Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Piotr Majda

Darmowe sygnały forex, Twitter/@realDonaldTrump

Recommended Posts

W jednym z moich wpisów wspominałem o tym jak używam analizy technicznej do wejścia w pozycję podczas trwania trendu. W bardzo prosty sposób na korektach szukam wejść w kierunku w który mam wyznaczony po analizie fundamentalnej. 

W dzisiejszym wpisie skupię się na sygnałach, które generują spływające na rynek informacje takie jak publikacja danych czy wydarzenia polityczne.

Traderzy, bardzo często pomijają te wydarzenia a nawet ich unikają. Ja jednak widząc jak duże ruchy na rynku wywołuje publikacja danych lub wydarzenie polityczne od początku mojej przygody z tradingiem uznałem, że nie mogę tego pomijać i powinien wykorzystać na swoją korzyść. 

Trzeba jednak wspomnieć o tym, że nie jest to łatwe. I nie jest tak, jak wielu przekonuje, że jeden weekend, czy jeden webinar wystarczą do tego, aby wypracować przewagę rynkową. Należy z dużą uwagą śledzić rynek, wydarzenia i informacje oraz obserwować jak wpływają na zmiany cen i powoli krok po kroku w sposób bezpieczny dla naszego rachunku, wykorzystać na swoją korzyść.

Poniżej w kilku punktach opiszę moje doświadczenia i dam kilka wskazówek na to jak korzystać z napływających informacji na początku jednak odniosę się do samego tradingu.

1. Niska skuteczności.

Skuteczność mojego tradingu waha się w zależności od okresu od 30% do 40%. Czasem też występują serie stratnych transakcji po kilkanaście sztuk. Jednak to mi wystarcza do tego aby, uzyskać przewagę rynkową.  Wydarzenia czy informacje rynkowe dają sporą zmienność co powoduje, że można wpaść w pułapkę poprzez zbyt ciasnego stopa, lub np. obrać zły kierunek. jednak w momencie jak nasz scenariusz pracuje na naszą korzyść bardzo szybko możemy uzyskać korzystny dla nas poziom ryzyka do zysku. Przy RR 2:1 , skuteczność na poziomie 34% wystarczy do tego, aby wyjść z minimalnym zyskiem a RR powyżej 2:1 powoduje, że jesteśmy już w całkiem niezłym zysku. Osiągnięcie w sprzyjającym nam scenariuszu wspomnianego stosunku ryzyka do zysku nie jest problemem i czasem może zdarzyć się, że wysoka zmienność da nam to w kilkanaście minut. Ważne jest też to, że jak dostaniemy od rynku to co chcieliśmy to bierzmy zysk i nie czekamy na cuda. Za chwile będzie okazja do tego, aby aktywować kolejne zlecenie i zrealizować kolejny scenariusz. Nieudane wejścia kończymy zleceniami obronnymi.

1482635574_thomsonreutereikonfacebook.jpg.9066355ffe12eb419327ce9700b2d108.jpg

Duża zmienność powoduje, że możemy czasem pokusić się o budowę piramidy blokowej. Ja jednak nie robię tego w podczas publikacji danych tylko np. w sytuacji kiedy spodziewam się zmienności ale nie przeskoków ceny z dużymi lukami cenowymi. Stawianie piramidy podczas publikacji danych które powodują znaczne luki cenowe powoduje, że próba budowy piramidy kończy się braniem zbyt dużego ryzyka. Przy próbie budowy piramidy, musimy mieć pewność, że starczy nam czasu na odpowiednie zabezpieczenie całej siatki zleceń w przeciwnym wypadku, może się okazać, że gridujemy a straty rosną w bardzo szybkim czasie.

2. Wysoka zmienność.

Często pewnie spotkałeś się z określeniem, żeby być ostrożnym przy dużej zmienności a najlepiej unikać takiej sytuacji rynkowej. Oczywiście takie ostrzeżenia płyną ze strony brokerów a powtarzają je zatrudnieni przez nich analitycy. Wydawać by się mogło, że chcą zadbać o to abyśmy, nie stracili naszych środków. Gdyby coś jednak podkusiło nas szukać dużej zmienności to broker dodatkowo, rozszerzy spread, lub nie pozwoli na złożenie zlecenia oczekującego w odległości kilkudziesięciu pipsów. Rzeczywistość jest jednak inna i to niska zmienność jest niekorzystna dla traderów i spekulantów a korzystna dla brokera. Konsolidacje i marazm rynkowy jest idealny do tego, aby powoli wykrwawiać się na naszym rachunku, a broker doskonale wie, że podwyższona zmienność wpływa na korzystnie na przyszłe zyski traderów, który potrafią ją wykorzystać.

Wysoka zmienność to raj dla traderów i spekulantów i to właśnie wtedy można zebrać najlepsze trejdy przy okazji oszczędzając sporo czasu. Oczywiście należy zachować ostrożność i zawsze być przygotowanym na to, co się stanie jak wydarzenia potoczą się nie tak jak tego oczekujemy. Najlepszym na to sposobem jest znacznie mniejsza pozycja, zlecenie obronne i dobór uczciwego brokera, który pozwoli na składanie zleceń po korzystnych cenach.

3. To co jest istotne dla Ciebie nie jest ważne dla rynku.

W obserwacji wydarzeń często pojawia się błąd w postaci tego, że daną informację uważamy z istotną z punktu widzenia wyceny danej waluty, czy indeksu a rynek w ogóle na to nie reaguje. W takiej sytuacji nie ma co się obrażać na rynek tylko spojrzeć na to obiektywnie i zarobić analizę tego, dlaczego rynek to zignorował. Na rynku nie mamy szukać informacji, które są ważne z naszego punktu widzenia, tylko informacji, które są istotne z punktu widzenia większości inwestorów lub spekulantów, którzy posiadają większościowy kapitał na rynku. Dlatego też warto obserwować rynek i zwracać uwagę na co przynosi reakcję ceny. Bardzo często jest tak, że pierwsza informacja nie będzie przez nas dostrzeżona a rynek wykona znaczący ruch bez naszego udziału. Należy jednak pamiętać, że podobne informacje będą się pojawiać w przyszłości i powodować podobne reakcje rynkowe. Dobrym przykładem jest ostatni wzrost wartości dolara, który ponownie zaczął zyskiwać na wartości w momencie pojawienia się kolejnych zapowiedzi o wprowadzeniu ceł na produkty importowane z Chin, lub rok 2017, kiedy na rynek nadchodzące informacje o cięciach podatkowych w USA napędzały wzrosty na tamtejszych indeksach giełdowych.


3. To co wiesz jest już w cenie.

Na rynku to co jest znane Tobie w danej chwili jest już zdyskontowane i jest historią. Bardzo często szczególnie na początku wydaje nam się, że jak przeczytany daną informację, to mamy sygnał do tego, aby wykorzystać dane wydarzenie w kolejnych dniach lub tygodniach. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej i informacje pojawiające się powodują, że rynek bardzo szybko dyskontuje daną informację. Dopiero seria wydarzeń i informacji powoduje, że buduje się trend długoterminowy a na podstawie jednej informacji nie jesteśmy wstanie zbudować pozycji długoterminowej, rynek w obecnych czas wszystko dyskontuje w kilka minut lub godzin i obecnie rzadko kiedy jedna informacja powoduje, że ruch na rynku, utrzymuje się przez dłuższy czas.

4. Zaskoczenie.

Jak jednak przygotować się i uczestniczyć w ruchu ceny, który jest zdyskontowany czasem w ułamkach sekund. Po pierwsze trzeba znaleźć ważne wydarzenie rynkowe, które będzie miało wpływ na rynki w przyszłości i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie przygotować się i  znaleźć odpowiedni timing i osiągnąć zysk. Tutaj mam dla Ciebie kilka przykładów.

Pierwszy z nich to wynik wyborów w Wielkiej Brytanii w czerwcu roku 2017. Rynek oczekiwał wygranie partii konserwatywnej, ze znaczną przewagą co umożliwiłoby sprawowanie samodzielnych rządów oraz bardziej przewidywalne negocjacje Breixt, które byłby korzystne dla przyszłości gospodarki. Rynek jak zauważysz na filmie do ostatnich chwil poruszał się w kierunku północnym na parze GBPUSD, dyskontując to co jest przewidywane. W momencie jak na rynek napłynęły informacje o tym, że wynik wyborów nie jest taki jak oczekiwano doszło do nagłego skoku ceny.

Okazji na zaskoczenie rynku jest sporo tylko z należytą cierpliwością warto obserwować rynek i szukać takich informacji i oczywiście być do nich przygotowanym. Dodatkowym przykładem niech będzie np. ostatnia decyzja Banku Turcji o podwyżce stóp, czy ostatnie wystąpienie prezydenta Erdogana, który ponownie atakował niezależność Banku Turcji i  wysokie stopy procentowe.

181858192_eurtry090718b.png.d81fd4ef8c5ba9fe6cb20d70f6fb1002.png

1711588608_eurtry070618c.png.b5a151ae6135785e74c86c5926ac992a.png

 

A gdzie takie zaskoczenie może wystąpić w najbliższym czasie? 

Bardzo interesująco wygląda rynek bezrobocia w USA. Od dziesięciu lat bezrobocie spada a zatrudnienie rośnie w momencie jak okaże się, że pojawiają się problemy w trendzie trwającym ponad 10 lat to sytuacja taka może być bardzo niekorzystna dla dolara amerykańskiego i przyczynić się do jego osłabienia. 

W komunikatach banków centralnych też możemy wyszukać informacje, gdzie szukać takiego zaskoczenia które spowoduje znaczny ruch ceny. Na przykład załóżmy że Riksbank spodziewa się wyższej inflacji. My w takiej sytuacji wyszukujemy odczyt w kalendarzu, cierpliwie czekamy i ustawiamy się w opozycji do tego, co zakłada Riksbank ponieważ właśnie tam możemy spodziewać się dużego zaskoczenia i skoku ceny. W momencie pojawiania się słabszego odczytu podpinamy się pod rynek i realizujemy impuls w najbliższych godzinach lub dniach. Pozytywny odczyt inflacyjny zgodny z założeniami banku nie da nam tak silnego impulsu.

Ważne jest też to, aby obserwować cenę. Jeżeli cena podąża przed publikacją danych w kierunku potwierdzającym założenia z komunikatu banku centralnego to tym bardziej dany sygnał może być atrakcyjny dla nas. W momencie niekorzystnych publikacji danych uczestnicy rynku muszą odwrócić pozycję lub realizować stratę a czasem zysk i powodują dodatkowy ruch ceny.

5. Scenariusz.

Kolejnym ważnym elementem jest śledzenie kalendarza i przyszłych wydarzeń oraz śledzenie tych informacji które mają wpływ na rynek. Czasem, aby przewidzieć dane wydarzenie musimy się pobawić w “wróżbitę Macieja” w celu zaplanowania scenariusza, które ewentualnie pomoże w realizacji udanego zlecenia.

Scenariusze są jednak różne i nigdy do końca nie wiemy co może się wydarzyć. Ja jednak w przeważającej większości wybieram te na których jest większa szansa na to, że nastąpi silniejszy impuls lub po prostu zakładam optymistyczny rozwój wydarzeń. Ludzkość cały czas się rozwija i każdemu zależy na tym, aby było lepiej, więc jak mam wątpliwości co do przyszłych wydarzeń to po prostu realizuję te optymistyczne scenariusze, lub czekam na potwierdzenie moich dywagacji. Jeżeli cena rynkowa, już przed danym wydarzeniem dyskontuje mój scenariusz to się wycofuję i pozostaje poza rynkiem, ze względu na to, że spada prawdopodobieństwo silnego ruchu ceny i mojego założenia.

Przykładem scenariusza niech będą rozmowy w sprawie Breixt, które ostatnio opisałem na forum

Napisanie kilku zdań o danym wydarzeniu, pozwala poukładać myśli i dobrze przygotować się do rozegrania scenariusza. Poza tym nie działam impulsowo i nie gonię ceny tylko staje jej na przeciw będąc gotowy na to co ma się wydarzyć.

6. Narzędzia.

W polskich mediach niestety nie znajdziemy komentarzy, czy artykułów, które mogłyby przygotować nas do przyszłych wydarzeń. Publikowane są informacje, które są klikane i najbardziej popularne dlatego też należy szukać innych źródeł informacji.

Pierwszy z nich jest konto Twitter prezydenta USA Donalda Trumpa, które w niemal w każdym tygodniu wywołuje znaczne ruchy cenowe na różnych rynkach. Często pojawiają się interwencje w sprawie cen ropy, komunikaty o cłach, czy w 2017 roku plany cięć podatkowych, które pomagały windować wyceny amerykańskich indeksów giełdowych.

Dla własnych celów stworzyłem listę Forex PL na Twitter gdzie czytam analizy i podsumowania rynkowe oraz śledzę ciekawostki z rynków finansowych, które pomagają w znalezieniu nowych pomysłów na scenariusze. Jeżeli jesteś zainteresowany możesz śledzić listę i zaglądać do niej aby zapoznać się z aktualnymi wydarzeniami.

Kolejnym narzędziem jest Eikon Thomson Reuters, dla klientów detalicznych pod nazwą Xenith

Dzięki któremu mamy dostęp do rynków z całego świata oraz komunikatów i informacji które można zdobyć o niemal każdej firmie czy rynku. Poza tym dostęp do interesujących wskaźników, jak vix, suprise index, czy pozycjonowanie na rynku walutowym i wielu innych.

Praca z Eikonem, zaoszczędziła mi sporo czasu daje dostęp do wielu informacji a także ciekawych artykułów, które zapowiadają przyszłe wydarzenia, które są interesujące z punktu widzenia tradera i inwestora.

Podsumowując.

Wydarzenia i informacje które mają bezpośredni związek z wyceną danego instrumentu czy waluty, mogą być źródłem wielu ciekawych trejdów. Po za tym trafiamy na rynek na którym jest wyższa oczekiwana zmienność, która daje szansę na trejdy z korzystnym dla nasz stosunkiem ryzyka do zysku. Temat nie jest łatwy i wiele godzin pracy należy poświęcić aby uzyskać oczekiwane efekty jednak warty uwagi i pozwalający zrozumieć zachowanie rynków i ceny oraz powala spekulantowi na dopasowanie się do zmieniającego się otoczenia rynkowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...