Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

kocurnikov

Kredyt studencki

Recommended Posts

Witam. Od października mam zamiar skożystać z kredytu studenckiego gdyż słyszałem ze nie będzie ograniczenia którym był maksymalny dochód. Pieniądze chce zainwestować. 200 zł. odkładać aż uzbiera się kwota 2000 zł. aby wpłacić je na platformę XTB. A resztę czyli 400 zł. chcialbym jakoś zainwestować tylko nie wiem co będzie najefektywniejsze. Jaki fundusz jaka lokata? Proszę o propozycje. Z góry dzięki.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku masz kilka możliwych rozwiązań.

Pierwsze zadanie polega na zastanowieniu się jak chcesz rozporządzić posiadanym kapitałem. Ważne jest, abyś wiedział czy chcesz rozpoczynasz działanie dopiero w momencie uzbierania całej kwoty (2400zł), czy pragniesz działać już w początkowym etapie, gdy będziesz posiadał dopiero kilka pierwszych miesięcznych przydziałów.

Omawiając temat: "co zrobić z 2400zł" sprawa wydaje się dosyć prosta.

Przykładowo:

Lokata w tym wypadku wydaje się być najgorszą opcją, gdyż z reguły wypracowanie zadowalającego kapitału z kwoty 3- lub 4-cyfrowej, bez ponoszenia ryzyka jest praktycznie niemożliwe.

Ciekawym (pasywnym) rozwiązaniem wydaje się w tym przypadku zakup jednostek danego funduszu. Do tego wrócę jednak za chwilę.

Osobiście podszedłbym do sprawy zupełnie inaczej. Pierwszym błędem według mojej oceny jest chęć otwarcia rachunku w XTB z kapitałem rzędu 2000zł. Minimalna transakcja jaką można zawrzeć na XTB musi opiewajć na minimum 0.1 lota, co nie najprawdopodobniej nie pozwoli Ci stworzyć odpowiedniej strategii zarządzania wielkością pozycji, co z kolei prowadzi do wyczyszczenia konta.

Najlepszym rozwiązaniem jest otwarcie rachunku u brokera, który umożliwia zawieranie mniejszych transakcji. Przykładowo Admiral Markets umożliwia zawieranie minimalnych transakcji opiewających nawet na 0.01 lota (możliwość otwarcia 10x mniejszych pozycji niż w przypadku XTB).

Wracając do tematu Money Management (zarządzanie kapitałem), to przy kwocie 500-600zł - zakładając, że możesz otwierać pozycje o wartości 0.01 lota - można już z powodzeniem wprowadzać odpowiednią strategię zarządzania kapitałem, która zmniejszy prawdopodobieństwo bankructwa.

Tak też właśnie bym zrobił - przeznaczył 25% całego kapitału na otwarcie rachunku u brokera FX, a resztę zainwestował w fundusze akcyjne z wykorzystaniem strategii odpowiadającej formie w jakiej będziesz otrzymywał pieniądze.

Strategią którą mam na myśli pozwoli Ci inteligentnie lokować swój kapitał przez 1,5 roku. Chodzi mi o comiesięczne inwestowanie w wybrany fundusz kwoty 100zł przez 18 miesięcy. Pozwoli Ci to nabywać jednostki po różnych cenach co w długim terminie, co bywa naprawdę skuteczne. Okazuje się bowiem, że w przypadku takiego działania moment w którym nabywamy pierwszy pakiet nie ma większego znaczenia. W tym celu możesz skorzystać z oferty Mbanku: Supermarket Funduszy Inwestycyjnych, która umożliwi Ci regularny zakup jednostek danego funduszu (najczęściej minimalny zakup wynosi właśnie 100zł) bez płacenia prowizji. Oznacza to, że samemu możesz stworzyć sobie odpowiednik - promowanych ostatnio na rynku - produktów finansowych związanych z regularnym oszczędzaniem, minimalizując jednocześnie koszty.

Podsumowując: podane rozwiązanie ma na celu w pełni wykorzystać potencjał kapitału, częstotliwość jego uzyskania oraz współgrać z Twoimi umiejętnościami.

Zainwestowanie ponad 80% kapitału w tak ryzykowny rynek, jakim jest Forex nie wydaje się być dobrym posunięciem (biorę pod uwagę Twoje doświadczenie z rynkami finansowymi).

-------

Pragnę dodać, że cała moja wypowiedź ma charakter edukacyjno-informacyjny. Wszystkie inwestycje niosą za sobą ryzyko, a odpowiedzialność za swoje czyny każdy inwestor ponosi samodzielnie.

Dodatkowo przypominam o punkcie 18 regulaminu forum: Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej (forum). Żadna z zamieszczonych informacji nie może być traktowana jako rekomendacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skupiłem się na strategii, zapominając o bardzo ważnej kwestii.

Po pierwsze, nie powinno się inwestować pieniędzy, ktrych nie możemy stracić. Co za tym idzie - nie powinno się inwestować na kredyt. Do tego dochodzi jeszcze dźwignia finansowa (w przypadku FX), co oznacza kolejne lewarowanie już pożyczonego kapitału.

Drugą sprawą jest fakt, że oprocentowanie danego kredytu najczęściej będzie niższe niż oprocentowanie danej lokaty (mam na myśli operacje wewnątrz danego kraju czy też instytucji). Rozumiem, że w Twoim przypadku kredyt studencki nie będzie oprocentowany?

To, jaką decyzję podejmiesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, ale radzę Tobie dobrze rozważyć wszystkie możliwości oraz wszystkie za/przeciw, zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...