Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

def1

Analiza statystyki zleceń w MT4

Recommended Posts

Witam,

Mój temat dotyczy prośby o pomoc w analizie

Zestaw nr 1:

22721346.png

Zestaw nr 2:

57237967.png

Zlecenia wykonane na rachunku DEMO banku BZ WBK.

Moje pytanie dotyczy wyliczenia dla:

Balance, Equlity, Margin, Free Margin, Margin Level

Poniżej przedstawię jak ja to rozumiem dla zestawu nr 1 i proszę o poprawienie mnie w miejscach gdzie źle rozumuję:

Balance jest moim saldem, z którym wkraczam do gry lub saldem które jest wyjściem od dokonanych dotychczas zamkniętych operacji.

Equlity jest to Balance+Zysk, jako że w moim przypadku zysk jest ujemny to Equlity < Balance.

Margin jest to depozyt, czyli kwota zależna od woluminu jaki wybrałem. Wybrałem 1.00, dźwignia to 1:100 na moim rachunku. I tu pada zasadnicze pytanie. Lot (wolumen) to 1, a więc operuję kwotą 100 000. Dźwignia finansowa to 1:100, a więc system powinien zabrać odemnie 10 000. Natomiast zabiera (margin) tylko 4 130, a jako depozyt zabezpieczający (Free Margin) 5 897. Dlaczego tak jest ?

Czy pozycja zostaje dopiero zamknięta automatycznie przez system, gdy zysk będzie ujemny i wyniesie jakiś procent łącznej sumy Free Marginu czyli depozytu zabezpieczającego ?

Z koleji zestaw nr 2 przedstawia kupioną jeszcze 1 pozycję. Wartości atrybutów powyższych zmieniły się, dlaczego w taki a nie inny sposób ?

Bardzo prosiłbym o wyjaśnienie, dziękuje![/b]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zysk nie może być ujemny, bo wtedy nazywa się stratą :).

Tak na szybko...

Lewar 1:100, wolumen 100 000 - dzielisz przez 100, wychodzi 1 000, a nie 10 000. Czyli 1000 EUR marginu, bo pozycja jest na EUR/USD. Waluta bazowa to EURO (polecam o tym poczytać, jest tego bardzo dużo w internecie). Mnożąc 1000 EUR x aktualny kurs EUR/PLN wychodzi Ci Twój margin.

Free margin to środki wolne jakie możesz wykorzystać do otwierania kolejnych pozycji (Free margin = Equity - margin).

Pozycje zostaną zamknięte kiedy osiągniesz dany poziom Margin levelu (każdy broker ustala własny poziom, który jest w umowach, na stronie czy gdziekolwiek). Margin Level = Equity / Margin * 100%

Przeanalizuj to sobie na spokojnie. Czysta matematyka.

Co do drugiego screenu to mam nadzieję, że na podstawie w/w informacji sam do tego dojdziesz... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, zrobiłem zrzut ekranu w pewnym momencie z MT4 oraz kursu EURO jakie podaje BZ WBK, u którego mam otwarte konto DEMO, obliczenia nie zgadzają się. Poniżej przedstawię jak wyliczałem "Margin", proszę o znalezienie błędu w moich obliczeniach, prezentują się one następująco:

Zrzut ekranu dla MT4:

mt4x.th.png

Zrzut kursu walut BZ WBK zrobiony w tym samym momencie co zrzut powyżej:

dewizyx.th.png

Moje wyliczenia:

Moja pozycja, to: 0,1 lota, a więc 10 000 Euro (100 000 * 0,1)

Są 3 ceny widoczne na zrzucie MT4. Którą wybrać do tego obliczenia ? Czym jest Bid i Ask ? Weźmy, że wybiorę wartość ASK = 1,29289. Dźwignia 1:00 a więc Margin=10000/100=100Euro

Jako, że rachunek w złotówkach, to przeliczam jeszcze EUR -> PLN, czyli sprzedaję 100 Euro po kursie 4,2436 zł za 1 Euro (wg. drugiego zrzutu), czyli 100*4,2436=424,36 zł

Jako, że zysk ma wpływ na Margin, to Margin=424,36+Zysk=424,36 - 132,21 = 292,15

Czyli wg. moich obliczeń margin powinien wynieść 292,15, a na zrzucie ekranu wynosi on 413,08. Gdzie popełniam błąd w moich obliczeniach ? Próbowałem różnych kombinacji, ale nie uzyskałem wyniku tj. na zrzucie MT4.

Pozdrawiam :)

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zielonego pojęcia czemu Margin łączysz z zyskiem. Jedno nie ma nic do drugiego w tym wypadku.

Po drugie nie wiem czemu bierzesz kurs EUR/PLN ze strony BZ WBK, a nie z platformy MT4. Ten ze strony dotyczy transakcji gotówkowych lub przeprowadzanych na rachunkach bankowych, czyli uwzględnia kosmiczny spread.

Dla mnie wszystko się zgadza. Podstawy, podstawy, podstawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie mam [...] podstawy.

Pytanie nr 1

Zrobiłem ponownie wyliczenia i...

Gram na 0,1 lota na parze EUR/USD (kupno), a więc moja pozycja jest warta 10 000 (100000*0,1) Euro. Dźwignia 1:100, a więc mój depozyt wynosi 100 (10000/100) euro. Teraz mój depozyt wynoszący 100 Euro wymnożyłem przez wszystkie wartości dla EUR/USD widocznie na zrzucie ekranu i otrzymałem następujące wartości:

100 euro * 1,29289 = 129,289

100 euro * 1,29268 = 129,268

Margin (depozyt zabezpieczający) wyliczony przez MT4 wynosi 413,08. Domyślam się, że coś pominąłem i domyślam się, że tą rzeczą jest wymnożenie 129 przez kurs dolara amerykańskiego, ale czy oby na pewno tak jest ? Jeżeli mój pomysł na to jest dobry, to gdzie w MT4 jest zapisany kurs dolara ?

Proszę o wytknięcie błędu w powyższych za.

Pytanie nr 2

Mam jeszcze jedno pytanie o "strategię gry". Generalnie to trochę śmieszą mnie modele gry na forex (nie twierdze, że mam podstawy aby z nich szydzić ;), ale kurs walut zależy od tak wielu czynników LOSOWYCH, że szacowanie na podstawie modeli jest dla mnie bynajmniej śmieszne. Nie mam racji ? Natomiast nie potrafię zrozumieć w forex jednej rzeczy, którą jest zamykanie pozycji przez dom maklerski. W BZ WBK zamykają pozycję automatycznie, gdy spada ona poniżej progu 80%. Zakładam na podstawie mojej ubogiej wiedzy, że 80% dot. FREE MARGIN. Jedyną rzeczą wystarczająco pewną w tych czasach na dzień dzisiejszy jest to, że możemy zrobić założenie, że jeżeli kurs pary walutowej spadnie przez pewien okres, to mimo wszystko za jakiś czas (być może długi, pół roku?) znowu się wybije do góry (założenie: brak strat, małe zyski ???), co można zaobserwować na wykresach. Wygląda na to, że przeciwnikami na forex są "free margin" oraz (z tego co wyczytałem) max. czas 90 dni przez jaki można mieć otwartą pozycję. Skoro FREE MARGIN = EQUALITY / MARGIN i przy założeniu, że niski FREE MARGIN to nasz wróg, to dlaczego by nie doprowadzać do tego, że przy zawieraniu transakcji mieć ZAWSZE wysoki FREE MARGIN poziomu powiedzmy 600-900% ? Powyżej opisałem założoną przeze mnie pozycję 0,1lota na parze EUR/USD, której margin wyniósł mnie 400+ euro,a free margin to 210%, czyli do poziomu 80% mam w tym przypadku aż 210-80=130% zapasu. Gdybym wpłacił na to konto 4 tysiące złotych i przy takim samym zleceniu miałbym FREE_MARGIN=4000/413=968%, dodać do tego gra na niskich lotach i mamy małe zyski. Zyski zwiększamy poprzez zwiększanie lota i zachowanie proporcji dla uzyskania odpowiednio wysokiego free marginu. Zakładam w tym miejscu, ze moje myślenie przedstawione tutaj jest błędne, bo gdyby tak nie było, to nie wygrywałoby na forex jedynie 5% grających, ale gdzie tu jest błąd ? Proszę mi go / je wytknąć... bo sam ich dostrzec nie mogę..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale po co mnożysz przez EUR/USD skoro konto masz w PLN? Mnożysz przez aktualny średni (Bid+Ask/2) kurs EUR/PLN. I wychodzi tak jak wychodzi.

Co do pytania nr 2.

Zacznę od końca i na tym poprzestanę... ;)

Skąd posiadasz wiedzę nt. 5% zarabiających? Wzorujesz się na plotkach czy też na jakichś wiarygodnych statystykach sporządzonych przez jakiegoś regulatora? Pytanie retoryczne, bo znam odpowiedź... No właśnie, więc dlaczego też uważasz, że różne rodzaje inwestowania na FX są śmieszne? Też znam odpowiedź... :)

I ostatnie pytanie - czemu oczekujesz od jakiejkolwiek metody 100% skuteczności? Biznes jak biznes. Otworzysz pizzerię czy solarium to też nie ma jednego przepisu na sukces.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale po co mnożysz przez EUR/USD skoro konto masz w PLN? Mnożysz przez aktualny średni (Bid+Ask/2) kurs EUR/PLN. I wychodzi tak jak wychodzi.

A skąd wziąć ten kurs w MT4 ? Bo z tego co zrozumiałem mam brać kursy bez spreadu, czyli kursy ze strony chociażby BZ WBK odpadają, bo zawierają spread. Moja lista w MT4 zawiera tylko takie pary walut: http://imageshack.us/scaled/landing/831/kurs1.png

Czy można ją jakoś rozszerzyć o kolejne wartości? Szukałem w ustawieniach, ale nie znalazłem nic co by rozszerzyło funkcjonalność tego panelu.

Co do pytania nr 2.[...]

W kwestii tych 5%, to tak sugerowałem się tym, co przeczytałem w internecie, czyli podobno na informacjach biur maklerskich.

Co do różnego inwestowania na giełdzie walutowej, to po prostu od jakiegoś czasu analizowałem tylko wykresy nie zważając na zasady forexa (jak widzisz po pytaniach brak podstaw u mnie w tych kwestiach), ale wykres to matematyka, a te wykresy są wyjściową od zbyt wielu czynników aby móc określić dla nich model, strategie czy cokolwiek innego. Ponadto oglądałem analizy giełdy walutowej min. na prowebinar, wszystko to jest wysnute z palca, takie teorie na siłę robione. Mimo takiego podejścia, jak widzisz nie rezygnuję i nie sądzę, że zrezygnuję, bo mam swoje powody 8-)

Czy mógłbyś skomentować moją myśl dot. utrzymywania wysokiego "free margin" ?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A skąd wziąć ten kurs w MT4 ? Bo z tego co zrozumiałem mam brać kursy bez spreadu, czyli kursy ze strony chociażby BZ WBK odpadają, bo zawierają spread. Moja lista w MT4 zawiera tylko takie pary walut: http://imageshack.us/scaled/landing/831/kurs1.png

Klik prawym na kwotowania -> pokaż wszystkie symbole. Gwarantuję Ci, że masz taką parę jak EUR/PLN.

Kurs bez spreadu, bo jak napisałem, bierzesz średni rynkowy (Bid+Ask / 2).

W kwestii tych 5%, to tak sugerowałem się tym, co przeczytałem w internecie, czyli podobno na informacjach biur maklerskich.

Informacje wyssane z palca. Żaden dom maklerski w Polsce nigdy nie napisał oficjalnie, że 95% jego klientów traci. Bazujesz na tym, że ktoś gdzieś napisał (bazując chyba na historii swojego konta), że tylko 5% może zarobić ("bo mi się nie udało i wygląda to na bardzo trudne. o i teraz czuję się lepiej"), a Ty to uznałeś za fakt. Tak samo jak ja mogę napisać, że strusie żywią się głównie truskawkami.

Poszukaj wiarygodnych statystyk i sam odkryj prawdę... ;)

Ponadto oglądałem analizy giełdy walutowej min. na prowebinar, wszystko to jest wysnute z palca, takie teorie na siłę robione. Mimo takiego podejścia, jak widzisz nie rezygnuję i nie sądzę, że zrezygnuję, bo mam swoje powody

Nie będę na siłę zmieniał Twojego zdania tylko wyrażam swoje. Jednak dopiero zaczynasz dlatego domyślam się, że może on się obrócić o 180 stopni jeszcze kilka razy w przyszłym czasie... ;)

Czy mógłbyś skomentować moją myśl dot. utrzymywania wysokiego "free margin" ?![/quote[

Bardzo chaotycznie błądzisz po informacjach i część Ci umyka, a część jest niezrozumiała.

Equity - nie equality,

Forexu - nie 'forexa'

Free margin to co innego niż margin level.

Poczytaj o tych parametrach, dokładnie zrozum ich działanie, od czego zależą i na co mają wpływ, a wtedy stanie się jasność.

Jedyną rzeczą wystarczająco pewną w tych czasach na dzień dzisiejszy jest to, że możemy zrobić założenie, że jeżeli kurs pary walutowej spadnie przez pewien okres, to mimo wszystko za jakiś czas (być może długi, pół roku?) znowu się wybije do góry (założenie: brak strat, małe zyski ???), co można zaobserwować na wykresach.

Na pewno? A kto zagwarantuje, że coś odbije? Kto zagwarantuje, że odbije na tyle byś wrócił na plus? Chyba, że masz nieograniczone możliwości finansowe i środki Ci się nie kończą. Jeśli tak to witam właściciela mennicy na forum :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, już się wyjaśniło znacznie więcej, mam na koniec tego tematu jeszcze jedno pytanie o wyliczenie, bo moje "konto" aktualnie wygląda w ten sposób:

http://img594.imageshack.us/img594/9355/mt5555.png

Pozycja operuje na 10 000 (moje 100 euro).

Na starcie kurs pary EUR/USD: 1,29688

Aktualnie: 1,28902

Średni kurs EUR/PLN: 4,1248

10 000 * 1,29688 = 12968,8

10 000 * 1,28902 = 12890,2

12890,2 - 12968,8 = -78,6 Euro

-78,6 * 4,1248 = -324,20928 zł

-324,20928 - 3,72 - 5,20 = -333,12928 zł

Według moich obliczeń "Zysk" powinien wynieść -333,13 zł, a jest -260,35 zł

Dlaczego ?

Dzięki Ci ogromne za pomoc! :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

-78,6 * 4,1248 = -324,20928 zł

BŁĄD. 1.0 pips dla 0.1 lota na EUR/USD jest wart 1 USD, a nie EUR po którego kursie dokonałeś przeliczeń. Podstawy podstaw po raz kolejny ;).

Pomnóż przez USD/PLN i wyjdzie Ci tak jak powinno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-78,6 * 4,1248 = -324,20928 zł

BŁĄD. 1.0 pips dla 0.1 lota na EUR/USD jest wart 1 USD, a nie EUR po którego kursie dokonałeś przeliczeń. Podstawy podstaw po raz kolejny ;).

Pomnóż przez USD/PLN i wyjdzie Ci tak jak powinno.

Książa z podstawami już do mnie jedzie, przyszłe pytania powinny być bardziej zaawansowane - wierzę w swój postęp :mrgreen:

Dziękuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...