Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

abzym654

Literatura dla początkującego tradera

Recommended Posts

Chciałbym rozpocząć grę na giełdzie. Przyznam, że obecnie mam bardzo małą wiedzę na ten temat. Czytałem do tej pory dużo artykułów w sieci i śledziłem fora, jednak chciałbym sięgnąć po jakąś fachową literaturę. Mógłby mi ktoś polecić jakiś dobry poradnik? Oby nie był za gruby i dobrze gdyby był napisany przystępnym językiem.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Literatura dla początkującego tradera systemowego na rynku Forex, to temat rzeczywiście bardzo ciekawy, który może odegrać kluczową rolę w rozwoju oraz pierwszych osiąganych wynikach. Nie jest to jednak zagadnienie na tyle mało istotne, aby możliwe było wskazanie krótkiego poradnika mogącego zdziałać cuda. Literatura przedmiotu to zagadnienie kompleksowe, które postaram się wyjaśnić krok po kroku, tak aby ograniczyć trudność każdemu stojącemu przed wyborem pierwszej, bądź którejś z kolei książki dotyczącej rynku.

Zakładam, że każdy początkujący powinien przyjąć odpowiednią strategię odnośnie chronologii czytania kolejnych giełdowych pozycji. Postaram się zaprezentować moim zdaniem najbardziej efektywny plan dotyczący samej literatury, który nie bierze pod uwagę wykorzystania dodatkowych elementów zwiększających efektywność nauki lub też skracających jej czas, czyli szkoleń, webinariów czy nawet publikacji dotyczących gotowych systemów transakcyjnych.

Według mojej oceny nadal pozycjami wyjściowymi dla totalnie początkującego tradera walutowego powinna być trylogia autorstwa Piotra Surdla dot. rynku Forex. Nawet jeżeli pozycja ta jest nieco przestarzała i tendencyjna, to nadal zawiera jasno opisane informacje potrzebne do stawiania pierwszych kroków na rynku, bez potrzeby przebijania się przez opasłe tomy typu Analiza Techniczna rynków finansowych Johna J. Murphy'ego, która dzięki swoim 550 stronom jest w stanie zmęczyć nawet najbardziej chłonnego wiedzy początkującego.

Po przeczytaniu trzech publikacji elektronicznych wymienionych w powyższym akapicie - można przejść do wskazanego Murphy'ego, jednak według mojej oceny lepszą alternatywą w stosunku do tej pozycji jest Analiza techniczna rynków terminowych, Jacka D. Schwagera. Pozycja ta co prawda zawiera więcej stron, gdyż aż 765, jednak według mojej oceny jest o wiele ciekawsza, a prezentowany język o wiele bardziej przyjazny dla czytelnika.

Kolejnym krokiem początkującego tradera powinno być zwrócenie uwagi na tworzenie lub testowanie systemów transakcyjnych opartych na pozyskanych już informacjach dotyczących analizy technicznej. najlepszym punktem wyjścia jest w tym przypadku dzieło dr Van K. Tharpa pt. "Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik Spekulanta.", którą notabene sam posiadam w 3 wersjach (jedna w biurowej bibliotece Trader Team, druga w domu, trzecia z dedykacją podpisaną przez autora). Książka ta jest w stanie zwrócić uwagę na element formalizacji systemu stanowiący jedną z najważniejszych kwestii w odniesieniu do rozróżnienia spekulacji intuicyjnej od systemowej. Dodatkowo wskazane są różne praktyczne narzędzia możliwe do wykorzystania we własnym warsztacie.

Na czwarty ogień osobiście wziąłbym publikację kolejnego doktora, czyli Aleksandra Eldera. Zawód inwestor giełdowy łączy w sobie omówienie istotnych zagadnień tematycznie związanych z tworzeniem systemów transakcyjnych, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na element psychologii tradingu, który według mojej oceny odgrywa szalenie istotną rolę w całym procesie spekulacyjnym.

W przypadku piątej pozycji zastanowiłbym się nad osobistymi słabymi punktami. W sytuacji, gdy od strony psychologii tradingu wszystko jest w jak najlepszym porządku - skupiłbym się na rozwijaniu specjalizacji dotyczącej testowania/budowania systemów transakcyjnych oraz odpowiedniego zarządzania kapitałem w ramach różnych rozwiązań tradingowych. Przy takich założeniach przeszedłbym do Komputerowej analizy rynków terminowych, której autorami są Charles LeBeau oraz David W. Lucas . Jeżeli jednak początkujący czuje, że część psychologiczna stanowi pewną barierę - dołożyłbym jako piątą pozycję Wewnątrzną grę, którą napisali Robert Koppel i Howard Abell, którzy poza opisem określonych mechanizmów oferują również ćwiczenia pomagające uporać się ze słabościami. W tej sytuacji punkty 5 i 6 traktowałbym zamiennie w zależności od dotychczasowych doświadczeń.

Dalej wybór powinien paść na coś lekkiego, nawet nieco fabularnego, aby nie zniechęcić rządnego wiedzy adepta rynku Forex do dalszej nauki i zbierania doświadczeń. W tym miejscu pochyliłbym się w stronę swego rodzaju bilbii spekulantów, jaką są Wspomniena gracza giełdowego (Ewdin Lefevre) opisujące życie Jessego L Livermoore'a oraz kształt rynku sprzed ok. półtora wieku. Inną alternatywą są Trader Vic, a następnie Trader Vic II (Victor Sperandeo), aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Paradokstalnie dopiero na sam koniec zostawiłbym pozycję typu Forex dla bystrzaków autorstwa Marka Galan i Briana Dolana, która zawiera w sobie wiele użytecznych informacji na początkowej drodze do rynkowego sukcesu, jednak skupia się również znacząco na elementach fundamentalnych, jak chociażby polityka monetarna lub implikacje rożnego rodzaju informacji docierających na rynek każdego dnia. Nawet jeżeli rozdziały odnośnie analizy technicznej mogłyby się przydać na samym początku, to pierwsza część tej pozycji jest w stanie zaburzyć ogólny światopogląd początkującego, kierując jego uwagę w stronę odmienną od tej, która jest esencją wszystkich innych wskazanych w niniejszym wątku pozycji (no może poza Wewnętrzną grą, która skupia się na nieco innej stronie rynku).

Powyższy plan to jedynie moje przemyślenia odnośnie strategii przyswajania pierwszych pozycji z dziedziny literatury przedmiotu. Na samym początku ciężko jest bowiem wiedzieć od czego należałoby zacząć, dlatego mam nadzieje, że niniejszy wpis okaże się pomocny dla wielu początkujących pragnących postawić swoje pierwsze kroki na rynkach finansowych. Zwracam jednak uwagę, że tworząc analogię tradingu w stosunku do zdrowego trybu życia, to pozycje książkowe są jedynie dietą, przy czym równie ważny jest trening (praca z wykresami), a całość może być równie dobrze wspierana przez suplementy diety, jakimi mogą być gotowe rozwiązania czy różnego rodzaju szkolenia. Każdy trader powinien patrzeć na swój rynkowy rozwój w pełnym wymiarze, a nie jedynie przez pryzmat ilości przeczytanych pozycji czy artykułów. W końcu na rynku nikt nie płaci za ilość przyswojonych materiałów, a jedynie za odpowiednio poprowadzone pozycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie najlepszą książką na początek jest "Forex dla bystrzaków" Mark Galan, Brian Dolan. Prosty język i wyjaśnienie wszystkich niezbędnych pojęć i wiele ciekawych informacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie orientuję się w temacie, jeśli chodzi o literaturę polską (słyszałam jedynie o "Forexie dla bystrzaków"), ale jeśli znasz angielski, to znam kilka książek jednego autora. Nazywa się James Dicks i kilka jego książek to: "Forex Made Easy", "Forex Trading Secrets", "The Forex Edge".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Uważam że Pan Rafał zaproponował bardzo dobre pozycje.

pozwolę sobie odnieść się do niektórych.

Szczególnie poleciłbym "Zawód Inwestor giełdowy" dr. Eldera.

Pamietam że była to pierwsza "giełdowa" pozycja w mojej biblioteczce.

Książka napisana w taki sposób, że kazdy jest w stanie zrozumieć poruszane

zagadniania z analizy technicznej.

Jest też trochę o psychologii - która jest IMHO bardzo ważnym aspektem,

a pisze o o tym nie byle kto, bo Elder ma doktorat z psychologii właśnie.

Jak już jestesmy przy psychologii to warto mieć "Psychologię Giełdy"

Andre Kostolany'ego.

To wspomnienia starego giełdziarza, który zaczynał w czasach międzywojennych.

Takie wykłady przy kawiarnianym stoliku - z anegdotami i bez zbędnej dawki mentorstwa.

Bardzo fajnie się to czyta, a przy okazji dowiadujemy się wiele o psychologicznych mechanizmach rządzących giełdowo/forexowym tłumkiem.

Komputerowa Analiza Rynków terminowych - IMO jedna z najlepszych pozycji traktująca o praktycznym zastosowaniu narzędzi AT.

Dobra dla początkujących i zaawansowanych.

Czy pozycja Van Tharpa jest odpowiednia dla początkującyh ?

Myślę że niektórym ciężko będzie przez nią przebrnąć.

Książka skupia się na różnych aspektach budowy systemu.

Niestety jest ich tyle że osoba początkująca może poczuć się lekko

zdezorientowana.

Z drugiej strony są tam takie perełki jak np. Metafora Śnieżnych kul,

która bardzo mi utkwiła w pamieci do dnia dzisiejszego.

Jeśli chodzi o luźniejsze pozycje to poleciłbym jeszcze "Łajdak na giełdzie"

Nicka Leesona - historia gościa który rozłozył na łopatki Barnings Bank bo chciał miec rację :-)

Ja ze swojej strony mogę jeszcze polecić

"Kontrakty Terminowe w Praktyce" Grzegorz Zalewskiego.

Wprawdzie pozycja nie traktuje tematu stricte o rynku Forex,

ale kto powiezdział że musimy się ograniczac tylko do par walutowych ?

Mi osobiście dużo lepiej handluje się kontraktami na indexy niż parą EUR/USD.

Co ważne, książka napisana jest przez polaka i naturalny sposób odnosi się do naszej,

polskiej rzeczywistości, co też może być cenne gdyby komuś zachciało się bawic na FW20.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...