Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

oboczek

jakie wybrać OFE?

Recommended Posts

Zastanawiam się jakie OFE powinnam wybrać, za chwilę muszę podjąć decyzję, bo skoro mogę sama wybrać, nie chce się zdawać na przypadkowy wybór, poza tym jeśli dojdzie do losowania to moge dostać jeden z gorszych funduszy. Nie mam jednak w tym momencie rozeznania jak kształtują się rankingi, któe fundusze są na szczycie stawki, możecie coś podrzucić i powiedziec czym powinnam się sugerować w wyborze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Głownie wyniki danego OFE. Chodzi w końcu o nasze pieniądze, więc każdy chce, żeby zyski były jak największe. No ale poza tym w dzisiejszych czasach ważny jest też wizerunek i zaufanie wśród klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie przeglądam różne rankingi, ale informacje w nich zawarte niestety się nie pokrywają, więc nadal jestem w kropce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich 5 latach najwięcej zarobił OFE Allianz. Ranking znajdziesz na rankingofe.pl. Chociaż wielkiej różnicy raczej nie ma - wszystkie OFE to dziadostwo, z gigantycznymi prowizjami za zarządzanie ;)

Pomysł lepiej nad 3 filarem - można inwestować samemu i nie płacić podatku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że zamierzam jeszcze jakoś się zabezpieczyć, ale jak wiadomo II filar jest obowiązkowy, więc dokonać wyboru muszę, skoro i tak rząd prawie we wszystkich aspektach chce za nas decydować, to w tym przypadku jeśli mogę chcę wybrać sama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomysł lepiej nad 3 filarem - można inwestować samemu i nie płacić podatku.

Dokładnie! Np. bossa.pl ma konto brokerskie IKE. Można kupować akcje, etfy, obligacje i nie płacić podatku od zysków.

Zna ktoś konto IKE Forex? To by była rewelacja. Wypłacić po 25 latach w wieku 67 lat kilka set milionów i nie zapłacić podatku!!!

Jeśli chodzi o II filar to prowadząc działalność gospodarczą np. SP.J. można wpłaty całkiem legalnie zminimalizować do kilku złotych przy ZOO całkiem omijasz II filar. Uzyskane oszczędności można przerzucić na III filar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok ale to tylko alternatywa dla osób posiadających działalność gospodarczą, a jak będąc pracownikiem etatowym pominąć OFE? przecież nie ma takiej możliwości, chyba że o czymś nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ok ale to tylko alternatywa dla osób posiadających działalność gospodarczą, a jak będąc pracownikiem etatowym pominąć OFE? przecież nie ma takiej możliwości, chyba że o czymś nie wiem.

Niestety pracując na etat jest problem ominąć OFErmy. Jeśli masz dobry układ z szefem, możesz założyć własną działalność gospodarczą i pracować dla niego jako podwykonawca. Bardzo często opłaca się to obydwóm stronom, ponieważ szef może płacić Ci o 100% więcej (ponad 40% faktury wchodzi szefowi w koszty Vat i dochodowy). Ty dostając 100% więcej masz spore miejsce do przygarnięcia jak najwięcej z tej kwoty np. koszty Vatowskie lub jeśli pójdziesz w ryczałt to masz niski podatek od tej kwoty. Niestety prowadzenie działalności kosztuje oraz generuje dodatkowe obowiązki, więc przy małych zarobkach zysk jest raczej niewielki.

Najlepiej porozmawiaj z szefem + radcą podatkowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzięki za porady, rzeczywiście dla osób mających własną działalność gospodarczą, gra jest warta świeczki, natomiast w moim przypadku nie ma możliwości dogadania się z szefem, więc przyjdzie mi na pewno odprowadzać pieniądze do OFE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnij mi proszę bo chyba czegoś nie rozumiem, jak mając własną działalność jesteś zwolniony z opłacania składek do ZUS i OFE? co najwyżej masz mniejsze przez dwa pierwsze lata, ale pierwsze słyszę że nie musisz płacić. Poza tym przypuszczam, że 80% pracodawców rozlicza się z pracownikiem na najniższa krajową od której płaci składki i reszta pod stołem, więc nie wiem czy to takie opłacalne.

Jakieś OFE trzeba wybrać, więc nie ma się co zastanawiać, tylko trzeba usiąść i wybrać. Nie trzeba nawet z domu wychodzić bo wszystko można przez internet załatwić.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że chodzi o spółki Sp.j. oraz Zoo. W działalności jednoosobowej oraz w spółkach cywilnych nie da się obejść płacenia ZUS. Istnieje jeszcze możliwość rejestracji w Urzędzie Skarbowym jako osoba fizyczna vatowiec w ściśle określonych działalnościach np. wynajem mieszkań, wynajem lokali użytkowych itd. , wówczas nie opłacasz ZUS. Każdy radca podatkowy, który posiada jakąkolwiek wiedzę podpowie jak ograniczyć ZUS do 80zł miesięcznie bez utraty prawa do emerytury.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie trzeba nawet z domu wychodzić bo wszystko można przez internet załatwić.

czyli teraz można przystąpić do OFE poprzez internet, nie trzeba podpisywać jakiś oświadczeń i tysiąca papierków żeby zmienić OFE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście reklama zrobiona fajnie, zmuszająca do podejmowania samodzielnych decyzji, i o to chodzi zęby samemu podjąć decyzje, która za kilkadziesiąt lat bezie kluczowa jeśli chodzi o naszą przyszłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) o to chodzi zęby samemu podjąć decyzje, która za kilkadziesiąt lat bezie kluczowa jeśli chodzi o naszą przyszłość.

Niby tak, jednak jedynie w przypadku kiedy przyjmiemy, że OFE będzie - zaraz obok emerytury - naszym jedynym źródłem utrzymania. Jest wiele innych możliwości zabezpieczenia bytu w przyszłości, przy czym znaczna ich część bazuje na ciężkiej pracy, przedsiębiorczości, sprycie lub poziomie konsumpcji ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

masz rację trzeba też trochę samemu zadbać o przyszłość, ale jak to mówią "ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka", więc traktuję sprawę poważnie bo akurat OFE w przyszłości będzie jednym z moim komponentów przyszłych świadczeń emerytalnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe zabezpieczenie finansowe to kwestia indywidualna. Kogo stać, powinien oszczedzać, nawet małe sumy, ewentualnie sam sobie inwestować.

Ale OFE nie podlega (poki co) dyskusji i jakieś wybrać trzeba. W lipcowym losowaniu będzie około 300 osób, ciekawa jestem ile z nich samodzielnie wybrało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zjadłam tysięcy, chodziło oczywiście o ok. 300 tys. osób, a dokładniej 288 tys. osób, które dostały pisemko z ZUS-u o zbliżającym się losowaniu. Może to nie jest dużo, ale jak ktoś zwleka z wyborem kilka miesięcy, to przez ten czas jego składki nie są inwestowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie ale to nie reklamy powinny nam mówić co wybrać, to ofe ma niby przejszystą strone ale czy tym mam sie sugerować przy wyborze? No raczej nie

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyniki z inwestycji w różnych funduszach często są zbliżone, podobnie jak opłaty, więc wydaje mi się, że takie aspekty jak obsługa czy jakość świadczenia usług ma znaczenie, przynajmniej dla mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mnie rózwniez wydaje się że obsługa czy dostęp do swojego konta są bardzo ważne, może też warto sprawdzić który z funduszy jest najdłużej na polskim rynku, bo to tez o czymś świadczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...