Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Podążanie za trendem

Recommended Posts

Strategia podążania za trendem (ang. trend following) jest jedną z najbardziej znanych.

Strategia podążania może przybierać formę mechanicznej, gdzie mamy sztywne reguły zajmowania pozycji, bądź formę bardziej uznaniową, gdzie ocena trendu przyjmuje bardziej subiektywną formę. Obojętnie jaką formę tej strategii zastosuje inwestor - odpowiada ona podstawowym założeniom analizy technicznej oraz współgra z powiedzeniami z rodzaju "trend jest Twoim przyjacielem".

Pierwszym naszym zadaniem w omawianej strategii jest ocena faktu czy występuje istotny trend na badanym przez nas rynku.

Mamy do wyboru kilka możliwości.

1. Czekamy na odwrócenie już panującego trendu. Wykorzystujemy formacje odwrócenia trendu, bądź różnego rodzaju setupy zwiastujące zmianę kierunku w którym podąży wykres.

W momencie, gdy mamy już podstawy zakładać, iż nowy trend się utworzył np. dzięki różnego rodzaju potwierdzeniom typu teoria Dow'a, przełamanie linii trendu, odwrócenie zgodne z zasadą 1-2-3 etc. - zawieramy transakcję.

Zbyt wczesne działanie niesie za sobą pewne ryzyko. Podstawowym założeniem związanym z trendami jest fakt, że występuje większe prawdopodobieństwo ich utrzymania, niż odwrócenia. Właśnie dlatego lepiej jest poczekać aż trend się wyklaruje i dopiero potem zajmować pozycję.

W tym miejscu właśnie pojawia się drugie rozwiązanie.

2. Wyszukujemy na wykresie trend który już zdążył się ukształtować.

trendfollowing.gif

za taki ukształtowany trend uznajemy każdy, który spełnia kryteria przyjętej przez nas teorii np. coraz to wyższe/niższe szczyty i dołki, kolejne odbicia od linii trendu, odpowiedni układ fal czy też odpowiednie wersje spełniające dane kryteria (samodzielnie lub w połączeniu).

trendfollowing2.gif

Jako, że naszym zadaniem jest podążanie za trendem - próbujemy się jedynie do niego podczepić. W tym celu stosujemy jedną z poniższych technik:

a) Zajmujemy pozycję zgodną z wybiciem lokalnych szczytów (analogicznie przy pozycjach krótkich).

b) Zajmujemy pozycję po utworzeniu się fraktala zwiastującego koniec korekty niższego rzędu (najlepiej zawierającego formację odwrócenia).

Zajęliśmy pozycję. Naszym zadaniem jest teraz ją utrzymać. Znów mamy do wyboru kilka możliwości:

1. Ustalamy trailing stop o stałej wartości. Przy ustalaniu takiego stopa możemy uwzględnić zakres zmienności (w tym celu odpowiednim wydaje się posłużenie wskaźnikiem ATR, bądź podobnym).

2. Ustalamy wyjście na moment przełamania linii trendu, przy czym SL wędruje zawsze zaraz pod/nad tą linią.

3. Wychodzimy jedynie w momencie przełamania kolejnych oporów/wsparć za które uznajemy maksimum/minimum danej formacji czy też fraktala poprzedzającego wzrost/spadek.

Częstym zjawiskiem występującym przy strategii podążania za trendem jest piramidowanie pozycji, co z kolei podchodzi pod zagadnienia związane bezpośrednio z Money Management i jest raczej sprawą indywidualną każdego inwestora.

Istnieje wiele wariacji odnośnie zarówno tej, jak i każdej innej strategii/systemu. Jedne bardzo przypominają standardowe wersje, inne zaś znacząco od nich odbiegają. Nie sposób jest opisać wszystkich, a ograniczeniem ich tworzeniu jest - jak zwykle - jedynie nasza pomysłowość i wyobraźnia.

Dodam tylko, że dodatek do omawianej strategii (traktujący o rynku akcji) można znaleźć tutaj.

Zachęcam do analizy i dalszych poszukiwań.

Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań - pozostaję do dyspozycji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważam, że najlepszym sposobem na granie z trendem jest porównywanie korekt, przykład kupna EUR/USD. Należy też pamiętać, że trend nie trwa wiecznie i podpinając się do niego później nastawiasz się na łapanie końcówki trendu.

Może opiszesz dokładnie jak zajmować pozycję z trendem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
(...) Może opiszesz dokładnie jak zajmować pozycję z trendem?

Odpowiedź na Twoje pytanie znajduje się w temacie na który odpowiadasz - ciężko przeoczyć, gdyż przykładowe wejścia zostały odpowiednio wypunktowane (a, b) ;-).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...