Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

nemesis

Klasyfikacja par walutowych

Recommended Posts

Spośród całej gamy par walutowych udostępnianych nam przez brokera można wyróżnić kilka grup/koszyków walutowych. Przydzielenie do danej grupy zależy przede wszystkim od płynności danej pary walutowej oraz od jej spreadu (różnica między ceną sprzedaży, a ceną kupna - zarobek brokera). Możemy utworzyć trzy grupy par walutowych: pary podstawowe, pary drugoplanowe oraz pary egzotyczne.

1. Pary podstawowe, tzw. Majors

Najczęściej wybierane pary walutowe przez inwestorów. Spread zawiera się w przedziale od 2 do 4 pipsów. Niektórzy brokerzy mogą proponować również niższe spready i np. dla pary EUR/USD na Oandzie jest to zaledwie 0.9 pipsa. Idealne pary dla skalperów, którym przede wszystkim zależy na niskiej prowizji oraz szybkości realizacji zleceń. Wszystkie niżej wymienione pary posiadają w sobie dolara amerykańskiego, który na całym rynku walutowym jest w najczęstszym użyciu.

Pary majors:

EUR/USD, GBP/USD, USD/CAD, USD/CHF, USD/JPY, AUD/USD.

2. Pary drugorzędne.

Nieco rzadziej wybierane, jednak istnieje duża grupa ludzi chętnie inwestująca na nich. Charakteryzują się większym spreadem niż "majorsy" max 25-50 (wg własnego uznania). Niektóre pary z tego zespołu, jak np. GBP/JPY posiadają dzienne wahania kursu na poziomie 200-300 pipsów, co dla niektórych jest dużym atutem.

Główne pary drugorzędne:

EUR/JPY, EUR/CHF, GBP/JPY, EUR/GBP, GBP/CHF, EUR/CAD, GBP/CAD, NZD/USD, NZD/JPY, NZD/CHF, EUR/AUD, AUD/JPY, AUD/CAD, AUD/CHF, CHF/JPY, CAD/JPY, CAD/CHF

W przypadku gdy dana para walutowa nie ma w sobie dolara, mamy do czynienia z kursem krzyżowym. W celu obliczenia takiego kursu musimy użyć dwóch innych kursów "majors".

np. żeby obliczyć kurs CHF/JPY musimy kurs USD/JPY podzielić przez kurs USD/CHF.

3. Pary egzotyczne

Wszystkie pary z dużym spreadem, małą płynnością i nie zawsze każda z nich dostępna jest u danego brokera. Do tego grona zaliczymy wszystkie ze spreadem wyższym niż 25-50 (wg uznania). Przykładem może być np. polski złoty i związane z nim pary: USD/PLN oraz EUR/PLN (spread 80-100). Dzienne ruchy na parach egzotycznych są ogromne oraz często pojawiają sie luki, czego nie doświadczymy we wcześniejszych grupach. Inwestowanie w tej grupie jest bardzo ryzykowne, dodatkowo duże problemy mogą wystąpić z chęcią otwarcia/zamknięcia pozycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...