Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Typ inwestora

Recommended Posts

Rozróżniamy cztery typy inwestorów.

Podstawowy podział jaki znamy, to taki w którym wyróżnia się inwestora pasywnego i agresywnego. Głównym czynnikiem jaki odróżnia tych inwestorów od siebie jest ich podejście do ryzyka. Inwestor agresywny jest w stanie zaakceptować większe ryzyko inwestycyjne, gdyż ma on przesuniętą granicę bólu względem inwestora pasywnego, który nie zaakceptuje dużego ryzyka.

Benjamin Graham podchodzi do sprawy nieco inaczej. Dzieli on inwestorów na defensywnych i przedsiębiorczych. Defensywny to taki, który chce iść po jak najmniejszej linii oporu i poświęcać możliwie najmniej czasu na sprawy związane z inwestowaniem, przy czym jest on w stanie zaakceptować minimalną stopę zwrotu ze swoich inwestycji. Inwestor przedsiębiorczy to taki, który jest w stanie poświęcić o wiele więcej czasu tematowi giełdy przy czym oczekuje on wyższego zwrotu z zainwestowanego kapitału, niż jego defensywny kolega.

Niestety giełda to miejsce w którym na krótką metę wzrost kapitału nie rośnie wprost proporcjonalnie do ilości poświęconego czasu. Odwrotnie jest w przypadku długiego horyzontu czasowego (umiejętności rosną wraz z doświadczeniem prędzej z roku na rok, niż z dnia na dzień).

Uważam, że najlepiej jest podejść do tematu opierając się na obydwu podziałach jednocześnie. Jeżeli oczekujemy wysokiej stopy zwrotu, to musimy być jednocześnie agresywni oraz poświęcać na analizę, naukę, obliczenia etc. bardzo dużo czasu. W przypadku, gdy zadowala nas minimalna stopa zwrotu, powinniśmy być pasywnie-defensywni, czyli podchodzić do sprawy z minimalnym zaangażowaniem, aby osiągnąć swój niewygórowany cel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...