) , to wydaje mi się, że co najwyżej to powinno być tylko tak ogółowo, poniważ ktoś inny ma prezentacje dotyczącą opcji walutowych ich rodzaji itp. Ja mam się skupić na tym problemi, w które popadły przedsiębiorstwa decydując się na opcje "toksyczne" ( to są te połączone put i call ).

Nie chcę aby ktoś tworzył konspektu za mnie, tylko doradził co winnienem zawrzeć. Mam już pewien plan w głowie (ogolne info, powod problemu, skutki, problem na przykladnie konkretnej firmy, przeciwdzialanie), ale chce zobaczyc czego mi brakuje, co powinienem zawrzeć aby ta prezentacja miała sens....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podstawowej definicji opcji nie będę przytaczał, gdyż jest o tym bardzo dużo w Internecie.

Podchodząc jednak do tematu przedsiębiorstw to wydaje mi się, że wszystko zależy od konkretnej firmy, gdyż każda jedna w innym stopniu dała się wciągnąć w "manię opcyjną". Niektóre z nich się tylko zabezpieczały a inne z kolei poczuły dryg hazardzisty, który doprowadził do sytuacji w której przedsiębiorstwa te spekulowały na niewyobrażalną wręcz skalę.

Rozmawiałem jakiś czas temu z pewnym wieloletnim bankowcem na ww. temat i z tego co się dowiedziałem, to banki tworzyły specjalne oferty dla niektórych przedsiębiorstw i o ile dobrze zrozumiałem to tego typu "opcje" nie były standaryzowane (tak jak standaryzowane mamy opcje na GPW). Nie jestem jednak do końca pewien poprawności wspomnianych informacji, gdyż nie zagłębialiśmy się zbytnio w ten temat i nie chcę Cię wprowadzić w błąd.

W związku z powyższym powstrzymam się od komentarza dotyczącego konkretnych połączeń, gdyż tak szczegółowymi danymi akurat nie dysponuję. Jestem jednak pewien, że konkretne przykłady mogą się od siebie znacząco różnić, tak jak różni się od siebie profil większości inwestorów (w tym konkretnym kontekście nie ma znaczenia to czy mówimy o wielkich korporacjach czy o drobnych inwestorach indywidualnych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie mi uzyskać informacje czy firma chiała się zabezpieczyć, czy "wzbogacic". Bo pewnie do inforamcji podawane jest ze firma "chcac sie zabezpieczyc przed ryzykiem kursowym zostala naciagnieta na toksyczne opcje". To tez pewnie zawre w prezentacji (po ktorej stronie lezy wina)...

A masz może pomysł jak zaciekawić słuchaczy moja prezentacja, znasz jakas ciekawostke dotyczaca opcji, albo ....

A właśnie jeżeli chodzi o opcje to z tego co wiem to, że tak powiem banki oferowały opcje waniliowe ( czyli zwykle...put albo call?), wiem jeszcze o np TARN Forward i Extendible Forward. I właśnie o co w nich chodzi....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sprawie ciekawostek to zachęcam do bliższego zaprzyjaźnienia się z wyszukiwarką a na 100% znajdziesz informacje, które będziesz mógł zawrzeć w prezentacji. Wiem, że w tej sytuacji niczego odkrywczego Ci nie powiedziałem, jednak i tak w większości przypadków będziesz musiał wykazać skąd czerpałeś informacje umożliwiające stworzenie prezentacji. Ciężko będzie przecież przyznać, że pracę akademicką oparłeś jedynie na zwykłych pogłoskach.

Opcje waniliowe to właśnie te najprostsze (klasyczne) instrumenty. Istnieją jednak jeszcze opcje egzotyczne, które są już bardziej skomplikowane. W przypadku takich opcji wysokość wypłaty nie musi wcale zależeć od podstawowej ceny w dniu rozliczenia tylko od innego wcześniej określonego czynnika. W poprzednim wpisie miałem na myśli właśnie opcje egzotyczne, które ze względu na swoją - często - skomplikowaną budowę nie są normalnie notowane na rynku publicznym, tylko są tworzone a następnie wyceniane specjalnie dla klientów instytucjonalnych.

Przykładem opcji egotycznych mogą być również zakłady typu BetOnMarkets, które to z kolei są ich najprostszym reprezentantem adresowanym raczej do inwestorów indywidualnych.

Jeżeli chodzi natomiast o wymienione przez Ciebie forwardy, to chyba właśnie o nich opowiadał mi wspomniany bankowiec. Nie znam podanych przez Ciebie nazw jednak sama istota forwardów polega na umożliwieniu zawierania transakcji terminowych na bardziej płynnych warunkach od tych możliwych do zawarcia na rynku regulowanym. W ich przypadku handel odbywa się na rynku OTC (pozagiełdowym), przy czym kontrakty te nie są standaryzowane. W niektórych przypadkach nie jest też wymagany depozyt zabezpieczający a rozliczenie transakcji (w przeciwieństwie do giełdy terminowej) nie odbywa się codziennie, tylko dopiero w momencie dostawy.

Tematyka forwardów w tym konkretnym przypadku może być bardzo zbliżona do zagadnienia opcji egzotycznych, dlatego też wydaje mi się, że definicje tych terminów mogą się na niektórych płaszczyznach ze sobą pokrywać.

Podsumowując:

Powyższy wpis pokazuje jak bardzo rozbudowane mogły być transakcje zawierane między bankami a wspomnianymi firmami. W związku z tym według mojej oceny ciężko będzie oprzeć całą prezentację na jednym konkretnym przykładzie, który to przecież nie będzie w stanie oddać całej zawiłości omawianego zagadnienia.

---

Bibliografia: Adam Zaremba, Giełda papierów wartościowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam jeszcze takie pytanko ostatnio czytałem pewnien artykul LINK i chciałem się dowiedzieć co to znaczy w 3 etapie 5 x CALL? Spotakłem się jeszcze kiedyś z 12 x CALL, ale co to znaczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam.

Mam jeszcze takie pytanko ostatnio czytałem pewnien artykul LINK i chciałem się dowiedzieć co to znaczy w 3 etapie 5 x CALL? Spotakłem się jeszcze kiedyś z 12 x CALL, ale co to znaczy?

Wszystko jest dokładnie opisane w przytoczonym przez Ciebie studium przypadku.

W tabeli dot. etapu 3 masz podane, że eksporter sprzedał 5 x CALL (inaczej 5 sztuk CALL). Oznacza to, że przedsiębiorstwo zobowiązało się do sprzedaży waluty po kursie strike ustalonym w dniu zawarcia transakcji. Innymi słowy eksporter jest w omawianym przypadku wystawcą opcji (SHORT CALL) i jego jedynym zarobkiem jest uzyskana premia, natomiast kosztem jest rozliczenie opcji w przypadku, gdy cena na rynku wzrośnie powyżej kursu wykonania opcji.

W podanym przykładzie mamy też ubezpieczyciela, który to staje się nabywcą 5 opcji CALL (LONG CALL), co z kolei pozwala mu na nieograniczony zysk w przypadku wzrostu kursu na analizowanym przez nas rynku powyżej kursu wykonania. Jego kosztem jest w tym przypadku premia zapłacona eksporterowi za możliwość nabycia tych opcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli np 12 x CALL to znaczy,że ( w przypadku gdy jestem wystawcą) ktoś może 12 razy kupić u mnie walute?

Teoretycznie można to tak nazwać, jednak w praktyce jest to zwyczajne określenie ilości otwartych pozycji opcyjnych (zawartych kontraktów). Nie zdarza się bowiem tak, że w przypadku, gdy opcja nie przynosi kupującemu zysku, to ten decyduje się np. na realizację połowy z posiadanych opcji (w naszym przypadku 6 z 12).

Jak wiesz zakup opcji daje prawo a nie obowiązek, dlatego też decyzja o skorzystaniu z opcji określana jest na podstawie tego czy jest to dla kupującego opłacalne. Zauważ też, że nie istnieją nawet mechanizmy w domach maklerskich i ich oprogramowaniu, które udostępniałyby możliwość realizacji opcji w momencie, gdy przynosi ona stratę (nie uwzględniając w tym przypadku oczywiście premii, którą zapłaciliśmy wystawcy za możliwość nabycia opcji - jest ona kosztem bez względu na wynik transakcji).

W związku z powyższym radzę traktować stwierdzenia typu "12 x CALL" jedynie jako określenie ilości zawartych kontraktów opcyjnych (wystarczy ze "x" zamienisz na słowo "razy" i wszystko stanie się jasne).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...