Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

nemesis

Bezrobocie, poziom zatrudnienia

Recommended Posts

Trwałość i siła gospodarki zależy przede wszystkim od ludzi. Jeżeli społeczeństwu wiedzie się źle, ucierpi na tym cała gospodarka. Od dawna istnieje pewien schemat życia człowieka, który realizowany jest niemalże przez wszystkich: narodziny - > szkoła -> PRACA -> emerytura -> śmierć. Niewątpliwie najdłuższym okresem w całym życiu jest praca zawodowa, której skutkiem jest posiadanie zdolności finansowej do zaspakajania określonych potrzeb. Gdy cały schemat przebiega zgodnie z założeniami wszystko jest OK, problem jednak występuje w przypadku, gdy społeczeństwo nie potrafi znaleźć pracy.

Jeżeli jest praca, to również są wydatki co skutecznie napędza całą gospodarkę. W momencie utraty zatrudnienia zaczynają się problemy oraz związane z tym wymuszone oszczędności. Przez mniejsze wydatki, firmy mniej zarabiają, zmuszone są do cięcia etatów oraz redukcji wielkości działalności, w najgorszym wypadku przedsiębiorstwo takie upadnie.

Dlatego poziom zatrudnienia w danym państwie uznaje się za pewny wyznacznik kondycji danej gospodarki. Malejące lub niskie bezrobocie świadczy, że kraj rozwija się prawidłowo i posiada ustabilizowaną sytuację gospodarczą. W związku z tym, panuje przekonanie, że wraz ze spadkiem bezrobocia rośnie wartość waluty krajowej i odwrotnie.

Charakterystyka bezrobocia/zatrudnienia odbywa się poprzez analizę:

- stopy bezrobocia, która procentowo określa jaka część społeczeństwa nie posiada pracy (im niższa tym lepiej).

- zmiana poziomu zatrudnienia, liczbowo ukazuje się zmiany w zatrudnieniu pomiędzy danymi okresami (jeżeli zatrudnienie spada to jest to zły sygnał dla gospodarki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...