Raport – Wyniki włoskich wyborów osłabiają wspólna walutę.
Wtorek, 26 lutego 2013 r.
Euro (EUR) dziś jest notowane blisko poziomu 1,3066 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Jest to najniższy punkt od sześciu tygodni. Spadek ten nastąpił zaraz po ogłoszeniu wyników
do parlamentu włoskiego. Pierwsze wyniki wyborów we Włoszech wskazały, że centrolewica na czele z Partią Demokratyczną wygrała wybory do parlamentu, drugie miejsce zajęła centroprawica, której przewodzi Silvio Berlusconi, trzecie miejsce zajął populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo, a na samym końcu uplasowała się lista ustępującego premiera Mario Montiego. Wynik taki może okazać się problematyczny dla partii Berdaniego, gdyż oznacza, że Berlusconi będzie miał większość w senacie. Wiadomości te są mało optymistyczne zarówno dla Włoch, jak i dla całej Unii Europejskiej. Z powodu tych wydarzeń eurodolar zanotował wczoraj spadek. Teraz wszystkie oczy skierowane są na sytuację we Włoszech i zmiany w sferze politycznej, które lada dzień nastąpią.
EUR/USD
W dniu dzisiejszym ukażą się dane ze Stanów Zjednoczonych: Indeks cen domów
S&P/Case-Shiller – poziom optymizmu wyrażany przez konsumentów w odniesieniu do stanu gospodarki (zaufanie konsumentów). Na godzinę 16.00 zaplanowane jest Przemówienie Prezesa FED dotyczące półrocznego raportu nt. polityki monetarnej, podczas którego poznamy dalsze stanowisko Fedu na temat programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3). Program ten, jak wskazuje ostatni protokół z posiedzenia FOMC może zostać wstrzymany wcześniej niż planowano.
Dziś od rana polski złoty stabilizuje się po wczorajszych zmiennych notowaniach: na początku odczyt sprzedaży detalicznej wskazywał wynik 3,2% - to najwyższy poziom od października 2012 roku, jednakże po wydarzeniach we Włoszech, cena złotówki powróciła do niskich poziomów. Rano za euro (EUR) trzeba zapłacić 4,1570 PLN, 3,1815 PLN za dolara amerykańskiego (USD) oraz 3,4268 PLN wobec franka szwajcarskiego (CHF).
Ropa Brent jest dziś notowana na poziomie 113,35 USD za baryłkę, przy dzisiejszym minimum na poziomie 113,34 USD za baryłkę. Złoto zaś kwotowane jest na poziomie 1597,72 USD za uncję, a minimum dzisiejszego dnia to 1588,13 USD za uncję.
Dzisiejszy kalendarz i dane wpływające na rynek:
15.00 USA – Ceny nieruchomości r/r
16.00 USA – Sprzedaż nowych mieszkań, prognoza 0,381 mln, poprzedni odczyt 0,369 mln.
16.00 USA – Przemówienie Prezesa FED
Pary walutowe i surowce warte uwagi: EURUSD, XAU i OIL
Punkt pivot dla EURUSD jest na 1,3145 z preferencją otwarcia krótkiej pozycji na 1,3145
Punkt pivot dla XAU jest na 1584 z preferencją otwarcia długiej pozycji na 1584
Punkt pivot dla OIL jest na 94,25 z preferencją otwarcia krótkiej pozycji na 94,25