Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Cykle koniunkturalne

Recommended Posts

"Cykl koniunkturalny to jedno z najważniejszych pojęć współczesnej ekonomii, zdefiniowane przez wybitnych ekonomistów, Artura Burnsa i Wesleya Mitchella, w ich pionierskim opracowaniu z 1946r., Measuring Business Cycle". (Źródło: Wskaźniki ekonomiczne - Przewodnik dla inwestora. Autor: Richard Yamarone).

"Cykl koniukturalny to pewien typ fluktuacji , obserwowanej w zagregowanej aktywności gospodarczej narodów, które organizują pracę głównie w przedsiębiorstwach : na cykl ten składa się obserwowana mniej więcej równocześnie w wielu sferach działalności gospodarczej faza rozkwitu (ekspansji), następujące po niej fazy spadkowe (regresowe) - recesja i depresja, oraz faza ożywienia, która prowadzi do fazy rozkwitu następnego cyklu". (Źródło: Measuring Business Cycle. Autorzy: Arthur Burns, Wesley Mitchell).

Upraszczając - cykle koniunkturalne to powtarzające się zachowania stanu gospodarki danego kraju.

Informacje:

- nie ma dwóch takich samych cykli

- długości cykli koniunkturalnych są różne

- identyfikacja cyklu koniunkturalnego może obywać się za pomocą badań nad PKP danego kraju (wzrost -ekspansja, spadek - depresja), należy jednak pamiętać, że nie można określać cykli jedynie za pomocą jednego wskaźnika

Mam nadzieję, że mój krótki opis pozwoli po części zrozumieć zagadnienie, o którym ostatnio tak często się mówi. Tematu cykli koniunkturalnych nie da się opisać za pomocą jednego posta, dlatego też serdecznie zachęcam do dalszej lektury na ten temat.

Jeżeli ktoś ma coś do dodania to zapraszam do dyskusji :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z mojej strony dokładniejszy opis 4 faz cyklu koniunkturalnego:

1. Faza recesji – jest przejawem spadku ogólnej działalności gospodarczej, szczególnie <a href="http://www.forum.traderteam.pl/viewtopic.php?t=263" title="produkt krajowy brutto - pkb">pkb</a> i zatrudnienia. Banki ograniczają kredyty, spadają inwestycje, spadają zamówienia na urządzenia wytwórcze i pojawiają się trudności ze sprzedażą towarów.

2. Faza dna – gdy <a href="http://www.forum.traderteam.pl/viewtopic.php?t=263" title="produkt krajowy brutto - pkb">pkb</a> przestaje spadać, a bezrobocie przestaje wzrastać, osiągnięte jest dno cyklu koniunkturalnego. Jest to najniższy punkt cyklu. Po nim może nastąpić poprawa lub może ona jeszcze „pełzać” na tym niskim poziomie przez dłuższy czas.

3. Faza ożywienia – <a href="http://www.forum.traderteam.pl/viewtopic.php?t=263" title="produkt krajowy brutto - pkb">pkb</a> i zatrudnienie rośnie, rosną wydatki inwestycyjne i konsumpcyjne, upowszechnia się optymizm wśród inwestorów i producentów

4. Faza szczytowa – to punkt gdy ogólny poziom aktywności gospodarczej przestaje się podnosić. Stanowi on najwyższy punkt cyklu koniunkturalnego. (Źródło: wykład/ćwiczenia)

Długość cyklu mierzy się od szczytu do szczytu.

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mówi się o tym, że ruchy na giełdzie wyprzedzają zmiany cykli gospodarczych (koniunkturalnych).

Dzieje się tak za sprawą tego, iż uczestnikom rynku udaje się poprawnie przewidzieć przyszły stan gospodarki, przez co podejmują decyzje inwestycyjne, które doprowadzają do owych zmian. Jest to rodzaj samospełniającej się przepowiedni.

Opóźnienie gospodarki w stosunku do rynku wynika z tego, że transakcje rynkowe są płynne, podczas gdy dopasowanie gospodarki już takie nie jest, czego powodem jest ograniczona wymienialność zapasów i dóbr kapitałowych.

Bibliografia: Victor Sperandeo, Trader Vic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...