Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

nemesis

Rynek walutowy - definicja

Recommended Posts

Rynek walutowy jest to rynek, którego przedmiotem handlu są waluty. Transakcje walutowe polegają na kupnie jednej waluty w zamian za inną walutę po określonej cenie, w tym przypadku będzie to kurs wymiany (walutowy). Według informacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych „Bank for International Settlements (BIS)” z 2007 roku, plasują one rynek walutowy jako największa giełda na świecie, z dziennymi obrotami na poziomie 3.2 biliona dolarów amerykańskich.

Rynek walutowy nie różni się znacząco od innych rynków np. towarowych. Występują na nim te same kategorie co na każdym innym rynku tj.: towar, podaż, popyt, cena.

Przez towar rozumiemy waluty będące w obrocie, na podaż składa się wartość waluty oferowanej do sprzedaży, popyt stanowi zaś ilość waluty na którą są kupcy, a cena danej waluty (kurs) jest zrównaniem się sił popytu i podaży – podstawowe prawo ekonomii.

To co odróżnia rynek walutowy od innych rynków, to handel odbywający się 24h na dobę. Handel rozpoczyna się o godzinie 23.00 w niedzielę i trwa, aż do piątku do godziny 22.00 czasu środkowoeuropejskiego. Powodem całodobowego handlu jest decentralizacja rynku, polegająca na tym, że istnieje możliwość składania zleceń w centrach transakcji walutowych na całym Świecie. Począwszy od otwarcia giełdy w Sydney, następnie w Singapurze, Tokio, Frankfurcie, Londynie i na Nowym Jorku skończywszy, pozwalając na zachowanie ciągłości notowań walut, dzięki czemu na rynku forex możemy inwestować non-stop.

Na powstanie rynku walutowego miało wpływ kilka zjawisk:

- Import, Eksport

W wyniku handlu międzynarodowego, szeroka gama inwestorów oraz przedsiębiorców zmuszona jest do kupna bądź sprzedaży produktów w walucie innej niż waluta rodzima. Z tego powodu dla sfinalizowania transakcji konieczna jest wymiana środków pieniężnych wyrażonych jedną walutą na inna walutę.

- Zabezpieczenie

Wahania kursu walutowego dla przedsiębiorców mających swoje np. zakłady produkcyjne (aktywa) za granicą, sprawia, iż wartość tych aktywów raz rośnie, a innym razem maleje. Dokonanie odpowiednich transakcji pozwala na uniknięcie niebezpieczeństwa związanego ze zmianą kursu walutowego. W prostym przykładzie można to pokazać następująco: firma produkująca stal za granicą (Niemcy) sprowadzając ją do Polski, traci odpowiednią kwotę ze względu zmian kursowych (umacniająca się złotówka), jednak zabezpieczając się wcześniej, poprzez otwarcie krótkiej pozycji na parze EUR/PLN niweluje straty na sprzedaży - zyskiem bezpośrednio uzyskanym na giełdzie walutowej.

-Spekulacja

Głównym motywem spekulacji jest próba przewidywania przyszłości, w naszym przypadku antycypowanie kursu walutowego. Spekulacja ma swoje źródło w słynnym haśle: „kupić tanio, sprzedać drogo”, z tym, że na rynku walutowym możemy również powiedzieć „sprzedać drogo, kupić tanio”. Spekulacja bezpośrednio jest powiązana z uzyskiwaniem zysku tylko i wyłącznie na samej transakcji, co odróżnia ją od pozostałych elementów tworzących rynek walutowy.

W następnym artykule przedstawię historię funkcjonowania rynku walutowego.

Na wszelkie pytania z miłą chęcią odpowiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...