Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Forex a podatki

Recommended Posts

Wiele osób ma problem, jeżeli chodzi o rozliczenie się z Fiskusem z gry na rynku Forex.

Poniższe informacje zostały skonsultowane z księgową i tyczą się nie tylko rynku Forex, lecz także wszystkich zysków kapitałowych.

Osoby uzyskujące przychody z kapitałów pieniężnych rozliczają się z Urzędem Skarbowym składając PIT-38 (do 30-04-2009r./koniec kwietnia danego roku) na podstawie otrzymanego od Brokera PIT-8C. W przypadku braku PIT-8C - na podstawie własnych wyliczeń (przychód - koszty uzyskania = dochód).

W zeznaniu PIT-38 za dany rok rozlicza sie 50 % straty z lat poprzednich (jeżeli były straty).

Przychody z kapitałów pieniężnych nie łączy się z innymi przychodami. Opodatkowane są one 19-proc. zryczałtowanym podatkiem, który w zeznaniu rocznym (PIT-38) znajdzie się tylko wtedy, gdy za podatnika nie pobierze go płatnik (najczęściej broker nie pobiera podatku od zysków kapitałowych, przy czym sami musimy go odprowadzić).

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odwiecznym problemem i pytaniem natomiast jest jak rozliczyć się jeśli mamy konto u zagranicznego brokera i/lub w zagranicznej walucie, który nie ma obowiązku wystawiania PIT-8C ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest napisane "W przypadku braku PIT-8C - na podstawie własnych wyliczeń (przychód - koszty uzyskania = dochód). "

A` propos: Witam serdecznie na forum starego kolegę ;-)

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, witam :mrgreen:

To prawda ale po jakim kursie trzeba sobie zrobić własne wyliczenia jeśli mamy konto w USD/EUR a musimy rozliczyć się w PLN? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przychody i koszty za 2008r w walutach obcych przelicza się według kursu średniego walut obcych, ogłoszonych przez NBP z dnia uzyskania przychodu lub poniesienia kosztów.

Od 2009r będzie to wg. kursu średniego ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zdarzenia.

Siadasz z kalkulatorkiem i liczysz każdą pozycję - powodzenia skalperom :mrgreen:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, i teraz to jest pełna informacja :-). Tutaj to zajęło 3 posty, a na innym znanym forum ponad 70 stron.

Faktycznie, jeśli scalper nie ma narzędzi do obliczania tego to życzę powodzenia. Wtedy chyba po zakończeniu każdej sesji należałoby sobie obliczać podatek lub przynajmniej robić bilans :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywista jeśli weźmiemy kurs średni NBP dla miesiąca albo tygodnia, to też nic złego się nie stanie, albowiem żaden urzędnik nie będzie siedział z kalkumulatorem i liczył :)

Istotne zwłaszcza dla ludzi, którzy nie robią bilansów nawet tygodniowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę dodam tylko, że czasami - w przypadku brokera zagranicznego - istnieje możliwość dogadania się z księgowym/księgową. Najlepiej zgłosić się do najbliższego IB i zapytać czy istnieje taka możliwość, aby ich księgowy wyliczył za nas pozycje. Jeżeli dany broker posiada IB w Polsce to taka czynność najczęściej kosztuje szacunkowo 50-100zł.

Oczywiście każdy przypadek jest inny. Może się też zdarzyć tak, że IB odmówi pomocy ze względu na to, iż takie czynności nie leżą w jego obowiązkach. Sugeruję jednak zapytać zanim zaczniemy sami zabierać się za obliczanie każdej pozycji ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przychody i koszty za 2008r w walutach obcych przelicza się według kursu średniego walut obcych, ogłoszonych przez NBP z dnia uzyskania przychodu lub poniesienia kosztów.

Bardzo uproszczone stwierdzenie:) Tylko to jest kosztem, a co przychodem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koszt - poniesione nakłady finansowe na zawarcie transakcji (można wliczyć w to dostęp do softu, notowań etc.)

*internet rozliczamy osobno w PIT-36 lub PIT-37 jeżeli mamy inne dochody, przy czym tak jak mówiliśmy wcześniej - rozliczenie zysków kapitałowych to PIT-38.

Przychód - ile otrzymaliśmy pieniędzy po ich zamknięciu (w ogólnym rozrachunku)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie strata z konkretnej transakcji moze być zaliczona do kosztów? Jesli tak, to czy jest na to jakas podstawa prawna, a jesli nie, to jak odliczyc straty z forexu? Przepraszam, ze tak wnikam, ale na innym forum toczy sie bardzo buzliwa dyskusja na tem temat, stad moja dociekliwosc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie - po to jest to forum, żeby sobie pomagać ;-)

Jeżeli w rozliczeniu od zysków kapitałowych po podliczeniu wychodzi strata, to można 50% owej straty odjąć od przyszłorocznego zysku - można ją rozliczyć przez 5 kolejnych lat (pamiętając, że nie więcej niż 50%).

Zakładając, że przez te 5 lat różnie może być: raz dochód, raz strata - możemy sobie regulować. Jeżeli w pierwszym roku będzie dochód ale z jakiegoś powodu nie będziemy chcieli rozliczyć straty, to mamy na to jeszcze cztery kolejne lata.

Może być tak, że osiągniemy w kolejnych latach tak mały dochód, że będzie można od niego odliczyć kolejno np : 20%, 30%, 40%, 10% z całej kwoty jaka przypada nam do odliczeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Istnieją też instytucje finansowe, brokerskie które są zarejestrowane w Luxemburgu lub w innych rajach podatkowych od ktorych nie musimy odprowadzac podatku. Mozemy jesli chcemy, ale nie musimy. Wiec jak ktoś od rynku Forex chce mieć wiecej dla siebie niech po googluje i znajdzie sobie taką platforme do grania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Istnieją też instytucje finansowe, brokerskie które są zarejestrowane w Luxemburgu lub w innych rajach podatkowych od ktorych nie musimy odprowadzac podatku. Mozemy jesli chcemy, ale nie musimy. Wiec jak ktoś od rynku Forex chce mieć wiecej dla siebie niech po googluje i znajdzie sobie taką platforme do grania.

Jesteś tego pewien ? będąc obywatelem Polski niezależnie gdzie zarabiasz musisz zapłacić podatek, chyba że przeprowadzisz się do raju.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Istnieją też instytucje finansowe, brokerskie które są zarejestrowane w Luxemburgu lub w innych rajach podatkowych od ktorych nie musimy odprowadzac podatku. Mozemy jesli chcemy, ale nie musimy. Wiec jak ktoś od rynku Forex chce mieć wiecej dla siebie niech po googluje i znajdzie sobie taką platforme do grania.

Platforma nie ma nic do rzeczy (nawet jeżeli w tym wypadku masz na myśli brokera). Jesteś rezydentem Polski i rozliczasz się z naszym US na normalnych warunkach.

Dodatkowo od nieujawnionych przychodów - w razie kontroli i udowodnienia - płacisz karę w wysokości 75% tych przychodów które zataiłeś. Dlatego przykro mi ale wypowiedź typu "... możemy jeśli chcemy, ale nie musimy..." wg. mnie nie jest zgodna z prawdą.

To, że nie dostajemy od zagranicznego brokera PIT-c lub PIT-11, nie upoważnia nas do zatajenia przychodów. Naszym zadaniem jest obliczenie dochodów i ich ujawnienie.

Oczywiście decyzja jaką podejmie każdy podatnik, odnośnie własnego rozliczenia, zależy tylko i wyłącznie od niego samego.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, niedawno zająłem się forexem i chciałem się zorientować kiedy należy płacić podatek od przeprowadzanych transakcji? Czy ma to być raz w roku przy składaniu PITu czu co miesiąc, co jeśli nie wyciągam pieniędzy tylko cały czas leżą u brokera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy ma to być raz w roku przy składaniu PITu czu co miesiąc, co jeśli nie wyciągam pieniędzy tylko cały czas leżą u brokera?

Przy składaniu PITu. Płacisz podatek do końca kwietnia za cały rok poprzedni . Nie ważne czy wypłaciłeś te pieniądze czy nie, czy też straciłeś wszystko 2 stycznia roku następnego. Odprowadzasz podatek za osiągnięty zysk w ciągu tamtego roku od 1.01 do 31.12.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś oglądając tvn cnbc biznes wpadło mi w ucho kilka informacji na które warto zwrócić uwagę...

W zeznaniu PIT-36 za dany rok rozlicza sie 50 % straty z lat poprzednich (jeżeli były straty).

Tu warto zaznaczyć jeszcze, że tylko z maksymalnie 5 lat wstecz - nie więcej.

Co ciekawe, w koszty możemy sobie wrzucić np. szkolenie z AT czy zakup gazety Parkiet ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) Tu warto zaznaczyć jeszcze, że tylko z maksymalnie 5 lat wstecz - nie więcej. (...)
(...) Jeżeli w rozliczeniu od zysków kapitałowych po podliczeniu wychodzi strata, to można 50% owej straty odjąć od przyszłorocznego zysku - można ją rozliczyć przez 5 kolejnych lat (pamiętając, że nie więcej niż 50%).

Zakładając, że przez te 5 lat różnie może być: raz dochód, raz strata - możemy sobie regulować. Jeżeli w pierwszym roku będzie dochód ale z jakiegoś powodu nie będziemy chcieli rozliczyć straty, to mamy na to jeszcze cztery kolejne lata.

Może być tak, że osiągniemy w kolejnych latach tak mały dochód, że będzie można od niego odliczyć kolejno np : 20%, 30%, 40%, 10% z całej kwoty jaka przypada nam do odliczeń.

Zaznaczyłem :-P .

Co do możliwości odliczenia szkoleń oraz gazet, to bardzo ciekawe. Dobrze, że o tym wspomniałeś, gdyż jeżeli o mnie chodzi, to nawet o tym nie pomyślałem, a na logikę - rzeczywiście może się to kwalifikować, jako koszt osiągnięcia przychodu z zysków kapitałowych.

Chyba będę musiał przy następnym rozliczeniu zrobić sobie wcześniej szkolenie i wystawić za nie fakturę... ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aaa faktycznie, sorry przegapiłem :-).

Chyba będę musiał przy następnym rozliczeniu zrobić sobie wcześniej szkolenie i wystawić za nie fakturę... ;-)

Ciekawe co z rachunkami za internet czy telefon (telefoniczne składanie zleceń [phone trading? :-D ] ), pewnie też by się dało...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...)Ciekawe co z rachunkami za internet czy telefon (telefoniczne składanie zleceń [phone trading? :-D ] ), pewnie też by się dało...

W sumie jeżeli patrzeć na trading/inwestowanie, tak jak na każdą inną działalność, to wypadałoby aby proponowane przez Ciebie możliwości odpisu, były również możliwe do zrealizowania.

Dowiem się i dam znać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku internetu sprawa wygląda tak, że w zeznaniu rocznym każdy może, jako koszt odliczyć go sobie od dochodów (jeżeli takowe posiada), lecz jedynie do kwoty 760,00 zł.

Nie wiem jednak, jak sprawy wyglądają w przypadku wspomnianego "phone trading".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak ma sie sytuacja, gdy nie mieszkam w Polsce (jestem rezydentem innego kraju) i rozliczam się w Urzedzie Skarbowym w kraju gdzie mieszkam, a gram na platformie brokera dzialajacego w Polsce (tu Admiral Markets). Jestem obywatelem polskim ale mieszkam i pracuje w innym kraju i tam place podatki.

PS: Przepraszam za brak polskich liter ze zrozumialych wzgledow. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie - przypomnę, że nie jestem doradcą podatkowym oraz wszelkie wypowiedzi są jedynie wyrazem mojej opinii - nie ma znaczenia w Twoim wypadku to, że jesteś obywatelem Polski. Tak jak napisałeś - jako rezydent innego kraju odprowadzasz tam podatki (w tym również od zysków kapitałowych).

Jeżeli chodzi o Admiral Markets to rozróżniamy Ltd oraz AS, dlatego najlepiej będzie jak zadzwonisz/napiszesz do brokera i upewnisz się jak w Twoim przypadku wygląda możliwość uzyskania rozliczenia. Sprawa wygląda tak, że w jednym przypadku broker najczęściej nie informuje US (uregulowanie tych spraw pozostaje w Twojej gestii), podczas gdy w drugim przypadku prawdopodobnie otrzymasz rozliczenie.

Tak jak już wspomniałem - najlepiej jest dowiedzieć się u brokera, jak sprawa jest załatwiana i następnie na podstawie uzyskanych informacji podjąć decyzję co do sposobu rozliczenia. Wszystko rozbija się o konkretną sytuacją, gdzie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nawet w przypadku problemu z uzyskaniem potrzebnych dokumentów często istnieje możliwość dogadania się z brokerem odnośnie ich wygenerowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...