Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Podążanie za trendem: wersja akcyjna

Recommended Posts

W dziale Forex pisałem o strategii podążania za trendem.

W tym temacie mam zamiar przedstawić wersję omawianej strategii przystosowaną do inwestycji w akcje zwykłe.

Różnica w tym wypadku polega na tym, że będziemy podłączać się jedynie pod trendy akcji przedsiębiorstw, które spełniają odpowiednie kryteria fundamentalne.

1. Wybieramy tanie spółki w stosunku do generowanego zysku, co jest równoznaczne z odrzuceniem spółek nie generujących zysków.

C/Z poniżej 15

2. Wybieramy spółki poniżej swojej wartości księgowej oraz takie, których cena maksymalnie 3-krotnie przekracza tą wartość (eliminujemy spółki sprzedawane ekstremalnie powyżej swojej wartości).

C/WK poniżej 3

3. W przypadku stopy zwrotu z aktywów sprawa wygląda następująco: wybieramy jedynie spółki, które posiadają ten wskaźnik na poziomie powyżej 1%.

ROA powyżej 1%

4. Sprawa rentowności kapitału własnego wygląda podobnie jak przy wskaźniku ROA.

ROE powyżej 1%

5. Dodatkowo nie powinny nas interesować przedsiębiorstwa zbytnio zadłużone.

Ogólne zadłużenie poniżej 50%

Dodatkowym czynnikiem istotnym przy wyborze spółek, dla których możemy zastosować naszą strategię jest ich płynność. Wiemy przecież, że większa płynność pozwala lepiej wyznaczyć trend. Z kolei niska płynność może uniemożliwić nam przeprowadzenie podstawowej analizy (technicznej).

W związku z powyższym akapitem - uwzględniamy w naszej analizie jedynie spółki należące do jednego z trzech podstawowych indeksów:

- WIG20

- mWIG40

- sWIG80

czyli zwyczajnie mówiąc: 140 największych spółek notowanych na WGPW.

Prezentowane podejście zwiększa prawdopodobieństwo uchwycenia istotnego trendu ze względu na fakt, iż to właśnie informacje/wyniki płynące z danej spółki mogą być motorem napędowym tak istotnych dla nas wzrostów (podążanie za trendem wzrostowym danego papieru).

Uważam prezentowany dodatek za ciekawe dopełnienie zaawansowanej strategii inwestowania w akcje mimo faktu, iż podążanie za trendem jest rozwiązaniem stricte technicznym.

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak nawiasem mówiąc.

W tym momencie na GPW znajduje się jedynie 15 spółek spełniających podane kryteria (zarówno techniczne jak i fundamentalne).

Uważam, że o wiele łatwiej jest monitorować kilka wybranych spółek, niż analizować cały szeroki rynek w poszukiwaniu możliwości do zawarcia transakcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...