Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

nemesis

Księgowość pełna a uproszczona

Recommended Posts

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z obowiązkiem rozliczenia podatków, dopełnieniem szeregu formalności i dostosowaniem się do obowiązujących reguł. Przedsiębiorca powinien m.in. dokonać rejestracji do ubezpieczeń w ZUS-ie oraz terminowo płacić składki na ubezpieczenia i fundusze. W związku z licznymi wymogami, każdy chce wybrać dla siebie najkorzystniejszą formę rozliczeń. Staje wówczas przed koniecznością wyboru pomiędzy księgowością pełną a uproszczoną. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?

Na początku należy określić, w jakim celu prowadzona jest rachunkowość. Wobec podmiotu gospodarczego pełni ona pięć istotnych funkcji takich jak: informacyjna, kontrolna, sprawozdawcza, analityczno – interpretacyjna oraz statystyczna.

Księgowość uproszczona - zalety

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, ryczałt od  przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa – to właśnie według nich prowadzi się księgowość uproszczoną. Przedsiębiorca może zdecydować o dowolnej formie opodatkowania. Musi jednak wziąć pod uwagę to, czy prowadzona działalność gospodarcza tego nie wyklucza. Główną zaletą księgowości uproszczonej są nieskomplikowane procedury dotyczące rejestrowania i przechowywania informacji finansowych. To z pewnością łatwiejsze i tańsze rozwiązanie aniżeli prowadzenie ksiąg handlowych.

Prowadzenie pełnej księgowości

Jeżeli chodzi o pełną księgowość, niektóre podmioty są do niej zobowiązane, a inne mogą wybrać ją z własnej woli. Obowiązek ten obejmuje spółki komandytowe, komandytowo – akcyjne oraz spółki z o.o. Ponadto dotyczy on także firm, które mają na koncie przychody co najmniej 2 000 000 euro w skali roku. Księgi handlowe prowadzone są w oparciu o ustawę o rachunkowości. Pod lupę brane są m.in. koszty, przychody oraz zasoby majątkowe przedsiębiorstwa. Prowadzenie pełnej księgowości zobowiązuje do zapisu każdej operacji gospodarczej oraz tworzenia okresowych sprawozdań finansowych. Aby sprostać tym wymaganiom, potrzebna jest bardzo dobra znajomość obowiązujących przepisów prawnych. W związku z tym, wiele osób decyduje się na pomoc księgowego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zaletą tego rodzaju księgowości jest natomiast pełne spektrum finansów firmy. Wszystko dzięki prowadzeniu księgi głównej, ksiąg pomocniczych, wykazu aktywów i pasywów, jak również zestawień obrotów.

Księgowość pełna vs księgowość uproszczona – na którą opcję się zdecydować?

Prowadzenie księgowości uproszczonej jest najłatwiejszą formą rozliczenia. Dlatego też najczęściej wybierają ją młodzi przedsiębiorcy, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia z rachunkowością. To dobra opcja dla osób, które same chcą się nią zajmować. Mniejsza ilość formalności pozwala przedsiębiorcom skupić się na biznesie. Jego rozwój jest jednak skuteczniejszy dzięki analizie działań i możliwości wyciągnięcia wniosków. Na to pozwala prowadzenie ksiąg handlowych, które ukazują pełny obraz strefy finansów danego przedsiębiorstwa.

......

Marek Matuszek - http://4profit.com.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...