Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Najbogatsi w 2017 roku - ważne pytania i wnioski

Recommended Posts

Niedawno wraz z marcowym numerem magazynu Forbes wyszła najnowsza lista 100 najbogatszych Polaków 2017. Na pierwszy rzut oka lista ta wydaje się tylko materiałem informacyjnym, jednak co roku staram się wyciągnąć na jej podstawie pewne wnioski dotyczące trendu w budowaniu wielkiego majątku. Tym razem moje przemyślenia skupiły się na reprezentacji branży finansowej ale też technologicznej.

Najwięcej pozycji z listy zajmują osoby, które zbudowały swój majątek w branży produkcyjnej, przemysłowej lub handlowej. Jest to na tyle ciekawa obserwacja, że branża finansowa/inwestycyjna, to zaledwie kilka pozycji z takimi osobami, jak Leszek Czarnecki (6), German Efromovich (8), Zbigniew Jakubas (16), Grażyna Kulczyk (21), Jakub Zabłocki (40), Edgar Łukasiewicz (66), Sobiesław Zasada (70) i ... to by było na tyle. Jeśli przyjrzymy się bliżej każdej z tych osób to i tak niewiele z nich można zakwalifikować do inwestora/spekulanta w odniesieniu do modelu przyjętego na niniejszym forum (wykluczyłem niektóre przypadki zawierające słowa kluczowe dla kategorii ale nie spełniające podstawowych kryteriów), przy czym Jakub Zabłocki jest takim ciekawym przykładem, że pozyskał swój majątek tworząc rozpoznawalnego brokera walutowego XTB. Na podobnej zasadzie moglibyśmy odnieść się do branży technologicznej/informatycznej, gdzie po skonstruowaniu listy okazałoby się, że na stworzeniu startupu technologicznego z prawdziwego zdarzenia - mało kto dorobił się naprawdę dużego majątku. Te dwa ostatnie wnioski są tym nad czym chciałbym się skupić. Otóż w USA sytuacja ta wygląda zgoła inaczej. Nie dość, że na czele listy jest Bill Gates (1) - reprezentujący branżę informatyczną, to niedaleko plasuje się Warren Buffett (3) o którym wielokrotnie wspominaliśmy na tym forum. Dalej w pierwszej dziesiątce do naszej grupy zalicza się Mark Zuckerberg (6), Larry Ellison (7), a nawet Michael Bloomberg (8) czy bracia Koch (9), a przecież to tylko sama góra. Wiele pozycji to nawet osoby, które na spekulacjach dorobiły się miliardów dolarów.

Tym razem nie dam odpowiedzi, a postawię dwa ważne pytania nad którymi można się zastanowić, analizując poruszane zagadnienie:

1. Czy polski rynek jest jeszcze na tyle młody, że wielkie majątki w branżach dotyczących finansów i technologii dopiero się pojawią?

2. Czy polski rynek rządzi się swoimi prawami, gdzie wielkie pieniądze buduje się na "tradycyjnych tematach"?

Jak to zwykle bywa - czas pokaże, które z tych pytań/wniosków było bliżej prawdy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...