Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Forex a podatki

Recommended Posts

Dzwonilem do Admiral Markets i z tego co sie dowiedzialem, to nie wysylaja zadnej informacji do US. Jedyny dokument rozliczeniowy wysylaja do mnie i ja decyduje co dalej z tym zrobic. Oni tez nie wiedza jak wyglada sprawa w mojej sytuacji. Formalnie powinienem rozliczac sie w kraju ktorego jestem rezydentem. Problem polega jednak na tym, ze trudno ustalic jednoznacznie w jakim kraju osiagnalem zyski kapitalowe. Przepisy troche sie wykluczaja wzajemnie. Jednoczesnie przebywam w kraju rezydenckim i tam przeprowadzam inwestycje, jednakze korzystam z platformy brokera polskiego. Chyba nie obedzie sie bez profesjonalnej porady u radcy prawnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Traktując sprawę w ten sposób możemy pójść innym tropem. Broker Admiral Markets nie jest polskim brokerem - posiada jedynie filię zwaną IB (Introduction Broker). Prawdziwą siedzibą są w tym wypadku brytyjskie Wyspy Dziewicze, co w tym przypadku eliminuje jakiekolwiek powiązanie z polską. Warszawski oddział jest swego rodzaju supportem, który m.in. udziela pomocy klientom i zajmuje się otwieraniem rachunków dla AM Virgin Islands.

Analizując Twoją sytuację - uważam, iż powinieneś się rozliczyć w państwie, którego jesteś rezydentem (Polska w tym wypadku ma praktycznie zerowe znaczenie w przypadku, gdy mielibyśmy się skupić na samym rozliczeniu). Dodatkową - być może kluczową - informacją byłoby napisanie w jakim państwie aktualnie rezydujesz. Jeżeli jest to GB, to myślę, że sprawa wydaje się bardzo prosta do rozwiązania.

Co do radcy prawnego, to uważam, że wszelkie porady (prawne, podatkowe, księgowe, finansowe) są warte ceny, jaką płacimy specjalistom. Bardzo często okazuje się, że profesjonalna porada wychodzi o wiele taniej, niż ewentualna kara czy też utracone nerwy w przypadku różnego rodzaju roszczeń i problemów z prawem (niezależnie od tematyki porady). Oczywiście wybranie odpowiedniego doradcy też jest bardzo ważne ale to już dyskusja wykraczająca poza ramy tego wątku.

Artecki - daj znać jakie działanie podjąłeś lub też co postanowiłeś. Wszelkie potencjalnie pomocne informacje są tutaj mile widziane ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo jeszcze nie podjalem zadnych dzialan. Wiadomo - swieta, Nowy Rok :) Co do panstwa to jest Francja. Jak cos sie wyklaruje to oczywiscie podziele sie rezultatami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam taką sytuację,

od czerwca 2008 roku gram na amerykańskiej giełdzie.

Nie obracam własnym kapitałem, a pieniędzmi firmy zarejestrowanej w pewnym raju podatkowym (z tego, co ostatnio obiło mi się o uszy ukrócają powoli działalność rajów-mniejsza o to w tym momencie). Wszystko odbywa się w Polsce, obecnie gram z mieszkania.

Nie jesteśmy w żaden sposób rozliczani. Od pewnego czasu mam przychody, nie duże, ale mogę się z nich utrzymać. Paru moich znajomych z firmy założyło własną działalność gospodarczą, zatrudniając księgową, w ten sposób się rozliczają.

Nie ukrywam, że obecnie nie myślę jeszcze o zakładaniu działalności, dlatego szukam jakiegoś innego rozwiązania, aby nie zastanawiać się kiedy i czy skarbówka zapuka do mych drzwi. Czy moglibyście mi coś doradzić?

Z góry dziękuję za poświęcony czas

pozdrawiam

Dusza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) Wszystko odbywa się w Polsce, obecnie gram z mieszkania.

Nie jesteśmy w żaden sposób rozliczani. (...)

Nie pochwalam tego, co robisz i dlatego nie mam nawet najmniejszego zamiaru Ci pomagać. Jesteś już odpowiednio długo na rynku, by wiedzieć, że to nie przelewki.

Jeżeli jesteś tak dobrym traderem (by zajmować się tym etatowo), to zanim przyjąłeś cudze pieniądze - powinieneś mieć zgłębione całe zagadnienie od strony prawnej, podatkowej etc.

Osobiście jestem za uczciwym rozliczaniem się. Nie twierdzę, że nie należy szukać możliwych odpisów lub korzystniejszych form rozliczenia, lecz w każdym bądź razie uznaję jedynie legalne rozwiązania.

(...) Nie ukrywam, że obecnie nie myślę jeszcze o zakładaniu działalności, dlatego szukam jakiegoś innego rozwiązania, aby nie zastanawiać się kiedy i czy skarbówka zapuka do mych drzwi. (...)

Jeżeli Twoje działania nie podlegają pod prop-trading (a wszystko wskazuje na to, że tak nie jest), to - przynajmniej w Polsce - nie ma znaczenia czy prowadzisz działalność czy tego nie robisz (już nie wspominając o tym, że Ty nie myślisz nawet o jej założeniu!). Wiedz, że do obracania cudzym kapitałem potrzebna jest licencja.

Aktualnie to ja bym się nie tyle martwił o samą skarbówkę, co o np. Komisję Nadzoru Finansowego, która jeśli by Cię namierzyła, to mogłaby ukarać Cię nawet 7-cyfrową grzywną.

Miejmy tylko nadzieję, że ani pracownicy US, ani KNF nie czytają naszego forum ;-).

----------

EDIT:

Wiem, że są nawet w naszym kraju firmy, które legalnie zatrudniają traderów. Nie uwierzę jednak, że tradujesz sobie ot tak cudzymi (czyt. firmy) pieniędzmi. Piszesz, że inni pozakładali DG, lecz w takim razie na jakiej zasadzie wcześniej świadczyliście usługi?!

Nie chcę demonizować Twojego postępowania, lecz możliwe jest, że źle przedstawiłeś stan faktyczny. Tak jak ja to widzę na ten moment, to w moim mniemaniu wszystko jest nie tak jak powinno.

Jeżeli doszło do nieporozumienia i mimo wszystko zatrudniony jesteś w tym raju podatkowym, to sprawa z licencją może nieco inaczej wyglądać (choć i tak bez poznania stanu faktycznego ciężko jest stwierdzić). Nie zmienia to jednak faktu, że sprawa rozliczenia podatkowego nadal pozostaje otwarta i skoro nie jesteś rezydentem kraju, którego to sprawa dotyczy, to powinieneś już dawno zastanowić się nad odpowiednimi krokami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to firma prop-trading

jestem tam na kontrakcie

firma zarejestrowana jest w raju podatkowym

nie chcę zakładać własnej działalności jeszcze ponieważ pieniądze są niestałe a ja mam sporo na głowie, poza tym wciąż studiuję i daję sobie jeszcze trochę czasu

napisałem jednak na forum ponieważ chciałem zaciągnąć języka a propos rozliczenia się z fiskusem

to chyba dobra pora skoro rozliczać będę się za zeszły rok, a gram od 1,5...z tym że pierwsze kilka miesięcy zajęło szkolenie, podczas którego nic nie zarabiałem, gdyż nie ugrywałem nic, a mam płacony procent z zysku miesięcznego

jeśli ktoś zechciałby napisać coś jeszcze konstruktywnego, przyjmę na klate

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Twoja odpowiedź zmienia w takim razie całą postać rzeczy. Sam przyznasz, że nie do końca opisałeś sytuację - czytając o inwestycjach na rzecz firmy (trwających od roku 2008) nie mogłem inaczej zareagować, jak potępić brak przygotowania.

Skoro jednak jesteś wspólnikiem jakiegoś rodzaju prop-trading company i rzeczywiście tradujesz dopiero od roku, to postaram się Tobie pomóc i opiszę moją analizę aktualnego stanu faktycznego, jaki nam zaprezentowałeś.

Zacznijmy od stwierdzenia, że zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o PIT rezydentem naszego kraju jest osoba, która:

- przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym

lub

- posiada w Polsce swój ośrodek interesów życiowych

Jeżeli zaliczasz się chociaż do jednego z powyższych podpunktów - powinieneś rozliczyć się z polskim fiskusem z wypracowanych zysków. Najciekawsze jest to, że nawet jeśli byś przebywał za granicą, a spełniałbyś jeden z tych warunków, to i tak musisz rozliczyć się z naszym US.

Pamiętaj, że moja wypowiedź jest jedynie osobistą opinią, jeżeli masz jakieś wątpliwości, to możesz skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie albo zgłosić się do Ministra Finansów o odpowiednią interpretację przepisów w świetle Twojej sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację,

z tym że wciąż nie wiem jak to ugryźć

jedynym potwierdzeniem moich zarobków, które można jakoś sprawdzić jest strona gdzie wyszczególnione są wszystkie zawarte przeze mnie transakcje

z wyszczególnieniem opłat za każdą z nich oraz jakie zyski/straty przyniosły

z tym chyba musiałbym zwrócić się do jakieś zaprzyjaźnionej księgowej, gdyż "do ministra" trochę nie po drodze mi.

Niemniej dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...)z tym chyba musiałbym zwrócić się do jakieś zaprzyjaźnionej księgowej, gdyż "do ministra" trochę nie po drodze mi. (...)

Miałem na myśli napisanie stosownego pisma ogólnie do Ministerstwa Finansów w celu otrzymania określonej odpowiedzi.

Zrobisz jak uważasz.

Byłoby miło z Twojej strony jak byś się podzielił z nami informacjami, jak już dowiesz się którędy droga. Może znajdzie się ktoś, kto będzie miał podobny problem - wtedy Twoja wypowiedź będzie jak znalazł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dusza, domyślam się że pracujesz dla SwiftTrade lub OSTC. Nie wiem dokładnie jak wygląda ten Twój kontrakt, ale oni chyba powinni Ci strącać jakieś zaliczki na podatek i wystawić jakiegoś pita na koniec roku. Zauważ, że nie grasz swoją kasą, więc niby z jakiej racji masz się rozliczać z dochodów kapitałowych, skoro to nie Ty uzyskujesz dochód. Podatek jaki powinieneś zapłacić to podatek od Twojego faktyczniego dochodu (nie istotne czy zależny jest od wyników inwestycyjnych czy od tego jak przepowiadasz pogodę lub odśnieżasz chodnik), a nie zysków jakie wypracowujesz dla firmy. Takie jest moje skromne zdanie. Księgowa Ci nie pomoże. Denon słusznie radzi - wystąpić o wiążącą interpretację do MF. Wcześniej możesz skonsultować się z doradcą podatkowym - być może to wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

to żadna z powyższych firm

oczywiście, że nie rozliczałbym się ze wszystkiego, a jedynie procent (mój dochód to od 35-45%), gdyż wtedy podatek, który miałby wpłynąć z mojego portfela, przewyższyłby mój dochód...

nie wystawiają pita...

gdy podejmę jakieś skuteczne kroki, odezwę się

choć znając realia panujące u nas, zapewne nie będzie to prędko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od jakich dochodów trzeba sie rozliczyć? Znaczy jak wysokich? Bo mogę sobie założyć konto za 100 baksów i zarobić przez rok 300$ i to chyba nie jest dużo;) Pytam bo jestem początkującym:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg prawa od każdego dochodu powinieneś się rozliczyć. Niezależnie czy jest to 10 czy 100 000 dolarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od jakich dochodów trzeba sie rozliczyć? (...)

Jest dokładnie tak, jak napisał Raposo z tym że rozliczamy się z każdej złotówki pod kątem zarówno zysków, jak i strat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pytanie z innej beczki, od jakiej kwoty na koncie bank ma obowiazek powiadomić państwo i co ile ta kwota może pojawiać sie na koncie jeśli taka istnieje. ogólnie chodzi mi tu o pominięcie płacenia tych 19% co wiem że grozi więzieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witan:) nowy :)

Ja chcialem dorzucic dwa grosze do rozmowy jezeli chodzi o GB(Wielka Brytanie) zamieszkujacych tam i majacyh otwarte konta u brokerow podtwierdzone Angielskim danymi a grajacymi juz z polski w przypadku np powrotu do kraju,,,z tego co wiem to GB do 10 tysiecy funtow nietrzeba sie rozliczac z podatku! w takim nawet przypadku nawet jezeli gramy w polsce ale wszystkie nasze dane(konta, Adresy i inne podwierdzenia) sa utworzone na ziemiach GB i oparte(podlegajace) o tamten system prawny,

Jak widac i w takim przypadku grajac w polsce nie musimy placic podadku przynajmiej do kwoty 10tys funtow, niemowiac o zadnych stratach, chyba ze przekroczymy te magiczne 10 tys :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do kwestii wyliczenia podatku samodzielnie od kilkuset, albo kilku tysięcy zamkniętych pozycji można sobie poradzić samym excelem - nie jest to nadzwyczaj trudne (najwięcej czasu jak zwykle zajęło mi znalezienie prostego składnika do formuły..).

Mam natomiast pytanie dot. właśnie takiego rozliczania. Otóż jak wszyscy wiemy US do zdzierania pieniędzy jest pierwszy, natomiast gdy w jakiś sposób udaje się uniknąć płacenia większych haraczy (albo w ogóle), to przychylność urzędu automatycznie spada (może nawet do 0?). Mowa o kwestii rozliczania strat. Jeszcze nie rozliczałem się w ogóle z US w związku z forexem, toteż nasuwa mi sie pytanie:

w jaki sposób w momencie ewentualnego rozliczania udokumentować w skarbówce straty? Chodzi tu o zagranicznego brokera, który nie udostępnia PIT-8C, a obliczenia są na podstawie w sumie samej historii konta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) W jaki sposób w momencie ewentualnego rozliczania udokumentować w skarbówce straty? Chodzi tu o zagranicznego brokera, który nie udostępnia PIT-8C, a obliczenia są na podstawie w sumie samej historii konta.

Należy się rozliczyć właśnie na podstawie obliczeń dokonanych na bazie historii konta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Twierdzisz, że jakiś wydruk z historii konta będzie dla urzędu wystarczającym dowodem?

Nie twierdzę, gdyż nie jestem doradcą podatkowym, ani specjalistą w tym temacie. Niemniej jednak staram się odpowiedzieć Tobie najlepiej jak potrafię na podstawie uzyskanych informacji oraz materiałów źródłowych.

Dochody uzyskane z tytułu transakcji zawartych za pośrednictwem brokera mającego siedzibę w innym kraju niż Polska są rozliczne na podstawie informacji uzyskanych od brokera i taka informacja jest wystarczającym dokumentem w oparciu o który należy rozliczyć przedmiotowe przychody.

Jeżeli chodzi o omawiany przypadek, to przepisy nie określają na jakiej podstawie należy wyliczyć dochód i należny od niego podatek (to samo dotyczy oczywiście strat). W związku z powyższym należy przyjąć, iż wartości te powinny być wyliczone w oparciu o niebudzące wątpliwości dokumenty, które potwierdzą rzeczywiste dane.

Oczywiście najlepiej by było, gdyby broker przesłał nam potrzebne informacje (nawet jeżeli nie jest to PIT-8C tylko jakikolwiek inny dokument), jeżeli jednak tego nie zrobi, to pozostaje nam jedynie wydruk z historii konta (rozumiany jako ostateczność).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie mi taką rzecz bo tego nie rozumiem. Powiedzmy że wpłacam na konto brokera 5000 zł. I gram przez rok. Jeden dzień strat 1000zł drugi zysk 1000zł. I tak cały rok. Czyli powiedzmy że miałem zysku przez rok 100 000zł i strat 100 000zł. Podatek od zysku z tych zarobionych 100 000zł to jest 19 000zł. Jak mam to zapłacić skoro na koniec roku mam 5 tys złotych? Dostaję karę jak nie mam z czego zapłacić? Idę do więzienia jak nie mam pieniędzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chyba jak masz zysk 100tyś i koszt uzyskania zysku wynosi 100tyś zł więc zysk jest 0 i nie płacisz podatku (tak bynajmniej jest ze stratą ale to na tej samej za sadzie)

jeśli źle mówię poprawcie mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale w jednym dniu powiedzmy inwestuje w złoto lub EUR/USD za 1000 zł z dźwignią no i zyskuję 1000zł. Mam 2 tysiące czyli już mam do zapłaty podatek? Na drugi dzień inwestuję te 2000zł lub 1000zł i mam stratę. I tak cały rok aż na koniec powiedzmy mam to samo co miałem. I z czego mam zapłacić podatek skoro nie mam kasy ? Chyba że źle myślę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nom według mnie źle myślisz no bo to co stracisz to jest koszt uzyskania dochodu i od tego odejmuje się dochód a jak stracisz to nic nie zarobiłeś nie ?

zarobiłeś 5000zł a koszt uzyskania dochodu był przykładowo 4999 czyli zarobiłeś 1zł i od tego jednego złotego płacisz podatek (19% chyba jest czyli 19gr ;) )

jeśli zarobiłes 5000zł a koszt uzyskania dochodu był 5000zł (czyli to co straciłeś) więc zarobiłeś 0zł i od tego 0zł płacisz podatek a tu już wyższa matematyka płacisz 0zł podatku ;)

Denon/nemesis popraw mnie jak coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że jeśli będę miał się rozliczać z tych podatków to płacę je tylko wtedy gdy mam kwotę większą niż 5000zł. Zakładając że kwota początkowa to była właśnie 5000zł. Z tego co czytałem w internecie to zrozumiałem że podatek muszę płacić od każdej transakcji którą przeprowadzę z zyskiem, ale skoro źle myślę to dobrze. Dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...