Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Akhh

[Komercyjna] Portal Forex Comparic.pl

Recommended Posts

Po 6 miesiącach przygotowań, mam przyjemność przedstawić nowy serwis internetowy http://www.Comparic.pl

Serwis jutro to jest 19.12.2012 kończy miesiąc ;)

Portal dotyczy głównie brokerów, ale też wszystkiego co wiąże się rynkami finansowymi. Na portalu nie będzie natomiast drogich brokerów, oferujących głównie dobre oferty reklamowe czy też IB ani też podejrzanych firm, u których sam konta bym nie założył.

Na stronie Compartic.pl umieściłem tabelę wyselekcjonowanych brokerów. Znajdują się tam brokerzy polscy, popularni zagraniczni ale przede wszystkim brokerzy mający coś na prawdę ciekawego do zaoferowania - niskie koszty, ciekawą technologię, szeroką ofertę szkoleń etc. Z brokerami będę miał umowy IB i tam, gdzie to możliwe będę oferował zniżki w prowizji brokera.

Jednym z celów serwisu będzie pomoc w wyborze brokera, dlatego każdy użytkownik będzie miał możliwość wysłania zapytania poprzez formularz, komunikator skype lub gg , gdzie opisze czego oczekuje ze strony brokera. Na podstawie przesłanych informacji, dostanie odpowiedź z propozycją 2-4 najbardziej pasujących do jego oczekiwań brokerów.

U większości z tych brokerów osobiście miałem, mam lub w najbliższym czasie będę miał konto real, aby mieć możliwość bezpośredniego testowania i oceny każdego z nich.

W przyszłości będę również przeprowadzał testy szybkości egzekucji, poślizgów etc.

Na bieżąco będę monitorował oferty brokerów, będę starał informować się o promocjach, wyławiał nowe, ciekawe oferty.

Comparic.pl będzie poruszał kwestię szkoleń, ale w odmiennej formie niż można by się spodziewać. Nie będę bowiem oferował szkoleń, ale będę starał się sprawdzać oferty, w szczególności darmowych, szkoleń proponowanych przez brokerów i innych, uczestnicząc w nich. Również postaram się stworzyć kalendarz takich szkoleń, który z biegiem czasu nabierze wartości, gdyż większość z tych szkoleń będzie już opisana.

Na portalu będą również analizy codzienne, różnych par walutowych, robione zarówno przeze mnie, innych traderów, jak również ciekawe analizy od brokerów. Z mojej strony priorytetem będzie pokazanie ich oczami tradera (potencjalne setupy i ich rozegranie) a nie od strony analizy czysto technicznej

Pojawiać się będą też newsy ze świata związanego z rynkiem walutowym. Od ważnych zdarzeń na świecie determinujących kurs jakiejś waluty, przez ogłoszenie nagród ważnego portalu po konkurs organizowany przez brokera.

Będą również wywiady - z brokerami, traderami (mam nadzieję, że pojawią się także osoby znane z polskich for ) oraz raporty z wizyt u brokerów.

W przyszłości - testy sygnałów oferowanych przez różne portale, recenzje ciekawych książek o rynkach, testy oprogramowania etc (oczywiście nie będzie tego robiła jedna osoba).

Na stronie ma się pojawiać kilkanaście ciekawych wiadomości dziennie w tym codzienny komentarz do kalendarza makroekonomicznego - w przyszłości z opisami poszczególnych newsów.

Strona dopiero startuje, gdyż spowolniły ją formalności: firma, umowy z brokerami (temat rzeka), dziesiątki jeśli nie ponad setka godzin przegadanych z brokerami o nich samych i konkurencji, z traderami o brokerach etc. Wszystko to pozwoliło mi na zdobycie wielu ciekawych informacji , ale też pokazało ile jeszcze pracy i nauki przede mną, pokazało wartość posiadanej przeze mnie wiedzy i obnażyło luki w wiedzy niektórych brokerów.

Sam wygląd strony jest prosty i przejrzysty. Taki miał być w założeniu. Nie lubię choinek z reklamami większymi niż wiadomości, masy kolorów ani krzykliwych tytułów zamiast wartościowej treści. Oczywiście strona będzie ewoluować, mam nadzieję, że z Waszą pomocą. Domyślam się też, że nie wszystkim się spodoba (ale mam nadzieję, że przynajmniej kilku osobom).

Na tą chwilę oferuję zniżki prowizji u kilku brokerów:

35% zniżki w Dukascopy i Ducascopy Europe

5% Armada Markets

5% FxSalt

5% Brokers Star

10% LMAX

Odwiedzajcie, oceniajcie, pytajcie, komentujcie i mam nadzieję, coś z tego będzie. Proszę również o wyrozumiałość i troszkę czasu na to, żeby strona nabrała treści i wyglądu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W poszukiwaniu Świętego Graala – wywiad z Andrzejem Pierz

Przedstawiam ciekawą rozmowę z Andrzejem Pierz, przeprowadzoną przy okazji wprowadzenia przez niego nowego narzędzi: Zabezpieczania EA licencją.

Andrzej Pierz jest traderem od 2005 roku oraz moderatorem największego polskiego forum o Forexie. Zawodowo jest programistą zajmującym się programowaniem w języku MQL.

WYWIAD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Inżyniera rakiet kosmicznych, czyli wywiad z Prezesem PFSoft Denisem Borisovsky

Przedstawiam mój wywiad z Denisem Borisovsky Prezesem PFSoft producenta świetnej platformy tradingowej ProTrader.

WYWIAD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od 600 Dolarów do 600 000 w sześć lat – Wywiad

Przedstawiam wywiad z traderem, który uzyskał około 600 000 Dolarów z zainwestowanych 600 w przeciągu 6lat.

Wywiad tez został przeprowadzony przez portal Forex Magnates. Niestety kilka kwestii jest w nim niewyjaśnionych, a tłumaczenie wywiadu chciałem przedstawić w sposób jak najbardziej zrozumiały.

Mocną stroną tego tradera jest trading automatyczny i algorytmy. Zwrócił on uwagę sektora detalicznego pokazując zaskakujące wyniki przez sześć lat zarządzania rachunkami PAMM i przez obecność na wielu forach stał się znany wśród algo-traderów. Dla wielu początki na rynku są zwykle stratne jednak inaczej było w tym przypadku.

WYWIAD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prognozy na rok 2013

Koniec roku to czas prognoz na rok następny. Portal Comparic prezentuje własne przemyślenia na temat kształtu rynku Forex w 2013.

LINK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Statystyki rynku Forex za 2012 rok

Przedstawiam podsumowanie roku 2012 sporządzone przez Forex Magnates, portal zajmujący sie statystykami rynku Forex, ze szczególnym uwzględnieniem rynku detalicznego.

Najwięksi brokerzy, obrót, najważniejsze wydarzenia.

LINK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Statystyki rynku Forex za 2012 rok

(...)

LINK

Czy dysponujesz statystykami zyskowności rachunków klientów za rok 2012? W powyższym linku znalazłem tylko informacje na temat statystyk brokerskich, natomiast po powtórnym kliknięciu, aby sprawdzić ponownie zamieszczone informacje - okazało się, że podstrona przestała istnieć. Możliwe, że to jakiś błąd po mojej stronie, niemniej jednak będę wdzięczny za informację zwrotną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Statystyki rynku Forex za 2012 rok

(...)

LINK

Czy dysponujesz statystykami zyskowności rachunków klientów za rok 2012? W powyższym linku znalazłem tylko informacje na temat statystyk brokerskich, natomiast po powtórnym kliknięciu, aby sprawdzić ponownie zamieszczone informacje - okazało się, że podstrona przestała istnieć. Możliwe, że to jakiś błąd po mojej stronie, niemniej jednak będę wdzięczny za informację zwrotną.

Witam.

Serwer został zmieniony na nowy i niestety coś wariuje. Wszystko powinno być wkrótce dobrze. Artykuł pod wskazanym adresem powinien być widoczny. U części osób jest dobrze u części jeszcze nie.

Przepraszam za zamieszanie.

Co do statystyk zarabiających kont to myślę, że w raporcie kwartalnym Forex Magnates powinny być. Na bank gdzieś je widziałem. Przejrzałem raport za III kwartał, ale nie znalazłem.

Postaram się poszukać w starszych.

O ile dobrze pamiętam część brokerów podawał, że ma ponad 50% zyskownych kont.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nowe funkcje na Comparic.pl

Portal Comparic.pl wprowadził dwa nowe narzędzia: Zmienność oraz Korelacje. Znajdują się one w nowej sekcji Rynek. Do tej zakładki zostały włączony również Kalendarz Makro oraz Komentarz dzienny.

Korelacje to zależności między danymi parami na rynku. Zakres korelacji to +100% do -100%, gdzie +100% oznacza dokładne odwzorowanie ruchu w tym samym kierunku, a -100% oznacza dokładne odwzorowanie ruchu w kierunku przeciwnym (negatywna korelacja).

Zmienność to bardzo przydatne narzędzie określające zakres ruchu danej pary w zależności od Okresu Czasu. Znając tą wartość oraz koszt zawarcia transakcji (spread + prowizja) możemy określić na jakich parach najbardziej opłaca się grać. Jest to szczególnie ważne w obecnym okresie kiedy po pierwsze zmienność na głównych parach zmniejsza się, a z kolei koszty na parach egzotycznych i crossach idą w dół. Zachęcam do liczenia i przyglądania się bo może się okazać, że pary których w ogóle nie braliśmy kiedyś pod uwagę staną się głównymi.

Narzędzia te pochodzą z myfxbook i pokazują drogę jaką część stałej treści dostępnej na Comparic.pl będzie podążać. Chcę w miarę możliwości zgromadzić najciekawsze i najbardziej przydatne informacje, narzędzia rozrzucone po sieci w jednym miejscu.

Ze swojej strony proszę o propozycje co chcielibyście mieć pod ręką. Czego musicie szukać w kilku różnych miejscach rozrzuconych po sieci, a wolelibyście mieć to na jednej stronie. I to nie w obcym języku, ale po polsku.

LINK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spadek wolumenu w Thomson Reuters w grudniu wyniósł 8,1%

Trwa publikacja danych za grudzień. Krótko po ogłoszeniu przez EBS spadku obrotów o 10% Thomson Reuters ogłosił raport dla swojego działu FX Sport oraz dla FXall. W tym miesiącu wolumen dzienny dla Thomson Reuters spadł do 102 miliardów dolarów ze 111 miliardów w listopadzie i ze 114 miliardów w roku ubiegłym.

LINK

Z dedykacją dla Denona ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

GBP/JPY – wypełniona korekta prosta ABC

Zgodnie z analizą z wczoraj: LINK cena doszła do poziomu przewidywanego poziomu.

Składa się na niego: docelowy zasięg fali C czyli często 100% fali A. Jest to w miejscu zaznaczonym na wykresie żółtym kolorem. Znajduje się tam również techniczne wsparcie, oraz 50% zniesienia fali wzrostowej.

Reakcja ceny jest widoczna. Jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma i świeca H1 utworzy formację odwrócenia trendu będzie to potwierdzeniem i okazją do ustawiania zleceń kupna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Forex-Service charytatywnie dzieciom

Świetna inicjatywa Andrzeja Pierz właściciela strony:

http://forex-service.eu. Oferuje swój produkt w zamian za wpłatę na Dom Dziecka lub inną formę pomocy dzieciom.

Wiadomość od Andrzeja:

Odkąd założyłem własną firmę myślałem nad tym żeby pomóc innym którym gorzej się powodzi i idąc śladem jednego z kolegów z forum nawigatora postanowiłem zaoferować darmową usługę.

Więc jeżeli masz EA , skrypt czy wskaźnik które sprzedajesz mogę zaproponować Ci prawie darmową oprawę graficzną instalatora.

Dlaczego prawie , żeby skorzystać z tej usługi wystarczy że wpłacisz co najmniej 50zł na dowolnie wybrany Dom Dziecka lub inną instytucję pomagającą dzieciom.

Więc jeżeli chcesz mieć profesjonalny instalator swojego programu MQL4 i chcesz pomóc dzieciaczkom to daj znać na e-mail biuro@forex-service.pl

Sam decydujesz jakiej instytucji chcesz pomóc.

Instalator jest wolny od moich linków czy moich reklam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wywiad z Panem Neal Saleh – Prezesem Działu Sprzedaży IronFX

IronFX to cypryjski broker, który dynamicznie zdobywa rynek. Szczególnie atrakcyjny wydaje się być dla nowych traderów ze względu na świetną promocję 100% bonusu od 1 wpłaty.

Promocja jest zupełnie inna od konkurencyjnych. Jest to tak zwana „poduszka bezpieczeństwa”. W przypadku straty poniżej depozytu początkowego połowa jest pokrywana jest właśnie z bonusu.

Przedstawiam wywiad z Prezesem Działu Sprzedaży IronFX Naelem Saleh.

Pan Saleh dołączył do IronFX w 2010 roku jako szef działu operacji. Wcześniej pracował jako manager operacyjny w ACM Middle East & Asia przez 4 lata. Przed pracą w ACM pełnił kluczowe role w kilku instytucjach zajmujących się finansami i usługami brokerskimi. Tam zdobył doświadczenie zarówno w instytucjonalnym jak i detalicznym rynku, szczególnie jako specjalista od umów z instytucjami oraz rozwoju White Label. Różne zadania jakie wykonywał w trakcie kariery udowodniły znakomite zrozumienie sprzedaży, obsługi klienta oraz ścieżki rozwoju brokera online. Pan Saleh skończył kierunek Komputerowe Systemy Informacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyniki Automated Trading Championship 2012

Przedstawiam wyniki zakończonych pod koniec 2012 roku Mistrzostw Tradingu Automatycznego z pulą nagród $80 000. Prezentacja tych wyników jest wstępem do zaprezentowania kilku wywiadów z topowymi graczami.

Dodatkowo pokazują one jak trudno jest stworzyć EA, które osiąga imponujące wyniki w dłuższym okresie czasowy. Robot z drugiego miejsca miał 62% DrawDown, a 3 EA zaliczyło 50% spadek depozytu początkowego. Oto dokładne WYNIKI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wywiad z MrYogi już jutro!

Zgodnie z zapowiedzią jutro pojawi się druga część wywiadu z Michałem „MrYogim” Zbróg. Zgodnie z Waszymi sugestiami pytam o sprawy bardziej techniczne jeśli chodzi o sam jego trading. Również będzie kilka pytań spośród tych, które do mnie napłynęły od Was za co bardzo dziękuję.

Tutaj link to pierwszej części wywiadu: Wywiad z MrYogi, czyli dlaczego dobry trader je mleko w proszku, a nie bułkę z bananem.

Wkrótce mam nadzieję wywiad z FxLamerem. Tutaj również będę prosił o propozycje pytań, chociaż sam mam ich tak wiele, ze mogę go troszkę zamęczyć.

Przysyłajcie mi również propozycje osób, z którymi wywiad chcielibyście przeczytać lub tematy, które Was interesują.

Propozycje proszę przesyłać na: marcin.wenus@comparic.pl

Przy okazji bardzo Wam dziękuję za ciepłe słowa, jak również konstruktywną krytykę – ta jest również mile widziana bo przyczynia się do rozwoju portalu.

Pozdrawiam

Marcin Wenus

marcin.wenus@comparic.pl

gg: 5403034

skype: ComparicFX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uroki bycia zawodowym traderem – 2 część wywiadu z MrYogi.

Zgodnie z Waszymi sugestiami poprosiłem Michała o bardziej szczegółowe detale jego rozwoju jako tradera oraz samego stylu gry.

Zapraszam do czytania: LINK

Jak zwykle proszę o komentarze. Jednak proszę pamiętać, że ja nie jestem Michałem i na pytania kierowane do niego nie odpowiem.

Proszę o propozycje z kim chcielibyście przeczytać wywiad, oraz propozycje pytań na: marcin.wenus@comparic.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy lobby grupy CME jest odpowiedzialne za ostatnie regulacje NFA anty-spot FX?

Jak informuje wiodąca firma oferująca mostek MT4 CMAP LCC, ostatnie regulacje NFA zmieniają rozkład sił na rynku w USA. Jeśli firma oferuje spot FX musi mieć co najmniej $20 milionów kapitału. Ostatnio zarządzenie dotyczyło jedynie firm, oferujących takie usługi dla indywidualnych inwestorów. Zmiana oznacza, że nawet Prime Broker, nie mający nic wspólnego z klientem detalicznym musi mieć kapitał 20 milionów Dolarów, aby móc się zarejestrować i działać na terenie Stanów Zjednoczonych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

GKFX dołącza do oferty portalu Comparic.pl

GKFX to broker przyciągający wysoką gwarancją depozytu 50 000GBP oraz niesamowitą wręcz ofertą instrumentów:

100 par walutowych!

Około 400CFD na akcje z giełd: USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Holandii, Szwajcarii a nawet Turcji.

Świetne spready na Indeksach (często poniżej 1 punktu na DAX)

Sam mam konto real u tego brokera właśnie ze względu na tą różnorodność od około roku.

Zachęcam do otwarcia choćby konta DEMO i możliwości analizy tak wielu instrumentów na MT4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chińscy hakerzy stworzyli fałszywą stronę Boston Prime i udawali Brokera Forex

Chińscy hakerzy skopiowali całkowicie Boston Prime nazywając tą stronę www.bostonprime.cn.com i nie udawali nawet lokalnego przedstawiciela, ale oficjalnie brokera. Boston Prime nie akceptuje w ogóle klientów indywidualnych jak również nie otwiera dla nich kont. Jednak chiński klon to robił i dlatego stał się bardzo niebezpieczny. Wyglądała jak oryginalna strona i miała jeszcze opcje otwarcia konta Demo i Live jak również pozwalała na ściągnięcie platformy nazwanej Boston Prime FX Trader (prawdopodobnie fałszywy serwer Metatradera 4).

Więcej na: Comparic.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

BRE Forex ECN – obniżka prowizji ponad 10% z portalem Comparic.pl!

Miło mi poinformować, że podpisując umowę z BRE Forex ECN za pośrednictwem Comparic.pl, każdy zostanie automatycznie zakwalifikowany do niższej grupy prowizji na walutach 0,0040% zamiast 0,0045% co oznacza ponad 10% rabatu.

Jeśli BRE Forex ECN to tylko z portalem Comparic.pl!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Comparic.pl w najbliższej przyszłości

Chciałem przedstawić plany rozwoju portalu w najbliższej przyszłości oraz prosić Was o uwagi, pomysły i komentarze.

Jutro pierwsza część obiecanego wywiadu z Henrykiem „FxLamerem” Woźniakiem. Będzie sporo o forum nawigatora, o początkach FX w Polsce, pierwszym wyzerowanym koncie…

W najbliższym czasie strona Comparic.pl ulegnie pewnej ewolucji:

Mocno zostanie rozbudowany dział Edukacji.

Pojawią się nowe działy. Na początek Strategie. Pierwsza część to będzie strategia H4/D1, którą będę prezentował osobiście.

Konto live, na którym będzie około 1000Euro zostanie podłączone do myfxbook – z pełnym podglądem otwartych transakcji, ich wielkości itp.

To eksperyment, obciążenie psychiczne też będzie spore, ale strategia jest dobra i jak to zwykle bywa wystarczy trzymać się zasad systemu, zarządzania kapitałem i jakoś to będzie.

Druga strategia to prezentacja Price Action w wykonaniu jednego ze światowych autorytetów w tej dziedzinie czyli Niala Fullera.

Po wielu rozmowach, ocenie portalu, jak również mojej osoby Nial zgodził się, żebym publikował jego pracę tłumaczoną na język polski.

Przede wszystkim będą to dziesiątki wartościowych artykułów o tradingu, psychologii, sposobach działania i podchodzenia do Forexu, jak również codzienne setupy Niala. Robi je w ulubionym dla siebie okresie czasowym, czyli tak nie docenianych u nas wykresach dziennych.

Nial jest z Australii, prezentuje setupy w nocy, także do porannej kawy będzie je już można przeczytać po polsku na Comparic.pl.

Oprócz tego do godziny 9:00 będzie ukazywać się Przegląd Poranny, w którym można przeczytać o najważniejszych wydarzeniach, które miały miejsce od zakończenia sesji w Europie, poranna analiza EUR/USD, komentarz do kalendarza makro i wydarzeń na dany dzień oraz analiza wybranej pary walutowej. Jeśli jeszcze coś chcielibyście między 7 a 9 rano przeczytać proszę piszcie na marcin.wenus@comparic.pl w miarę możliwości postaram się to włączyć.

Szykuję jeszcze niespodzianki związane ze znanymi postaciami polskiego świata Forex, ale o tym może w następny piątek. Jeśli wszystko uda się wprowadzić portal wzbogaci się o 2 ważne działy, które w Polsce praktycznie na żadnej stronie nie są obecne.

Oferta brokerów zostanie wzbogacona w najbliższym czasie o dwóch. Jednym z nich będzie broker będzie z ogromną ofertą kilkuset instrumentów.

Drugi to znany gracz na światowym rynku, mający właściciela Polaka, ale nie będący w ogóle obecny u nas. Z nim będzie wiązał się kolejny zapowiadany przeze mnie na starcie dział – czyli testowanie automatycznych sygnałów.

Bardzo proszę o uwagi, sugestie, życzenia. Wszystko brał pod uwagę i w miarę możliwości poprawiał i wprowadzał. Proszę o uwagi na marcin.wenus@comparic.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

FxLamer – pierwsza część wywiadu z "guru" polskiego Price Action

Przedstawiam pierwszą część wywiadu z Henrykiem „FxLamer” Woźniakiem autorem e-booka Najlepsze systemy Forex – Price Action oraz właścicielem portalu szkoleniowego http://www.forextrader.pl/. Henryk jest na rynku od ponad 10 lat zajmując się tradingiem zawodowo. Przez kilka lat dzielił się swoimi spostrzeżeniami i systemem na forach, założył i prowadził najdłuższy wątek systemowy Naked Trading.

Tradycyjnie proszę o propozycje dalszych pytań do Henryka, osób z którymi chcielibyście przeczytać wywiad, czy też uwag dotyczących samego portalu: www.comparic.pl

Uwagi proszę wysyłać na: marcin.wenus@comparic.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tradingwheels – rewolucja w nauce tradingu!

Tradingwheels to program łączący grę na demo z tradingiem na koncie rzeczywistym. Program łączy oba konta tradera i kopiuje transakcje z demo na real.

Jednak żeby powoli budować doświadczenie tradera program oferuje różne stopnie odwzorowania transakcji. Początkujący, Średniozaawansowany, Zaawansowany i Ekspert. Wybierając pierwszą opcję wszystkie transakcje wykonywane są tylko na demo, kolejny poziom to 5% szansa, że transakcja zostanie wykonana na koncie real, poziom Zaawansowany to 25% szansy na uruchomienie transakcji na koncie live, a Ekspert 100%.

Więcej: Comparic.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...