Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Ropa ocali czy pogrąży świat?

Recommended Posts

Wydawałoby się, że światu powinno zależeć na tym, aby cena ropy była jak najniższa. Przecież tyle osób na stacji benzynowej ma nadzieję, że zapłaci przy kasie możliwie jak najmniej za tankowanie auta. Problem polega jednak na tym, że w wielu państwach cena jaką widzą ostateczni nabywcy niekoniecznie musi być aż tak wysoce skorelowana z samą ceną ropy na rynku.

Tak jak zostało to opisane powyżej może dziać się z uwagi na kwestie podatkowe, jak również ewentualne subwencje państwa. Pierwsze potrafi znacznie zniwelować obniżenie ceny paliwa na stacji benzynowej, pomimo spadku samej ceny ropy na rynku. Drugie sprawia, że niezależnie od ceny rynkowej, obywatele lub przedsiębiorstwa mogą nabywać paliwo po znacznie zaniżonych cenach.

Podstawowym czynnikiem przez który świat zalała ropa jest spadek popytu. Biorąc pod uwagę koszty wydobycia, obróbki i przechowywania – cena ropy w niektórych kontraktach z fizyczną dostawą spadła przez to nawet poniżej zera. Nie znalazła się bowiem odpowiednia liczba zainteresowanych  do odebrania przedmiotu kontraktu. Dlatego niektórzy dostawcy gotowi byli płacić za odebranie ich ropy, gdyż sami nie dysponowali możliwościami ich ewentualnego przechowania.

Bieżąca cena ropy WTI znajduje się w momencie pisania tych słów na poziomie 12$ za baryłkę. Poziom ten jest znacznie poniżej kosztów firm amerykańskich, nawet jeśli mielibyśmy oceniać bieżącą sytuację cenową przez pryzmat normalnych warunków. Podobnie sytuacja ma się w wielu miejscach na świecie. Nawet Rosjanie muszą być niepocieszeni, gdyż cena uwzględniona w budżecie państwa jest znacznie wyższa od tej, jaką obserwujemy.

W ramach ciekawostki można przytoczyć, że nawet w przypadku mniej popularnych rynków - poziom wyjścia na zero (ang. breakeven point) obliczony przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy znajduje się znacznie powyżej bieżącej ceny surowca:

 

IMF Oil Brekeven.png

Niniejszy wpis to jednak dopiero wstęp do rozważań na temat ropy. W kolejnych warto byłoby zastanowić się czy zbyt długie utrzymywanie się niskiej ceny ropy nie wbije kolejnego gwoździa do trumny globalnej gospodarki. Przynajmniej takiej jaką znaliśmy do dzisiaj.

W tej oto chwili ma miejsce przetasowanie i zaraz karty zostaną rozdane na nowo. Jest to nic innego jak okazja i/lub niebezpieczeństwo dla inwestorów, spekulantów i przedsiębiorców na całym świecie. Warto zatem być przygotowanym merytorycznie do tego, co będzie miało miejsce.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...