Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Magiczna formuła (wersja uproszczona)

Recommended Posts

"Magiczna formuła", której autorem jest Joel Greenblatt jest już drugą strategią długoterminową opartą o inwestycje w akcje zwykłe, jaką Wam prezentuję.

Strategia ta jest znakomitym rozwiązaniem dla osób traktujących inwestowanie na giełdzie jako dodatkowe zajęcie. Nie wydaje się też być złym sposobem na prowadzenie portfela "emerytalnego" (długoterminowego), któremu nie mamy zamiaru poświęcać zbyt wiele uwagi.

Na wstępie wyjaśnię, że magiczna formuła polega głównie na wybieraniu akcji firm, które mają zarówno wysoką zyskowność, jak i wysoki zysk z kapitału.

1. Zyskowność - formuła szuka firm, które dużo zarabiają w porównaniu z ceną rynkową, jaką musimy za nią aktualnie zapłacić (wskaźnik zysk operacyjny/ wartość przedsiębiorstwa, który - mimo drobnej różnicy - możemy z powodzeniem zastąpić wskaźnikiem C/Z)

2. Zysk z kapitału - formuła wyszukuje firm, które dużo zarabiają w stosunku do tego, ile musi ona zapłacić, aby pozyskać aktywa wytwarzające te zyski. (wskaźnik ROA)

Standardowa formuła rozpoczyna się od stworzenia listy 3500 firm, których akcje są w obrocie na jednej z największych giełd w Stanach Zjednoczonych.

Druga czynność jaką należy wykonać polega na przypisaniu firmom miejsca od 1 do 3500 na podstawie ich zyskowności (spółka o najmniejszej wartości wskaźnika C/Z otrzymuje miejsce 1, przy czym spółka o największej wartości tego wskaźnika otrzymuje miejsce 3500). W przypadku zysku z kapitału, postępujemy identycznie tworząc ranking spółek (spółka o największej wartości wskaźnika ROA otrzymuje pozycję 1, a spółka o najmniejszej wartości tego wskaźnika otrzymuje pozycję 3500).

Następnym naszym zadaniem jest połączenie tych dwóch rankingów (sumujemy wartości odpowiadające pozycji zajmowanej w każdym z rankingów). W tym momencie posiadamy listę spółek, gdzie przy każdej z nazw możemy zaobserwować numer odpowiadający sumie pozycji w obu przygotowanych rankingach.

Joel Greenblatt zaleca wybranie 20-30 spółek posiadających najmniejszą sumę liczb porządkowych z których następnie należy stworzyć portfel inwestycyjny. Uwzględniając warunki rynkowe panujące na WGPW musimy zauważyć pewną zależność. Warunki amerykańskie pozwalają stworzyć listę 3500 spółek przy czym nasze rodzime warunki umożliwiają stworzenie listy ok. 300 spółek wykorzystując w tym celu wszystkie spółki notowane w Warszawskim Indeksie Giełdowym (szeroki WIG). W takim wypadku należałoby wybrać do naszego portfela 3 spółki zamiast 30:

3 z ok. 300

analogicznie do

20-30 z 3500

Greenblatt podsumowuje swoją formułę następująco:

- wysokie zyski

- niskie ryzyko

- prostota

- logika

Jeżeli ktoś miałby chęć dowiedzieć się więcej na temat magicznej formuły - odsyłam do książki Greenblatta podanej w bibliografii poniżej. Jest ona napisana bardzo prostym językiem, zawiera sporą dawkę humoru oraz kilka przykładów mających na celu potwierdzenie skuteczności opisywanej metody.

-------

Bibliografia:

Joel Greenblatt, Mała książeczka która podbija rynek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...