Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Zawód: Trader

Recommended Posts

Czas opisać temat tradingu jako wykonywany zawód (nie ulega wątpliwości, że może on być głównym źródłem dochodów).

Indywidualny trading mimo wszystko różni się nieco od pracy na etacie. Jest to profesja stresogenna, bardziej podobna do prowadzenia własnego biznesu – uda nam się i zarobimy więcej niż dzięki pracy na etacie, bądź nie uda nam się i stracimy część czy też nawet całość zainwestowanych środków. Taka ewentualna strata to nic nadzwyczajnego. Mistrzowie rynków zanim doszli do bogactwa często bankrutowali po kilka razy (znowu podobieństwo do tworzących biznesy). Dla większości inwestorów nie jest to zwykły zawód – jest to powołanie.

Jeżeli jesteś jednym z tych, którzy mieli przyjemność rozpoczynać przygodę z rynkami - założę się, że pamiętasz (bądź nadal odczuwasz) uczucie jakie towarzyszy pierwszym zmaganiom z rynkiem. Co prawda mimo, iż z czasem trader wyzbywa się większości emocji towarzyszących inwestycjom, to jednak nadal odczuwa przyjemność jaką jest trading (podaję na swoim przykładzie).

Jeżeli jest się w czymś dobrym, to większość czynności wykonuje się automatycznie – przestaje się tym samym odczuwać to, co odczuwa osoba poznająca dane zagadnienie (tak jest ze wszystkim, nie tylko z tradingiem). Jest to stan osiągany przez początkującego tradera, który wraz z osiągnięciem profesjonalizmu może już nigdy nie wrócić.

Oczywiście nawet po osiągnięciu pewnego poziomu zaawansowania zawsze znajdzie się jakiś aspekt, którego nie znamy i wtedy to ciekawość wzbudza w nas podobne emocje.

Jest to praca z rodzaju: „kochasz albo nie ma tu dla Ciebie miejsca”. Moim zdaniem w większości przypadków, jeżeli ktoś nie podchodzi do tematu trading z pasją, to raczej nie ma mowy o profesjonalizmie (traktowaniu tradingu jako pracy).

Tak samo jak z większością zawodów, sportów czy wykonywanych czynności, aby stać się odnoszącym sukcesy traderem, należy poświęcić wiele czasu na trening i zbieranie doświadczenia. Każdy kierowca musi najpierw wyjeździć wiele godzin zanim zostanie dopuszczony do egzaminu, po którego zdaniu otrzyma prawo do prowadzenia pojazdów. Każdy pilot musi wylatać wiele godzin na symulatorze lotów, zanim będzie mógł usiąść za sterami prawdziwego samolotu. Każdy piłkarz musi spędzić wiele godzin na boisku, zanim zostanie zdjęty z ławki rezerwowych i wpuszczony na murawę w czasie trwania meczu. Każdy adwokat spędza lata na nauce, zanim jest w stanie skutecznie bronić swoich klientów. Tak samo każdy trader potrzebuje czasu, aby mógł traktować wykonywaną pracę jako zawód! Przepraszam, że posługuję się anaforą, jednak wielu z nas (ludzi mających jakąkolwiek styczność z rynkiem) o tym zapomina – myśląc, że po wpłaceniu pierwszego depozytu zaczną odnosić spektakularne sukcesy (czego szczerze wszystkim życzę). To nie jest jednak wcale łatwy orzech to zgryzienia – zapamiętajcie to!

Jak mówi Joseph Siegel: „Sukces na rynku sprowadza się do trzech rzeczy: wiedzy, silnych nerwów i umiejętności tracenia pieniędzy.”

Wiedzę możemy nabyć z książek i własnych obserwacji. Silne nerwy – dzięki pracy nad sobą i poznawaniu psychologii tradingu. Natomiast tracenie pieniędzy jest częścią składową procesu zarabiania ich na rynku – umiejętność ich tracenia polega na rozumieniu podanej kwestii przy jednoczesnej zdolności przeczekania trudnych momentów.

W tym zawodzie – podobnie jak w sporcie (znów to porównanie), są wygrani i przegrani oraz wielu kibiców oglądających przebieg „rozgrywki”.

Zawodowstwo nie oznacza mimo wszystko „ciągłego bycia na rynku”. Pamiętajmy, że profesjonaliści cierpliwie czekają na okazję do zawarcia transakcji, przez większość czasu będąc raczej poza rynkiem.

Czy uważam się za profesjonalistę, jako że poruszam tego typu tematy? Nie mnie oceniać. Mimo wszystko trading to mój zawód i wiem co jest ważne, aby móc się dzięki niemu utrzymać. Uważam, że jest to praca niepodobna do innej – dająca wolność. Każdy może inaczej pojmować temat (ma do tego prawo). Ja opisuję wszystko jedynie z perspektywy własnej osoby.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

×
×
  • Create New...