Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

smokernd

Dźwignia - pomnożenie jej

Recommended Posts

Witam.

Jako, że to mój pierwszy post, zacznę od przedstawienia się :-) Jestem Radek i rynkiem forex interesuję się dopiero od tygodnia. Wiedzę powoli zdobywam z książki o podstawach giełdy walutowej autora Piotra Sudla i obecnie gram na koncie demo w systemie XTB, do tej pory zawarłem 32 transakcje (18 na + i 14 na-) ostatecznie wychodząc z wynikiem dodatnim. W chwili obecnej mam otwartą jedną pozycję "Buy" na 1 lot z wypracowanym zyskiem 2 000.

Moje pytanie odnosi się do proponowanej chyba wszędzie dźwigni. Przykładowo jeżeli broker daje dźwignię 100:1 i ja zainwestuje kwotę 100, rozumiem, że obracam łącznie kwotą 10 000. Grając bardzo ryzykownie powiedzmy, że ugrałem na plus 5 000 i je wypłacam. Teraz chce je wpłacić z powrotem i moje pytanie brzmi, czy będę obracał kwotą 15 000 czy znowu zadziała efekt dźwigni i będę miał możliwość obracania kwotą 500 000.

Mój skromny rozumek podpowiada mi, iż byłoby to zbyt piękne i aż nierealne, w końcu w krótkim okresie czasu i przy niskim kapitale początkowym wykonanie 50% zysku jest możliwe (Zdaję sobie sprawę iż taka gra doprowadza do bankructwa, mówię tylko o podjęciu takiego ryzyka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj Radku. Miło nam Cię gościć.

Moje pytanie odnosi się do proponowanej chyba wszędzie dźwigni. Przykładowo jeżeli broker daje dźwignię 100:1 i ja zainwestuje kwotę 100, rozumiem, że obracam łącznie kwotą 10 000. Grając bardzo ryzykownie powiedzmy, że ugrałem na plus 5 000 i je wypłacam. Teraz chce je wpłacić z powrotem i moje pytanie brzmi, czy będę obracał kwotą 15 000 czy znowu zadziała efekt dźwigni i będę miał możliwość obracania kwotą 500 000.

Proponowana przez brokera dźwignia jest przypisana do rachunku, a nie do pojedynczej transakcji. Oznacza to, że bez względu na jakiekolwiek wpłaty/wypłaty - ona nadal obowiązuje.

Każdy trader może sam zdecydować czy wykorzysta całą dostępną dźwignię pamiętając, że w większości przypadków "zapakowanie pod korek" jest równoznaczne z bankructwem. Otwieranie pozycji mniejszych, niż maksymalnie dozwolone jest równoznaczne z wybraniem dźwigni o mniejszej wartości.

(...) byłoby to zbyt piękne i aż nierealne, w końcu w krótkim okresie czasu i przy niskim kapitale początkowym wykonanie 50% zysku jest możliwe (Zdaję sobie sprawę iż taka gra doprowadza do bankructwa, mówię tylko o podjęciu takiego ryzyka).

Możliwe jest nawet wypracowanie 100% zysku na kapitale w trakcie kilku minut. Pytanie tylko jakie jest prawdopodobieństwo powodzenia w stosunku do ryzyka poniesienia maksymalnej straty (bankructwa).

Analizowana sytuacja jest analogiczna do gry w ruletkę. Stawiając cały posiadany kapitał na czarne/czerwone robiłbyś niemal to samo co osiągniesz przez prezentowane powyżej podejście. Ryzyko jest bowiem niewspółmierne do ewentualnych zysków.

Dodatkowo pamiętaj, że w całej "grze" liczy się długi termin, który w powyższym przykładzie daje ujemną wartość oczekiwaną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tak ryzykownej gry nie planuje :-) raczej nauka od 0.01 lota i małymi kroczkami. Zastanawiałem się nad tym czysto teoretycznie, jak to działa.

Czyli teraz jeśli z 10 000 wypracuję zysk 5 000 to wypłacając cały zysk na konto przyjdzie mi 5 (przy dźwigni 100:1) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja tak ryzykownej gry nie planuje :-) raczej nauka od 0.01 lota i małymi kroczkami. Zastanawiałem się nad tym czysto teoretycznie, jak to działa.

Nie ma to jak testy na lotach, a plany z mikrolotami ;-). Moim zdaniem testy na koncie demo powinno się przeprowadzać w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych w których przyjdzie nam działać w realu.

Czyli teraz jeśli z 10 000 wypracuję zysk 5 000 to wypłacając cały zysk na konto przyjdzie mi 5 (przy dźwigni 100:1) ?

Operacje związane z wpłatami/wypłatami na rachunku nie mają nic wspólnego z wielkością dźwigni.

Oczywiście może być tak, że pewna część kapitału będzie zablokowana na poczet utrzymania określonej pozycji (wtedy im wyższa dźwignia, tym mniejsza kwota jest zablokowana), jednak w analizowanej sytuacji nie wpływa to na ostateczną sytuację po zamknięciu wszystkich pozycji.

Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak - kwota wypłaty równa będzie kwocie, jaka przyjdzie na Twój rachunek bankowy (pomijając oczywiście ewentualne koszty owej wypłaty, transferów czy przewalutowania).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...