Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Praca oraz programowanie w MetaStock

Recommended Posts

Equis od lat stara się odpowiadać na wszelkie pytania swoich użytkowników związane z funkcjonalnością oprogramowaniem MetaStock. Zadowalający jest fakt, że firmie zależy na tym, aby ich język był dalej rozwijany, a narzędzia udoskonalane. Dzięki takim zabiegom niemal każdy użytkownik jest dziś w stanie samodzielnie, od podstaw zbudować swój własny wskaźnik czy robota (EA), a następnie go przetestować. W tym celu Equis udostępnia wiele dodatkowych narzędzi ułatwiających cały proces. Cały proces edukacyjny jest oczywiście długotrwały, jednak firma Equis stara się, aby z każdym dniem był on coraz łatwiejszy i szybszy.

Ciekawe jest to, że zaawansowana praca w MetaStock wymaga podstawowych umiejętności związanych z programowaniem, co dla większości użytkowników jest elementem niesłychanie odstraszającym. Tak samo było również i w moim przypadku, jednak możliwości jakie niesie za sobą omawiane oprogramowanie przeważyły szalę i postanowiłem zgłębić tajniki MetaStock.

Jak to się mówi - człowiek uczy się całe życie. W związku z tym nigdy nie jest za późno, aby poznać kilka podstaw i cieszyć się możliwościami, jakich nie daje prawdopodobnie żaden inny program wspomagający analizę techniczną. Nawet jeżeli znajdą się inne rozwiązania, jeszcze bardziej zaawansowane, to żadne z nich nie umożliwia rozpoczęcia stosowania bez wcześniejszego przygotowania programistycznego. W przypadku MetaStock, firma Equis wspiera osoby, które chciałyby rozpocząć programowanie nie tylko w postaci różnego rodzaju narzędzi czy plug-in'ów ale również udostępniając mnóstwo tutorialów ułatwiających proces uczenia się.

Mimo wzbraniania się przez tak długi czas - sam rozpocząłem przygodę z programowaniem w MetaStock i zachęcam wszystkich do dołączenia się. Jak wiadomo w grupie zawsze będzie raźniej, a ja chętnie wymienię się swoim doświadczeniem z osobami zainteresowanymi. O ile kwestie tradingu i inwestowania nie są mi obce, o tyle w przypadku programowania jestem dopiero początkującym. Co ciekawe, okazuje się, że nawet umiejętne posługiwanie się programem i wykorzystywanie go do własnych analiz nie gwarantuje automatycznie chociażby podstawowej umiejętności programowania. Chętnie rozwinę umiejętności programistyczne, przy czym mam nadzieję, że znajdą się i tacy, którzy będą chcieli mi w tym towarzyszyć.

Wątek będzie kontynuowany, podczas gdy wszystkich zainteresowanych zachęcam do zamieszczania postów lub też kontaktu przez priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Equis udostępnia na swojej stronie internetowej darmowy, 148-stronicowy dokument w formacie PDF o nazwie MetaStock Formula Primer. Dzięki niemu możliwe jest opanowanie programowania w MetaStock, przy czym do rozpoczęcia pracy z owym dokumentem niezbędne jest opanowanie chociażby jedynie podstawowych umiejętności związanych z obsługą programu, czego można się nauczyć przerabiając Getting Started With MetaStock, będącego jednym z dokumentów dostępnych wraz z oprogramowaniem.

Język programowania MetaStocka (formula language) jest zbliżony swoją budową do tego, który wykorzystywany jest przez program Excel, co powoduje, że jego przyswajalność nie jest aż tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Możliwość nauki krok po kroku daje możliwość opanowania zaawansowanych możliwości programu w stosunkowo krótkim czasie. Rozumiejąc wspomniany język możemy nie tylko standardowo wykorzystywać wbudowane rozwiązania ale również odnajdywać zastosowanie takich narzędzi (Power Tools), jak Expert Advisor, Indicator Builder, System Tester czy unikalny The Explorer.

Pierwszy z wymienionych narzędzi to względnie znane nazewnictwo odnoszące się do algorytmów działających, jako automatyczne systemy transakcyjne (EA). Indicator Builder służy natomiast do budowy nowych wskaźników lub edycji tych wbudowanych oraz dostępnych do dalszej obróbki. System Tester umożliwia przeprowadzenie skomplikowanych badań skuteczności danego rozwiązania na danych historycznych, podczas gdy The Explorer to niesamowite narzędzie umożliwiające skanowanie setek rynków jednocześnie w celu odszukania określonych zależności powiązanych ze stosowanymi filtrami (wskaźniki, formacje oraz inne formuły).

Mnogość rozwiązań możliwych do zastosowania w programie MetaStock jest zadziwiająca nawet dla stałego użytkownika. Nie ma sensu ignorować dostępność zaawansowanych narzędzi tradingowych i zostawać w tyle, dlatego też kolejne wpisy będą zawierały treści odnoszące się do coraz to bardziej skomplikowanych zagadnień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem bardzo ciekawy dokument o nazwie Steve Achelis's Vision w którym to ukazana jest znakomita historia realizacji planu zmiany świata finansów.

Czytając wspomniany powyżej tekst można się dowiedzieć, że twórca oprogramowania MetaStock - pracujący początkowo na komputerze Apple II+ z piwnicy swojego domu w Utah - zarabiał na życie jako mechanik samochodowy postanawiając pewnego dnia napisać oprogramowanie wspomagające trading. Nie byłoby to jeszcze aż tak dziwne, gdyby nie fakt, że Steve nigdy wcześniej nie miał do czynienia z programowaniem, a jedynym motorem napędowym okazała się wizja, która miała w przyszłości zmienić oblicze tradingu dla wielu użytkowników z ponad 70 krajów świata.

Nasuwa się pytanie: skoro możliwe jest stworzenie tak skomplikowanego oprogramowania w stosunkowo późnym wieku oraz bez wcześniejszego doświadczenia w tworzeniu skryptów, to jak w dniu dzisiejszym kiedy dostępnych jest tak wiele pomocy, jakikolwiek trader jest w stanie twierdzić, że nie da on rady nauczyć się obsługi lub też programowania w MetaStock'u?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...